سرمقاله

گورباچف و هواپیمای تک‌نفره آلمان غربی

پیمان مولوی

وزیر خارجه کشورمان گفت که در دیدارش با وزیر خارجه روسیه توافق کرده‌اند تلاش‌های مشترک برای تسریع در اجرای کامل توافق‌های‌مان را تشدید کنند. حسین امیرعبداللهیان پس از دیدار روز پنجشنبه با سرگئی لاوروف در توییتی نوشت: با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفتگوهای پرمحتوایی داشتیم. تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت. هر دو بر نامشروع بودن تحریم‌های خودسرانه و فراسرزمینی تاکید کردیم. توافق کردیم تا تلاش‌های مشترک جهت تسریع اجرای کامل توافقاتمان را شدت بخشیم.
لاوروف که روز پنجشنبه در راس هیئت دیپلماتیک به تهران سفر کرده بود، در نشست خبر خود ضمن اشاره به دیدار با رئیسی و امیرعبدالهیان گفت: دو کشور تصمیم دارند که روابط خود را تعمیق ببخشند. چند وقت پیش پیشنهاد وزارت ما به تهران مخابره شد و امروز توافق کردیم کارشناسان هر چه سریع‌تر درباره این سند مهم توافق کنند. سندی که آینده شراکت استراتژیک ما را برای ۲۰ سال آینده مشخص می‌کند.
وی گفت: هفته قبل در چارچوب سن پترزبورگ که یک نشست اقتصادی برگزار شد، بحثی درباره همکاری دو کشور داشتیم و در آینده هم قرار است جلسه کمیسیون مشترک را برگزار کنیم. وزارت امور خارجه دو کشور به حمایت سیاسی و دیپلماتیک خود در همه مسائل مختلف ادامه می‌دهند. روسیه در پروسه مذاکراتی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای حصول توافقنامه در زمینه تجارت آزاد همکاری می‌کند که نشست بعدی آن قرار است در ژوئیه در اصفهان برگزار شود.
وی درباره برجام نیز اظهار کرد: هدف ما این است که اشتباهی که آمریکا صورت داد تصحیح کنیم. زمانی آمریکا از برجام و قطعنامه خارج شد، یک بار دیگر حقوق بین‌الملل را نقض کرده است. باید کاری کنیم که برجام احیا شود و به همان شکل اول آن که در سال ۲۰۱۵ توسط قطعنامه سازمان ملل تایید شد، بدون هیچ اضافه و کم کردن از آن.
وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: همه تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران که ناقض برجام است، باید لغو شود، امیدوارم آمریکا انتخاب منطقی خودش را صورت دهد. البته اطمینان نهایی را در این زمینه ندارم.
وزیر خارجه روسیه همچنین در پاسخ به سوالی در پاسخ به سوال خبرنگار روس بیان کرد: در خصوص ایده هایی که از سوی آمریکا مطرح می‌شود که تلاش می‌کنند یک بلوکی را بین کشورهای مختلف عربی و اسرائیل ایجاد کنند که آن را مقابل ایران قرار دهند، خیلی زیاد می‌شود صحبت کرد. اگر آمریکا واقعا علاقه‌مند است برجام را احیا کند، ترجیح ما بر این است که برنامه‌های اختلافی ایجاد نشود. آمریکا در هر منطقه‌ای این کار را صورت می‌دهد. در هند و اقیانوس هند این برنامه را دنبال می‌کند و این ناقض همه فرمت‌های جهانی است که در آسیا و اقیانوس آرام در حول و حوش آسه آن وجود دارد.
صحبت های لاوروف در حالی مطرح شد که معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه، با بیان اینکه تلاش داریم سقف روابط تجاری ایران و روسیه را در سال جاری به پنج میلیارد دلار برسانیم، گفت: روسیه در مورد تامین مصالح ساختمانی تقاضای زیادی از ما دارد و در همین رابطه لیستی را به ما ارائه داده و ان شاءالله در آینده  تیمی در  این ارتباط به روسیه اعزام می شود تا در مورد این موضوع با مقامات روسیه  صحبت و رایزنی کند. 
مهدی صفری در جمع خبرنگاران با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه روسیه به تهران و اراده دو کشور برای گسترش تعاملات تجاری و بازرگانی با یکدیگر افزود: ما با روسیه در حوزه‌های تجارت، ترانزیت، انرژی و ... همکاری‌های خوبی داریم. در بخش تجارت تلاش داریم که سقف روابط دو کشور در این حوزه را به پنج میلیارد دلار برسانیم، در مورد انرژی نیز در حوزه سوآپ نفت و گاز در حال همکاری با یکدیگر هستیم. 


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام