سرمقاله

گورباچف و هواپیمای تک‌نفره آلمان غربی

پیمان مولوی

ویریتک شرکتی بریتانیایی و متخصص در تولید قوای محرکه هیدروژنی است. این خودروساز نسخه نهایی و تولیدی هایپرکار آپریکال با قدرت ۱۰۷۳ اسب بخاری را معرفی می‌کند. این هایپرکار که از قوای محرکه هیدروژنی سلول سوختی بهره‌مند شده وزن زیر یک تن دارد و طراحی آن توسط شرکت مشهور پینین فارینا انجام شده است. آپریکال هم‌اکنون در فستیوال سرعت گودوود ۲۰۲۲ حضور دارد و اولین نمونه‌های آن از اوایل سال ۲۰۲۴ به دست مشتریان خواهند رسید.
به لطف تکنولوژی گراف پرو ویریتک که از کامپوزیت‌های سبک‌وزن و سیستم زرین گرافن استفاده کرده، تانک‌های هیدروژن این خودرو جزو ساختاری شاسی مونوکوک فیبر کربنی هستند و وزن را نیز کاهش می‌دهند. سلول‌های سوختی چند صد کیلوواتی و سلول‌های باتری لیتیوم-یون فوق‌العاده پرقدرت ۶ کیلووات ساعتی انرژی لازم برای دو پیشرانه الکتریکی را فراهم می‌کنند.
این شرکت شعاع حرکتی ۵۶۰ کیلومتری را هدف‌گذاری کرده است و تانک‌های هیدروژنی آن نیز ظرفیت ۵.۴ کیلوگرمی دارند. مت فالکس که قبلاً مهندس فرمول یک بوده و ویریتک را نیز تاسیس کرده اظهار می‌دارد هدف از تولید این خودرو پایین نگه داشتن وزن و سواری هیجان‌انگیز بوده است. آپریکال به همین خاطر از سیستم تعلیق دوبل جناغی در جلو و تورشن بار پلرود در عقب سود می‌برد. ترمزها نیز شامل دیسک‌های کربن کامپوزیت ۳۹۰ میلی‌متری با کالیپرهای AP ریسینگ هستند. مجموعه قوای محرکه آپریکال قدرت ۱۰۷۳ اسب بخاری و گشتاور ۱۰۰۰ نیوتون متری تولید می‌کند. ویریتک می‌گوید این هایپرکار شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت زیر ۲.۵ ثانیه و حداکثر سرعت فراتر از ۳۲۲ کیلومتر در ساعت خواهد داشت.
هایپرکار هیدروژنی مورد بحث نسبت به نسخه قبلی سال ۲۰۲۱ کاملاً بازطراحی شده هرچند طراحی شیشه جلوی مشابه کونیگ زگ را حفظ کرده ولی هم اکنون از چهره جدید، یک جفت چراغ‌های جلوی LED گیرا، ورودی‌های بزرگ‌تر روی سپر و بال مشابه خودروهای فرمول یک سود می‌برد. در بخش می‌توانیم شاهد چراغ‌های LED نازک، اسپویلر یکپارچه، خط سقف متمایز و الگوی لانه‌زنبوری سپر عقب باشیم که به شکل یک دیفیوزر گیرا خودنمایی می‌کند. آپریکال طول/عرض/ارتفاع به ترتیب ۴۵۵۰/۱۹۰۰/۱۱۵۰ میلی‌متری دارد.
ویریتک آپریکال فقط به تعداد ۲۵ دستگاه و با کمک پینین فارینا تولید خواهد شد. اتوکار می‌گوید این خودرو قیمتی نزدیک ۱.۵ میلیون پوند معادل ۱.۸ میلیون دلار خواهد داشت و همان‌طور که گفته شد اولین نمونه‌ها از اوایل سال ۲۰۲۴ به دست مشتریان خواهند رسید. این شرکت علاوه بر هایپرکار موردبحث یک شاسی‌بلند مفهومی با نام تلارو را نیز به نمایش گذاشته است. این کانسپت از تکنولوژی هیدروژن سلول سوختی سود می‌برد. ویریتک قوای محرکه هیدروژنی شرکت‌هایی همچون BAC را تامین خواهد کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام