سرمقاله

گورباچف و هواپیمای تک‌نفره آلمان غربی

پیمان مولوی

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان عصر روز پنجشنبه با بدر البوسعیدی، وزیر امور خارجه سلطنت عمان در خصوص مسائل دوجانبه و منطقه‌ای و بین‌المللی به صورت تلفنی گفتگو و تبادل نظر کرد.
 وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگوی تلفنی با تاکید بر اهتمام تهران و مسقط به توسعه و تعمیق مناسبات دو کشور، بر ضرورت پیگیری و اجرایی شدن ابعاد مختلف و توافقات انجام شده در سفر رئیس جمهور کشورمان به عمان تاکید کرد.
 امیر عبداللهیان نقش عمان را در تحولات منطقه‌ای مهم ارزیابی و از تلاش‌های این کشور در استقرار صلح و ثبات و همکاری در منطقه و از جمله تلاش‌های این کشور در موضوع یمن تقدیر کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان یادآور شد ما بر گفتگو و همکاری منطقه‌ای تاکید داریم و اهل منطقه باید در مورد آینده منطقه تصمیم بگیرند. بدر البوسعیدی، وزیر امور خارجه عمان نیز در این گفتگو رویکرد دولت جدید جمهوری اسلامی ایران در توسعه روابط با کشورهای منطقه را مهم ارزیابی کرد و گفت: عمان برای پیگیری توافقات صورت گرفته در سفر اخیر رئیس جمهوری جدی است.
طرفین در این تماس آخرین وضعیت مذاکره برای رفع تحریم‌ها را مورد بررسی و رایزنی قرار دادند.
کابوس زمستان بدون گاز در اروپا
به دنبال هشدارهای مقام های آلمانی، بلژیک نیز در پی کاهش جریان گاز وارداتی کشورهای اروپایی از روسیه که بسیاری از این کشورها را وا داشته تا به دنبال جایگزین‌های ممکن برای تامین گاز خود باشند، نسبت به مواجهه کشورهای عضو اتحادیه اروپا با بحران زمستانی هشدار داد.
به گزارش ایرنا، الشرق قطر روز جمعه به نقل از «الکساندر دی‌کرو- Alexander De Croo» نخست وزیر بلژیک نوشت: کشورهای اتحادیه اروپا برای جلوگیری از «بحران زمستانی» باید به صورت جمعی اقدام به خرید انرژی کنند.
بسیاری از کشورهای اروپایی به دنبال جایگزین‌های ممکن برای گاز طبیعی روسیه هستند.
کشورهای اروپایی به دنبال کاهش واردات از روسیه و همچنین افزایش قیمت گاز طبیعی به سمت سایر سوخت‌های فسیلی از جمله زغال سنگ روی می‌آورند.
پیش از این، وزیر اقتصاد آلمان هم امروز جمعه به دنبال اظهارات خود که گفته بود کشورش از کمبود گاز رنج می‌برد، بار دیگر با نسبت به پیامدهای ناشی از کمبود منابع انرژی هشدار داد و تصریح کرد: به دلیل این کمبود، زمستان امسال در آلمان شرایط سخت خواهد بود.
به دنبال کاهش جریان گاز وارداتی کشورهای اروپایی از روسیه، روز دوشنبه قیمت گاز طبیعی در اروپا، هر مگاوات ساعت ۵.۸۷ درصد افزایش یافت. بسیاری از کشورهای اروپایی به دنبال جایگزین‌های ممکن برای گاز طبیعی روسیه هستند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام