سرمقاله

لزوم احیای مدارا در عصر ارزشمندی خشونت

ژوبین صفاری

با کمرنگ شدن امیدهای «نفتالی بنت»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای حفظ ائتلاف کابینه اش، وی و «یائیر لاپید»، نخست وزیر دوره دوم ائتلاف، به انحلال کنست رژیم صهیونیستی و انتخابات پیش از موعد تن دادند حالا نتانیاهو یک گام به قدرت نزدیکتر شده است.
ائتلاف کابینه که 61 کرسی را در اختیار داشت، در ماه آوریل یک کرسی خود یعنی، «عیدیت سیلمان»، عضو فراکسیون «یمینا» را از دست داد و با خروج وی تعداد کرسی‌های مخالفان کابینه به 54 کرسی در مقابل 60 کرسی کابینه رسید. پس از آن «رینا زُعَبی» اعلام کرد قصد دارد از کابینه خارج شود اما این اقدام به دلیل تهدیدات به وجود آمده علیه وی- که یک فلسطینی الاصل است- انجام نشد. پس از آن «نیر اورباخ» اعلام کرد از کابینه خارج خواهد شد و با خروج «اورباخ» که قرار است این هفته اجرایی شود، تعداد کرسی‌های ائتلاف به 59 کرسی در مقابل 55 کرسی مخالفان خواهد رسید.
به گزارش تسنیم، اما نکته مهم در اینجا آن است که در دو هفته اخیر «رینا زعبی» و «مازن غنایم» از فهرست متحد عربی به ریاست «منصور عباس» همراه با مخالفان کابینه رای می دادند و رای آنها به سبد ائتلاف ریخته نمی‌شد. همین ماجرا بود که موجب شد کابینه به رغم میل شدیدی که داشت نتواند لایحه استمرار اعمال قوانین داخل سرزمین 1948 در شهرک های صهیونیست نشین کرانه باختری را به تصویب برساند. چرا که رای «زعبی» و «مازن غنایم» همراه با ائتلاف نبود و از سوی دیگر فهرست مشترک عربی به ریاست «ایمن عوده» نیز به آن رای منفی داد. در این مرحله آراء نمایندگان کنست عملاً رای فردی است نه رای حزبی که توسط حزب اعلام شود.
به همین دلیل «بنت» و «لاپید» عملاً ائتلاف را امری باطل دیدند و با این شرایط انحلال آن را بهتر از استمرار است.
در این رابطه نخستین گزینه‌ای که مد نظر «بنت» و «لاپید» قرار دارد انحلال کنست و برگزاری انتخابات پیش از موعد است. گزینه‌ای که «لیکود» هم پیش از شرایط فعلی به دنبال آن بود. نکته مهم آن است که در حال حاضر با توجه به چینش‌هایی که در بالا به آن اشاره شد، لایحه انحلال کنست از سوی هر طرفی ارائه شود رای خواهد آورد. برهمین اساس اگر این لایحه رای بیاورد سناریوی نخست آن است که براساس توافقی که در زمان تشکیل ائتلاف کابینه «بنت»- «لاپید» در سال 2021 میلادی بین آنها صورت گرفته بود، زمان برگزاری انتخابات 3 ماه پس از انحلال خواهد بود که باشرایط فعلی به علت تداخل با اعیاد یهودی با 2 هفته تعویق آن را در 25 اکتبر 2022 برگزار خواهند کرد.
در این مدت «یائیر لاپید» به عنوان نخست وزیر دولت موقت مشغول به هدایت امور جاری خواهد شد.
اما با افزایش مخالفان کابینه طی دو هفته گذشته و افزایش کرسی‌های مخالفان این گزینه قوت گرفته است که اگر مخالفان بتوانند اکثریت آراء را به دست آورند می توانند بدون آنکه کنست منحل شود، با رای دادن به لایحه سلب اعتماد از کابینه، کابینه جدیدی را تشکیل دهند.
براساس اخبار  منتشره، نتانیاهو در حال رایزنی با برخی از اعضای کابینه کنونی است تا با دادن امتیازات جدید به آنها، بخشی از کرسی‌های موجود در ائتلاف را به سمت خود بکشاند و بتواند بدون انحلال کنست، کابینه جدید را تشکیل دهد. روزنامه یدیعوت نوشت، نتانیاهو با «بنی‌گانتس» وارد مذاکره شده است و همچون سال 2020، به او وعده نخست وزیری دوره ای و وزارت جنگ را در دوره ای که نخست وزیر نیست داده است. با این تفاوت که «نتانیاهو» به «گانتس» وعده داده، در نخست وزیری دوره ای، دوره اول نخست وزیری را به «گانتس» دهد.
اما سناریوی تشکیل یک کابینه جدید بدون انحلال کنست نیز جزء گزینه‌های محتمل است و وقوع آن چندان دور از انتظار نیست چرا که وضعیت چینش کرسی‌ها بسیار به هم نزدیک است یک تغییر ساده در رویکرد یک عضو کنست می‌تواند آن را محقق سازد.
با همه این اوصاف آنچه مهم است این است که عدم ثبات سیاسی رژیم صهیونیستی به اندازه‌ای عمیق شده که هیچ کس نمی‌تواند برای خروج از آن راهکاری بیابد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام