سرمقاله

ضرورت بازاندیشی و بازکنشی در پنداشت ها و کنش ها

محمدعلی نویدی

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی نوشت: اگر جو بایدن می‌خواهد برای انتخاب مجدد نامزد شود باید به وضوح و به زودی این را بگوید و سپس طبق تصمیم‌اش رفتار کند. از طرف دیگر، اگر رئیس جمهور آمریکا مطمئن نیست که می‌خواهد دوباره نامزد شود باید آن را به عنوان یک نشانه قوی در نظر بگیرد که نباید نامزد شود و سپس به زودی آن را اعلام کند.
نکته‌ای که ممکن است متوجه شده باشید این است که او قصد انجام هر کاری را که دارد باید آن را به زودی اعلام کند. بله، خیلی زود است که یک رئیس جمهوری مستقر اعلامیه رسمی منتشر کند، اما برای همه روسای جمهوری معاصر امریکا یک کارزار انتخاباتی مجدد یک نتیجه قطعی قلمداد شده بود. با این وجود، برای بایدن این طور نیست و برای بسیاری از دموکرات‌ها در واشنگتن پیش فرض فعلی تا حدی به دلیل سن بایدن و سیاست‌هایش این است که او نامزد نمی‌شود.
بسیاری از دموکرات‌ها دوران تصدی او را بازتاب دهنده گرایش‌هایی می‌دانند که معمولا در یک رئیس جمهور اردک لنگ (یک مقام منتخب است که جانشین وی قبلاً انتخاب شده یا به زودی انتخاب خواهد شد. به نظر می‌رسد که این مقام به دلیل مدت زمان محدودی که در سمت خود باقی مانده‌است، نفوذ کمتری در سیاستمداران دیگر دارد) می‌بینند. او اهداف بلندپروازانه سیاست خارجی متحد کردن جهان علیه روسیه به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین و جنگ تجاری با چین را نسبت به مسائل داخلی مانند تورم در اولویت قرار داده است.
او مناصب ارشد را به دوستان قدیمی خود مانند دنیس مک دونا وزیر امور کهنه سربازان ایالات متحده، تام ویلسک وزیر کشاورزی، مارتی والش وزیر کار واگذار کرده در حالی که به طور همزمان بخش اعظم کارکنان نهاد ریاست جمهوری را به جناح چپ حزب دموکرات سپرده است از جمله به پرامیلا جایاپال نماینده مجلس نمایندگان که ریاست دفتر پرسنل ریاست جمهوری را برعهده گرفته است.
هیچ کدام از این موارد بدان معنا نیست که بایدن برای انتخابات مجدد نامزد نخواهد شد. اما این بدان معناست که بسیاری از کسانی که یک حزب دموکراتیک میانه روی «بایدنیست» را به یک حزب مترقی (چپگرا)‌تر ترجیح می‌دهند معتقدند که او این کار را نخواهد کرد و در حال حاضر به دنبال گزینه‌هایی برای «کامالا هریس» معاون رئیس جمهور هستند. با این وجود، این بحث هم چنان ادامه دارد که بهترین پرچمدار جناح بایدنیست حزب کسی جز شخص جو بایدن نیست.
به گزارش فرارو در ادامه این گزارش آمده است: این بدان معناست که او باید بیش‌تر شبیه جو بایدن نامزد اولیه شود کسی که محبوبیت و انتخاب‌پذیری را بر مرور کتاب‌های تاریخ ترجیح می‌دهد و کم‌تر شبیه رئیس جمهوری جو بایدن شود که در مارس ۲۰۲۱ میلادی یک میزگرد با مورخان تشکیل داد تا درباره میراث بالقوه‌اش بحث کنند: «ذهنیت بزرگ فکر کن». این همان کاری است که روسای جمهور معمولا در ماه مارس پس از انتخاب مجدد انجام می‌دهند. آن وقت است که آنان صفحه سیاست عملی را به نفع تلاش برای تعریف خود در چشم تاریخ ورق می‌زنند. این کار ندرت جواب می‌دهد.
اکنون دولت بایدن نیز در سیاست خود بی‌پروا است. دشمنی با استخراج سوخت‌های فسیلی در میان هزینه‌های بالای انرژی، برگزیدن دعوا‌های تهاجمی بر سر مسائل جنسیتی که به راحتی قابل حل است، و تمرکز بیش‌تر بر مزایای تسهیلات وام‌های دانشجویی و نه تاثیر آن بر تورم را می‌توان از سوی او مشاهده کرد.
وعده اصلی بایدن بازگشت به حالت عادی و اخراج ترامپ از سیستم سیاسی بود. او در واقع بیش از آن چه بسیاری از مردم تصور می‌کنند به این وعده عمل کرده است، اما میراث تاریخی او ممکن است همچنان آسیب ببیند. ممکن است چیزی شبیه این باشد: «تورم واقعا بالا دموکرات‌ها را بی‌اعتبار کرد و به عناصر اقتدارگرا در حزب جمهوری‌خواه اجازه داد کنترل دولت را دوباره به دست بگیرند».
بهترین راه برای بایدن به منظور حفظ میراث خود تمرکز بر محبوبیت با محاسبات سرد بیل کلینتون و درهم شکستن مخالفان با بی‌رحمی لیندون بی‌جانسون رئیس جمهور اسبق امریکا است. البته اگر بایدن واقعا نمی‌خواهد دوباره نامزد شود، احتمالاً عمل کردن مانند یک اردک لنگ امری اجتناب ناپذیر است. با این وجود، در هر صورت بهترین کار برای کشور و برای بایدن آن است که رئیس جمهور برنامه‌های خود را روشن سازد و قاطعانه و خیلی زود به آن عمل نماید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام