سرمقاله

گورباچف و هواپیمای تک‌نفره آلمان غربی

پیمان مولوی

گروه سیاسی - دیروز نصرالله پژمان فر نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اعلام کرد که فردا (یکشنبه) اعضای این کمیسیون ساعت 6:30 صبح با سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران دیدار می کنند. این دیدار بررسی موضوع استیضاح فاطمی امین است که 29 خرداد ماه از سوی هیات رئیسه مجلس اعلام وصول شده است.
با این حال در شرایطی که برخی از نمایندگان مخالف وزیر مصرانه در پی استیضاح او هستند، برخی خبرها حاکی از پس گرفته شدن امضاهای استیضاح است به طوریکه، هفته قبل بررسی استیضاح از دستور کار کمیسیون صنایع مجلس خارج شده است.
در واقع و در شرایطی که نمایندگان استیضاح را حق قانونی خود دانسته و ناکامی فاطمی امین در سر و سامان دادن به صنعت و بازار خودرو و نیز کنترل قیمت ها را دلیل اصلی استیضاح او عنوا می کنند، روز گذشته محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک در گفت و گویی که با خبرگزاری ایرنا داشته، اعلام کرد: استیضاح وزیر صنعت در این وضعیت اقدامی زودهنگام است و درست نیست.
آصفری خاطرنشان کرد: برای رفع مشکلات در وزارت صمت باید اصلاحات ساختاری صورت بگیرد و اصلاح ساختار هم امری زمانبر است و لذا باید به وزیر فرصت بیشتر داد. وی یادآور شد: اگر هدف از استیضاح ایجاد اصلاح مباشد با تغییر وزیر این اصلاح صورت نمی‌گیرد.
عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس بیان کرد: با استیضاح وزیر صمت و رفتن وی مشاهده ایجاد وقفه در امور کاری وزارت صمت خواهیم بود و همین وقف خود موجب ایجاد هزینه است. آصفری عنوان کرد: عده‌ای از نمایندگان در حال جمع‌آوری امضا به صورت دستی برای طرح استیضاح وزیر صمت هستند حال آنکه امضای استیضاح به صورت سیستمی برای نمایندگان فراهم است.
از پس گرفتن امضا یا امضاهای جدید
این در حالی است که خلیل بهروزی‌فر، نماینده فومن نیز با دفاع تمام قد از وزیر صمت می گوید: فاطمی امین مقصر همه گرانی‌ها نیست لذا نباید پای وزیر به استیضاح کشیده شود.  
وی با بیان اینکه بنده استیضاح وزیر صنعت معدن و تجارت را امضا کرده بودم، افزود: امضای این استیضاح برای هشدار به وزیر در مورد عزل و نصب‌ها در بدنه وزارتخانه بود تا دقت بیشتری در عزل و نصب‌ها داشته باشند تا نیروهای ناکارآمدی که موجب مشکلات امروز هستند برکنار شده و نیروهای جهادگران جایگزین این افراد شوند.  
بهروزی‌فر عنوان کرد: کنترل قیمت محصولات کشاورزی از وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شد لذا گرانی کالاهای اساسی باید از وزیر جهاد کشاورزی پیگیری شود.  
وی با اشاره به جلسه فراکسیون نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی و دولت با وزیر صنعت معدن تجارت گفت: در این جلسه فاطمی امین گزارش دقیقی به مجلس و نمایندگان ارائه کرد و اعلام کرد نتیجه اقدامات اصلاحی وزیر تا پنج یا ۶ ماه آینده در بازار مشخص خواهد شد.
بهروزی‌فر تصریح کرد: باید به وزیر صنعت معدن تجارت مجدداً فرصت دهیم، برنامه‌های خود را محقق کند، مجلس نباید هیجان‌زده تصمیم بگیرد.   وی با تاکید بر اینکه باید استیضاح وزیر صمت متوقف شود، خاطرنشان کرد: امضای خود را از استیضاح وزیر پس گرفته‌ام.
تلاش برای فرار از استیضاح
در همین رابطه و در شرایطی که اکنون به نظر می رسد دولت در حال مقاومت برای استیضاح یا استعفای فاطمی امین است، دو هفته قبل همزمان با کناره گیری وزیر کار، فاطمی امین نیز نتوانست نمایندگان را با پاسخ های خود قانع کند و از آنها کارت زرد گرفت. به همین دلیل بسیاری از ناظران معتقد بودند که به احتمال فراوان، وزیر صمت دومین خروجی کابینه سیزدهم است. با این حال طی یک هفته اخیر نه تنها برخی از نمایندگان از نظر خود برای استیضاح وزیر صمت برگشته اند، بلکه با حمایت هایی که دولت و رسانه های حامی آن صورت داده اند، احتمال دارد که فاطمی امین همچنان سکان وزارتخانه را در دست داشته باشد. البته در این میان شایعاتی نیز در خصوص جایگزینی مهرداد بذرپاش به جای فاطمی امین مطرح می شود، اما در هر صورت لغو جلسه بررسی استیضاح در کمیسیون صنایع و نشست فاطمی امین با اعضای کمیسیون اصل نود در صبح روز یکشنبه این گمانه را تقویت می کند که راهکارهایی برای کاهش فشار بر وی و دولت در خصوص استیضاح یا کناره گیری او پیدا شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام