سرمقاله

علی دایی، فردوسی‌پور و اینک وریا غفوری

آرین احمدی

چند روز قبل در پی انتشار سخنان آقای بانکی پور در گفت‌وگو با ایسنا که پیشنهاد کاهش سن ازدواج به دلیل بلوغ زودرس و ازدواج دختران ایرانی با شیعیان سایر کشورها را مطرح کرده بود، موج انتقاد فعالان رسانه ای در شبکه های اجتماعی علیه این نماینده آغاز و دامنه اعتراض‌ها به جلسه مجلس کشیده شد. درواقع و درپی صحبت‌های اخیر رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، درباره ارائه راه کارهایی برای ازدواج دختران مجرد و مشخصا راهکار (ازدواج بین‌المللی) تعدادی از نمایندگان در مقابل صندلی این نماینده مجلس حاضر شده و به این صحبت‌های او انتقاد کردند.
فارغ ازاین که سخنان ایشان در تضاد کامل با باورها و ارزش‌های فرهنگی کشورمان قرار دارد و اینکه چرا و با چه استدلالی این مسائل از طرف ایشان بیان شده است، بهتر آن است در پاسخ به این اظهار نظر عجیب به چالش‌ها و معضلات ازدواج با فرد خارجی بپردازیم.
1-‌ در ازدواج با فرد خارجی اولین مشکل به وجود آمده، مشکلات تفاوت فرهنگی خانواده‌هاست، همه می‌دانیم که ازدواج و پیوند دو انسان متفاوت سخت است. بخشی از این دشواری به یادگیری پذیرش تفاوت‌ها مربوط می‌شود، وقتی همسرتان را از یک کشور خارجی انتخاب می‌کنید، طبعاً باید با تغییرات بسیار بیشتری کنار بیایید. حقیقت تلخ این است که خانواده و اطرافیان همسرتان هرگز شما  را کاملاً در میان خود نخواهند پذیرفت. آنها سیستم باور منحصر به فردی دارند و واهمه‌ای ندارند که علناً به شما بگویند، به نظرشان فرهنگ شما اشتباه است. به علاوه با ازدواج کردن با یک فرد خارجی فقط او را وارد خانواده‌ خود نمی‌کنید، باید با خانواده‌ او نیز کنار بیایید‌. ممکن است خانواده‌ همسرتان درباره‌ بهترین روش تغذیه‌ فرزندتان با شما موافق نباشند و در کوچکترین جزئیات زندگی‌تان دخالت کنند.
2-‌ امکان عدم درک متقابل زوج از چالش‌های دیگر می باشد. همگی ما تحت تاثیر فرهنگمان قرار داریم و وقتی در کشور دیگری با فرهنگ متفاوت قرار می‌گیریم، ممکن است افراد وابسته به این فرهنگ ما را درک نکنند. در نهایت از این که مجبور شوید کوچکترین حرکات خود را توضیح بدهید، خسته می‌شوید. فرهنگ جدید گاهی اوقات بخشی از وجودتان را محو می‌کند و احساس می‌کنید که بخشی از وجودتان را از دست داده‌اید.از توضیح دادن مداوم کارهایی که بر مبنای فرهنگ‌تان انجام می‌دهید، خسته می‌شوید و همسرتان هم نمی‌تواند شما را کاملاً درک کند. همسرتان نمی‌تواند بخش بزرگی از وجودتان را علی‌رغم عشقی که به شما دارد ، درک کند و این احساس سوءتفاهم مداوم آزارتان می‌دهد.
3-‌ فرزندان چند ملیتی از دیگر چالش‌های این ازدواج می‌باشد اگرچه شاید پرورش فرزندانی با نژاد دورگه، دو زبانه و چند ملیتی در نظر اول جذاب باشد، اما این کودکان ممکن است دچار بحران درمورد هویت و ملیت خود شوند. گاهی در کشور محل تولد و زندگیشان به چشم غریبه و بیگانه به آنها نگاه می‌شود و ممکن است احساس کنند توسط دیگر افراد جامعه به عنوان هم وطن مورد پذیرش نیستند. ضمن اینکه اگر پدر و مادر درمورد نحوه تربیت آنها توافق نداشته باشند، این موضوع می‌تواند سبب بروز مشکلاتی در سلامت روان آنها باشد.
البته در کنار چالش‌ها و معایب ازدواج با فرد خارجی قطعا محاسنی هم وجود دارد، اما باید پذیرفت چالش‌ها و معایب به وجود آمده به مراتب بیشتر از محاسن آن هستند.
در پایان با توجه به صحبت‌های این نماینده مجلس در مورد ازدواج با افراد سایر کشورها ، دو پرسش اساسی مطرح می شود، پرسش اول آن که آیا به راستی پایین آمدن نرخ ازدواج به بی علاقگی جوانان نسبت به امر ازدواج مربوط می‌شود و یا به مسائل اقتصادی و معیشتی؟ و پرسش دوم آنکه چگونه نماینده محترم مجلس بدون درنظر گرفتن فرهنگ‌ها و ارزش‌های موجود در کشور و همچنین وجود چالش‌ها و معضلات بسیار ازدواج با فرد خارجی به همین راحتی این موضوع را رسانه‌ای می‌کند؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام