سرمقاله

لزوم احیای مدارا در عصر ارزشمندی خشونت

ژوبین صفاری

رییس مجلس گفت: برای حکمرانی خوب نیازمند بازنگری و تفکیک کار ملی و محلی هستیم حوزه کار محلی باید با شهرداری‌ها باشد و تا زمانی که اداره این بخش را به مدیریت شهری سپرده نشود مسائل ما بهبود نمی‌یابد.
محمدباقر قالیباف در جمع روسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری شوراهای کلانشهرهای سراسر با انتقاد از بی‌توجهی به برخی از قوانین گفت: سازمان شهرداری‌ و دهیاری‌ها از دهه ۷۰ تاکنون اساسنامه ندارند و این بخشی از مشکلات است، البته ما در قانونی که روز گذشته در مجلس تصویب شد تاکید کردیم که طی سه ماه این اساسنامه تدوین شود.
قالیباف با بیان اینکه باید به شهر به عنوان یک موجود زنده نگاه کنیم، گفت: یک واقعیتی وجود دارد که همه ما می‌گوییم شهر یک موجود زنده است و وقتی شهر یک موجود زنده است یعنی ارکان آن با هم روابط ارگانیک و سیستمی دارند و در مقابل تحریکات عکس‌العمل نشان می‌دهد و کنش و واکنش‌هایی دارد.
وی با بیان اینکه یکی از مشکلات مدیریت شهری این است که عمر متوسط شهرداری‌ها حدود ۲۰ ماه است، گفت: حدود ۱۰۰ سال از عمر شهرداری تهران می‌گذرد و بیش از ۶۰ شهردار در آن مسئولیت داشتند یعنی متوسط عمر مدیریت در شهری مثل تهران ۲۰ ماه بوده است و حتماً شهرهای دیگر هم همین وضع را به طور متوسط دارند و این مشکلات را باید در کنار مشکلات نظام حکمرانی قرار دهیم، اینها اشکالاتی است که در سطح مدیریت شهری ما وجود دارد. همچنین تفرق سیاستی، عملکردی و مدیریتی داریم و در کنار آن مشکلات نظام کلان مدیریتی نیز داریم.
وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به دو قانون مهم در حوزه مدیریت شهری گفت: در این دوره مجلس، ما باید قانون جامع مدیریت شهری و قانون شهرسازی و معماری را نهایی کنیم. این دو قانون باید مکمل هم باشند و اینها می‌توانند بحث‌های سیاستی و مالی شهر را در ابعاد مختلف حل و فصل کنند.
وی تصریح کرد: به عنوان مثال وقتی از یک شهر ۱۲ میلیونی صحبت می‌کنیم، اگر نتوانیم در این شهر تولید ثروت کنیم کجا باید این کار را انجام دهیم؟ ما برای این کار وقتی سه ضلع شهر، شهروند و مدیریت شهری را داریم چرا نباید سرمایه گذار و ظرفیت آن را نیز ببینیم و دائم منتظر باشیم پول دولتی به آن تزریق شود؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام