سرمقاله

هنر ایجاد ارتباط با مخالفان

جلال خوش‌چهره

یزد- صادقی مقدم: معاون مالی و سرمایه انسانی شرکت چادرملو، از تولید ۱۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصولات فولادی در این شرکت خبر داد. فرهاد آذرین فر گفت: چادرملو در سال‌های اخیر، با در اختیار داشتن زنجیره کامل فولاد از معدن تا تولید شمش، عملکردی مطلوب در این صنعت استراتژیک داشته است.
او می گوید: واحد فولادسازی این شرکت در سال ۱۴۰۰ توانست بیش از ظرفیت اسمی و به میزان یک میلیون و ۵۴ هزار تن فولاد تولید کند. علاوه بر این، در سال گذشته یک میلیون و ۳۶۴ هزار تن آهن اسفنجی، ۳ میلیون و ۸۰۹ هزار تن گندله و ۱۲ میلیون و ۱۸۶ هزار تن کنسانتره سنگ‌آهن نیز تولید کرده است.
وی گفت: اگرچه چادرملو در کنار خط لوله گاز سراسری کشور قرار دارد و برق مورد نیاز واحد‌های معدنی و صنعتی شرکت نیز از سوی نیروگاه‌ها اختصاصی شرکت تامین می‌شود، اما قطعی گاز در فصل زمستان سبب از دست دادن ۱۵۰ هزار تن فولاد در این واحد صنعتی شد. به گفته او طرح اصلاح و آزادسازی نرخ انرژی، که از اواخر سال گذشته برای صنایع کشور اِعمال شده است موجب افزایش هزینه‌ها گردید و تبعاتی برای شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به همراه داشت.
معاون مالی و سرمایه انسانی چادرملو تصریح کرد : در سال ۱۳۹۹ سهم هزینه‌های انرژی از کل بهای تمام‌شده درآمد‌های عملیاتی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو برابر با ۳ و ۶ دهم درصد بوده، اما در سال ۱۴۰۰، با افزایش نرخ حامل‌های انرژی، سهم هزینه‌های انرژی از کل هزینه‌های تولید به حدود ۱۰ درصد افزایش یافت که تاثیرات این افزایش هزینه‌ها در بهای تمام‌شده محصولات شرکت معدنی و صنعتی چادرملو کاملاً مشهود است.
او می گوید: این شرکت علاوه بر اینکه آزادسازی و اصلاح نرخ حامل‌های انرژی نیز، با اثرگذاری بر بهای تمام‌شده کالای ساخته‌شده، توان رقابت‌پذیری محصولات فولادی را در بازار‌های بین‌المللی کاهش داده است. به گفته او در این سال، بهای تمام‌شده درآمد‌های عملیاتی چادرملو ۱۸۰ هزار و ۲۸۹ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال ۱۳۹۹ رشدی ۹۰ درصدی داشته است.
معاون مالی و سرمایه انسانی چادرملو ادامه داد : شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، با توجه به نقش اثرگذار خود در صنعت فولاد، همواره به دنبال بهینه‌سازی مصرف انرژی در صنعت فولاد بوده است. آذرین فر گفت: به همین منظور برنامه‌هایی برای کاهش مصرف آب در واحد‌های تولید اجرا شد و هم‌اکنون در واحد فولادسازی شرکت، به ازای هر تن فولاد، کمتر از یک متر مکعب آب مصرف می‌شود، در واقع شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، با وجود سرمایه گذاری برای شیرین سازی و انتقال آب خلیج فارس به مجتمع صنعتی خود در اردکان یزد لیکن با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین (روش هات‌شارژ) و بازگرداندن آب مصرفی به چرخه تولید، توانسته است آب مصرفی در صنعت خود را به حداقل برساند.
وی افزود: در زمینه رفع چالش‌های موجود در تامین برق نیز این شرکت، با احداث یک نیروگاه سیکل ترکیبی با ظرفیت ۵۰۰ مگاوات و نیروگاه خورشیدی با ظرفیت ده مگاوات در اردکان یزد، تلاش کرد علاوه بر تامین برق مورد نیاز خود که حدود ۱۸۰ مگاوات است مازاد آنرا در اختیار شبکه سراسرس برق قرار دهد، ولی متاسفانه همچنان مشمول برنامه زمانبندی قطع برق شده است.
به گفته او با توجه اجرای طرح‌هایی مبتنی بر افزایش ظرفیت تولید که در دستور کار چادرملو است، برای ساخت ۲ واحد نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی سیکل ترکیبی، یک نیروگاه خورشیدی ۱۰۰ مگاواتی و ۲ نیروگاه دیگر ۱۰ مگاواتی برنامه ریزی کرده ایم که مجموع تولید برق نیروگاه‌های این شرکت به یک هزار و ۷۱۲ مگاوات خواهد رسید.
آذرین فر گفت:در مجموع، سیاست‌گذاری شرکت معدنی و صنعتی چادرملو همواره مبتنی بر خلق ارزش و رفع مشکلات و چالش‌های صنعت، خصوصا در حوزه انرژی بوده است و چنانچه برنامه‌ریزی‌ها برای محدودیت‌های انرژی صنایع طبق طرح از پیش تعیین‌شده باشد، می‌توان بخشی از خسارت‌های ناشی از قطع ناگهانی آن‌ها را به حداقل رساند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام