سرمقاله

ضرورت بازاندیشی و بازکنشی در پنداشت ها و کنش ها

محمدعلی نویدی

سرپرست منطقه 9 عملیات انتقال گاز از اتمام عملیات ایمن سازی خط لوله رشت - رامسر در رودخانه خروشان سرولات استان گیلان در این منطقه عملیاتی خبر داد. محی الدین مفخمی با اعلام این خبر اظهار کرد: وجود رودخانه های خروشان به واسطه شرایط جغرافیایی و اقلیمی منطقه 9، مشکلات نگهداری از خطوط لوله در تقاطع با رودخانه ها و حفظ و حراست از آنها را نسبت به مناطق دیگر دشوارتر کرده است. وی با بیان اینکه از این رو ایمن سازی خطوط لوله در بستر رودخانه ها جهت استمرار و پایداری جریان گاز بسیار پر اهمیت است، افزود: منطقه ۹ در سال های اخیر پروژه های ایمن سازی در بستر رودخانه ها و مناطق رانشی را برای جلوگیری از آسیب و جابجایی خطوط لوله در زمان وقوع سیل و طغیان رودخانه ها، در دستور کار قرار داده است. مفخمی با اعلام اینکه بیش از 250 رودخانه خروشان در این منطقه عملیاتی وجود دارد، یادآور شد: در سال گذشته ۲۷ پروژه ایمن سازی خطوط لوله در بستر رودخانه ها و نقاط رانشی منطقه برنامه ریزی شد که از این تعداد، ۲۱ پروژه به اتمام رسید.
سرپرست منطقه 9 عملیات انتقال گاز افزود: از 6 طرح باقیمانده ایمن سازی خطوط لوله در بستر رودخانه ها، پروژه ایمن سازی خط لوله رشت - رامسر در بستر رودخانه سرولات شهرستان چابکسر که یکی از رودخانه های خروشان منطقه 9 محسوب می شود، در استان گیلان با موفقیت به اتمام رسیده است.
وی با بیان اینکه این پروژه با احداث دیواره سنگی، کف بند و پایه جهت نگهداری خط لوله و ساماندهی بستر رودخانه خروشان سرولات اجرا شده است، خاطرنشان کرد: پروژه‌های ایمن سازی خطوط لوله در بستر رودخانه های این استان نظیر چلوند آستارا و مرسه رود کلاچای نیز در سال گذشته انجام و پروژه ایمن سازی در رودخانه پشت کلای دیلمان نیز تحویل موقت شده است. سرپرست منطقه 9 در ادامه با اشاره به دیگر پروژه های ایمن سازی در استان گیلان، بیان کرد: 90 درصد از پروژه ایمن سازی خط لوله در بستر رودخانه شاهرود در شهرستان رودبار و همچنین 65 درصد از ایمن سازی خط لوله در محل اسپن روستای نصفی این شهرستان نیز انجام شده است. وی با بیان اینکه احداث ابنیه در بستر و محل تقاطع خطوط لوله انتقال با رودخانه شفارود گیلان و پایداری سازی محدوده رانشی جاده دسترسی به ایستگاه شیر"امامزاده حنفیه" لوشان در گیلان آغاز شده است، یادآور شد: با تلاش بی وقفه همکاران منطقه 9 در اجرای این پروژه ها علیرغم بارش های شدید و وقوع سیل در استان های شمالی در سال گذشته هیچ گونه آسیبی به خطوط لوله گاز وارد نشده و گاز در خطوط انتقال در فصول سرد سال به صورت مستمر و پایدار جریان داشته است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام