سرمقاله

ضرورت بازاندیشی و بازکنشی در پنداشت ها و کنش ها

محمدعلی نویدی

کیمیا نجفی
ابراهیم نکو گفت: یکی از مشکلاتی که اخذ مالیات از تراکنش‌های بانکی به وجود می‌آورد این است که فرار مالیاتی بیشتر خواهد شد.
در روزهای اخیر ایده جدید برای اخذ مالیات از تراکنش‌های بانکی، انتقادات و گلایه‌ها فعالان اقتصادی و صاحبان کسب‌وکار را به دنبال داشته است و برخی از کسبه در شهرهای مختلف به نشانه اعتراض خود نسبت به تصمیمات وزارت اقتصاد برای اخذ مالیات از تراکنش‌های بانکی مغازه‌های خود را تعطیل کرده‌اند. به گفته آنها وضعیت بد معیشت، تورم و تحریم طی سال‌های اخیر کسب و کارها را به شدت تحت تاثیر قرار داده است و شیوه تازه برای مالیات‌ستانی از کسب و کارها فشار بیشتری به کسبه وارد خواهد کرد.
با توجه به شرایط پیش آمده و به دنبال اختلاف مالیاتی سازمان امور مالیاتی با صنوف، حال اصناف خبر از پیشنهادی می‌دهند که در انتظار پاسخ سازمان امور مالیاتی هستند. ابراهیم درستی، نایب رئیس اتاق اصناف تهران در گفت‌وگو با خبرآنلاین در این باره می‌گوید: «در آخرین صحبتی که ما با سازمان امور مالیاتی داشتیم، پیشنهاد کردیم که برای سال ۱۴۰۰ تراکنش‌های بانکی را محاسبه نکنند، چون خیلی‌ها از بحث تراکنش‌ها اطلاع نداشتند و خیلی‌ها هم پول دستی می‌دادند و می‌گرفتند و بر همین اساس، روی رقم تراکنش‌های بانکی آنها می‌رفت. ما خواستیم که مالیات را از سال ۱۴۰۱ حساب کنند. برای سال ۱۴۰۰ مالیات‌ها برمبنای سیستم گذشته حالا با یک درصدی افزایش یا کاهش دریافت کنند.» نایب رئیس اتاق اصناف تهران با اشاره به این‌که بسیاری از اصناف در سال گذشته به دلیل شرایط کرونا، با مشکلات فراوانی روبه‌رو بودند، متذکر می‌شود: «ما پیشنهاد دادیم که سازمان امور مالیاتی نسبت به شرایط اصناف مراعات داشته باشد و امیدواریم هر چه زودتر این وضعیت روشن شود. فعلا همه چیز در حد وعده و وعید پیش رفته است و پاسخ روشنی به ما داده نشده است. ما پیشنهاد را دادیم و امیدواریم در هفته آینده شفاف‌تر عمل کنند.»
اخذ مالیات از تراکنش‌ها بانکی تبعاتی را به دنبال دارد
ابراهیم نکو، دبیر دوره نهم کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص اخذ مالیات از تراکنش‌های بانکی اصناف به «ابتکار» گفت: در یک شرایط عادی اخذ مالیات از تراکنش‌های بانکی می‌تواند اقدام مناسبی باشد اما در شرایطی که اقتصاد در وضعیت نامساعدی به سر می‌برد و از سوی دیگر کسب و کارها با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند اخذ مالیات از تراکنش‌های بانکی نمی‌تواند تصمیم مناسبی باشد. اکنون بسیاری از کسب و کارها در شرایطی قرار دارند که باید از آنها حمایت شود بنابراین اخذ مالیات از تراکنش‌های بانکی نه تنها برای دولت مفید نخواهد بود ملکه پس از مدتی دولت را با یک سردرگمی مواجه خواهد کرد.
وی افزود: من تصور می‌کنم که دولت امروز می‌تواند با مراجعه به کف بازار و درون جامعه به طور کامل متوجه شود که چه کارهایی را انجام بدهد و چه کارهایی را انجام ندهد.
این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: اکنون دولت گرفتار جراحی اقتصادی بوده و همین مسئله سبب ایجاد برخی گرفتاری‌ها برای مردم و حتی خود دولت شده است بنابراین نباید از سوی دیگر تصمیم به ایجاد فشار مضاعف بگیرد و مردم را پیش از این در تنگنا قرار دهد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا اخذ مالیات از تراکنش‌های بانکی می‌تواند راهی برای تامین کسری‌های دولت باشد یا خیر گفت: من گمان می‌کنم راه‌های بسیاری برای تامین کسری‌های دولت وجود دارد مثلاً به گفته خود دولت اکنون فروش نفت در وضعیت مناسبی قرار دارد و بازهم به گفته خود دولت به دنبال جراحی اقتصادی و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دولت درآمدهای کلانی را به دست می‌آورد بنابراین آنطور که دولت می‌گوید منابع درآمدی دولت تقویت شده است و دیگر نیازی به آشفته کردن وضعیت کسب و کارها نیست.
وی افزود: اخذ مالیات از تراکنش‌های بانکی یک مسئله ضروری نبود دولت نباید کسب و کار را با مشکل روبه‌رو کند.‌
این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: اگر دولت می‌خواهد از طریق مالیات مشکلات منابع مالی خود را برطرف کند باید به سراغ فرارهای مالیاتی برود.
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به مسئله کرونا و تحریم‌ها در سال‌های اخیر اشاره کرد و در این باره گفت: کرونا و تحریم در سال‌های اخیر بسیاری از کسب و کارها با مشکلات جدی روبه‌رو کرده است و دولت باید با مشوق‌های مالیاتی کسب و کارها را رونق ببخشد. بسیاری از کسبه‌ها باید مورد حمایت قرار بگیرند تا بتوانیم اشتغال‌زایی، رونق کسب و کارها و رشد اقتصادی را در کشور شاهد باشیم.
دبیر دوره نهم کمیسیون اقتصادی مجلس به تبعات این نوع مالیات‌ستانی‌ها اشاره کرد و در این ‌اره گفت: یکی از مشکلاتی که اخذ مالیات از تراکنش‌های بانکی به وجود می‌آورد این است که فرار مالیاتی بیشتر خواهد شد. به بیان دیگر بسیاری از کاسبان که تراکنش مالی بالایی دارند برای اینکه قانون را دور بزنند مشتریان خود را به سمت مغازه‌هایی که تراکنش مالی کمتری دارند هدایت می‌کنند تا از این طریق میزان تراکنش مالی خود را پنهان نگه دارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام