سرمقاله

گورباچف و هواپیمای تک‌نفره آلمان غربی

پیمان مولوی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کهگیلویه وبویراحمد گفت ؛ طبق برنامه ششم توسعه ماده ۲۷ باید برای ۴۵۰ روستای استان برنامه اشتغال تدوین می شد ،به لطف خدا این کار اجرایی شد که اشتعال زایی در این روستا باید بر پایه این برنامه باشد .
علی شهابی نسب اظهار داشت؛ تهیه کتاب پروژه های عمرانی و طرح های اقتصادی دولت گذشته در سال قبل انجام شد و تهیه کتاب عملکرد پروژه های عمرانی سفر ریاست جمهوری سابق نیز در دستور کار قرار گرفت .
شهابی نصب افزود : در حوزه برنامه ریزی تهیه سند آمایش سرزمین که نقشه توسعه استان است سازمان سند را سال گذشته تشریح کرد با این توضیح که استان ما به همراه استان های فارس و بوشهر جز منطقه ۵ است که دو جلسه در استان فارس بحث آمایش مطرح شد و تصمیم گیری خوبی انجام شد و خروجی به تهران ارجاع شد .
وی در ادامه به تشریح عملکرد حوزه برنامه ریزی اشاره کرد و گفت : عملکرد برنامه ششم توسعه را استخراج و جلسات مختلفی را با دستگاههای اجرایی برگزار کردیم که چکیده آمایش سرزمین را بروز کردیم که در همین راستا برای ۸ شهرستان ۸ کتاب تهیه شد .رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کهگیلویه وبویراحمد میزان پروژه های سال ۱۴۰۰ را قریب به ۱۵۱۳ پروژه عمرانی در سطح استان اعلام کرد و افزود : طبق اطلاعات ۱۸۶ طرح به بهره برداری رسید که این طرح ها در قالب ۶۴۰ موافقت نامه بین ما و دستگاه‌های اجرایی رد و بدل شد ما با ۸۲ دستگاه اجرایی مبادله موافقت نامه داریم .
وی افزود :درآمدهای استان سال گذشته ۷۳۵ میلیارد تومان که ۷۷۶ میلیارد معادل ۱۰۶ درصد افزایش تحقق پیدا کرد.
علی شهابی نسب گفت : اعتبارات استان در سال گدشته حدود ۲۱۴۲ میلیارد تومان از همه منابع بود که بخشی مربوط به طرح های بزرگ استان،بخشی اعتبارات نفت و گاز ،بخشی اعتبارات راه و آب روستایی ،اعتبارات متوازن استانی و ملی ،زلزله سی سخت ، محرومیت زدایی ابلاغ شد.
شهابی نسب اضافه کرد :: ۱۳۶۲ میلیارد تومان نقد و اسناد خزانه تخصیص به استان یافت که از این میزان ۶۷۱ میلیارد تومان نقد و ۶۶۶ میلیارد تومان اسناد خزانه و مقداری تهاتر بوده است، اعتبارات درسال ۹۹ مبلغ ۴۷۷ میلیارد بود و این اتفاق بزرگی بود که سه برابر شده است .
وی در ادامه افزود : سال گدشته نزدیک به ۳۸۵ میلیارد تومان به زلزله سی سخت اعتبار داده شد یا ۴۹۵ میلیارد تومان برای محرومیت زدایی بود که عمدتا در بخش آب و راه و سلامت ، آبخیز داری و مدرسه بود . رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کهگیلویه وبویراحمد در ادامه به ره آورد سفر ریاست جمهوری اشاره کرد و خاطرنشان کرد : سال گذشته راه آورد سفر رئیس جمهور حدود ۶۳۴ میلیارد تومان نقد تخصصی وارد استان شد که از مهم ترین پروزه ها در بخش راه و آب بود به جاده پاتاوه به دهدشت کمک شد شد و همچنین به طرح های بزرگ سد تنگ سرخ ،راه یاسوج -سی سخت، جاده یاسوج- بابامیدان ،محور شاه بهرام ،۴ بیمارستان سی سخت بهمئی چرام و لنده و به راه‌های روستایی ۳۷ میلیارد تومان ورودی های دهد شت ۲۵ میلیارد تومان کمک شد . علی شهابی نصب از زیر ترافیک رفتن ۱۰۶ کیلومتر جاده پاتاوه – دهدشت خبر داد و گفت : تنها سه کیلومتر مانده است این جاده در سال ۷۳ کانگ زنی شد و بعد از ۲۸ سال آماده بهره برداری است .
وی تصریح کرد: از محل ردیف ها اعتبار خوبی به پل چهارم داده شد ضمن اینکه فعال شدن سد تنگ سرخ که قبل از آن ۱۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و الان به ۴۰ درصد رسیده است این طرح نزدیک به ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل بدنه سد نیاز دارد .
از دیگر اتفاقات خوب سال گذشته بنا به گفته شهابی نسب اخذ مجوز ماده ۲۳ پروژه های ملی استان بود که وی می گوید : جا دارد از همکاری مدیران ارشد استانی و نمایندگان مجلس استان و مدیران دستگاههای اجرایی تقدیر کنم .
وی اضافه کرد : محوری که شرق خوزستان را به شیراز و جاده پاتاوه دهدشت متصل می کند در دستور کار قرار گرفت و موفق به اخذ مجوز شدیم که ۴۶ میلیارد تومان اعتبار گرفتیم و بزودی شروع می کنیم . وی اظهار داشت: پروزه های سد سقاوه ،۴ خطه کردن دهدشت بهبهان،ایجاد تاسیسات فاضلاب جنوب یاسوج بود از مهم ترین طرح هایی بودند که مجوز ماده۲۳ گرفتند . وی اظهار کرد: در صورت تامین اعتبار در سال آینده سد تنگ سرخ آبگیری می شود که برای ساخت بدنه این سد ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص سد آبریز( مارون ۲) خاطرنشان کرد: مطالعات این سد هنوز تمام نشده و بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، سال گذشته مجوز زیست محیطی این سد گرفته شده و این سد نه تنها برای استان خوزستان مشکلی ندارد بلکه برای افزایش عمر سد مارون یک موثر خواهد بود. شهابی نسب تصریح کرد: خدا خوشش نمی آید که سرچشمه رودخانه مارون از استان کهگیلویه و بویراحمد است اما گفته می شود که این استان از رودخانه مارون برداشت نکنند که درست نیست.
وی ادامه داد: سد چم شیر ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که تا پایان سال آینده آبگیری می شود. همچنین آبرسانی به چهار شهر و شهر لیکک در عید سال ۱۴۰۲ افتتاح و به بهره برداری می رسد.
وی با تاکید براینکه تمامی پروژه های بزرگ استان کهگیلویه و بویراحمد فعال هستند، عنوان کرد: بزرگراه یاسوج به شیراز، کمربندی یاسوج، چهارخطه کردن یاسوج تا پل قره به سمت اصفهان و تقاطع غیرهم سطح مهریان یاسوج از مهمترین پروژه های فعال استان هستند، بیش از ۲۰۰۰میلیارد تومان اعتبار برای چهارخطه کردن محور یاسوج به اصفهان (از یاسوج تا پل قره) لازم است. شهابی نسب بیان کرد: راه آهن اقلید به یاسوج پروژه ملی بزرگ است و هرساله چهار پنج میلیارد تومان اعتبار به این پروژه اختصاص می یابد. این پروژه برای بهره برداری نیاز به حدود دو سه هزار میلیارد تومان نیاز دارد. وی با بیان اینکه فرودگاه‌های یاسوج و گچساران تجهیز می شوند، ادامه داد: مرز هوایی یاسوج گرفته شده و ان‌شاءالله پروازها افزایش یابد و این افزایش پرواز ها در توسعه استان نقش بسزایی خواهد داشت.
شهابی نسب خاطرنشان کرد : حوزه معاونت توسعه استان که کار اداره استخدامی را انجام می دهد و نماینده دو سازمان کشور است که عملا وظایف سازمان امور استخدامی را دنبال می کند.
وی ادامه داد : در این حوزه منابع استانی ۲۱۱۰ نیروی تبدیل وضعیت داشتیم که عدد بسیار خوبی است و در کشور جز دستگاههای اول و دوم بودیم ،ماموریت دوم این حوزه نظارت بر آزمونهای استخدامی ودر تمامی آزمون های استانی نظارت می کند و نظارت بر مصاحبه های استخدامی نیز از وظایف این معاونت است . رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت : اطلاعات کلیه کا کنان وارد سامانه می شود و در بحث استخدام ها و شماره مستخدم ، ارزیابی دستگاههای اجرایی به لحاط شاخص های عمومی و اختصاصی است که امتیاز شاخص ها ۲ هزار امتیار است و ۷۱ دستگاه را سال گذشته ارزیابی کردیم که با نظارت و بررسی دقیق دستگاههای برتر شناخته خواهند شد ضمن اینکه مدیریت آموزش دولتی به سازمان ما واگذار شد و وظایف آن آموزش کارکنان دولت است که آموزش و پی گیری پرورش کارکنان را بر عهده دارد . وی اضافه کرد: سال ۹۹ تعداد ۸۴ دوره برگزار کردبم اما سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۲۷ دوره که حدود ۳۸۱۱ نفر دوره برگزار شد . رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد : سال گدشته ده طرح پژوهشی قدیم و ۵ طرح پژوهشی جدید داشتیم ، شامل طرح های کاربردی بودند که بتواند بخشی از مشکلات استان را حل و به توسعه استان کمک کنند .
وی خاطرنشان کرد : ۲۷ طرح آماری ار استان در حال تهیه شدن است که مهم ترین طرح ، طرح نیروی کار است ، خروجی این طرح نرخ بیکاری، اشتغال است که در این طرح ۱۵۹۶ خانوار نمونه هر فصل در استان انتخاب می شود و از آنها آمار گرفته می شود این کار در سال ۴ بار انجام می شود.
علی شهابی نسب ابراز داشت: نرخ بیکاری سال ۱۴۰۰ نسبت به ۱۳۹۹ کاهش پیدا کرد در آخرین آمار ۱۶۷ هزارنفر شاغل و ۱۶۸۰۰ بیکاری داریم در سال ۱۳۹۹ نرخ بیکاری استان ۱۰.۹ درصد بود که در سال گذشته این نرخ به ۹.۱ کاهش پیدا کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام