سرمقاله

گورباچف و هواپیمای تک‌نفره آلمان غربی

پیمان مولوی

رئیس‌حمهور ترکیه هنگام ترک کشورش به مقصد اسپانیا برای شرکت در نشست ناتو گفت نشست ناتو در زمان حساس جنگ اوکراین برگزار می‌شود.
به گزارش ایسنا به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه نقش اساسی ناتو در امنیت جغرافیای اروپا آتلانتیک در مادرید تایید خواهد شد، تصریح کرد که این نشست نقطه عطف مهمی برای ائتلاف برای تطبیق خود با محیط امنیتی متغیر خواهد بود.
اردوغان با اشاره به اینکه مفهوم راهبردی جدیدی که ناتو را در آینده هدایت خواهد کرد در این زمینه اتخاذ خواهد شد، گفت: بازتاب جنگ روسیه و اوکراین در این ائتلاف، تلاش‌های بازدارنده و دفاعی ناتو و تهدیدها و چالش ها به ویژه مبارزه با تروریسم در اجلاس سران مورد بحث قرار خواهد گرفت.
اردوغان با تاکید بر اینکه انتظار اصلی آنها از نشست سران این است که بدون قید و شرط همبستگی و اتحاد را نشان دهند، گفت: ما از متحدان‌مان انتظار داریم در مبارزه با تروریسم در همه اشکال و مظاهر آن تبعیض قائل نشوند و ببینند که تهدید یک متحد در واقع به معنای تهدید برای ناتو به عنوان یک کل است.
وی با بیان اینکه روند عضویت پس از درخواست سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو یکی از موضوعات برجسته در این اجلاس خواهد بود، گفت: رویکرد ترکیه به این موضوع را همه می‌دانند.
اردوغان با اشاره به اینکه انتظار دارد تمامی نگرانی‌ها در مورد پ.ک.ک . ی پ.گ که از همان ابتدا منافع حیاتی ترکیه را تهدید کرده‌اند، مد نظر قرار بگیرد و از حرکت آزادانه آنها در کشورها جلوگیری شود، گفت: یک بار دیگر مواضع برحق خود را توضیح خواهم داد، این موضوع در دیدارهای دوجانبه من نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت، امروز که به مادرید می‌رویم، یک نشست چهارجانبه با حضور نخست وزیر سوئد برگزار خواهیم کرد. عضویت در ناتو مسئولیت‌های مختلفی را به همراه دارد. سوئد و فنلاند اگر بخواهد به عضویت ناتو درآیند، باید نگرانی های امنیتی ترکیه، را در نظر بگیرند. عضو اتحاد. غیر از این نمی‌تواند باشد.
رئیس‌ جمهوری ترکیه با بیان اینکه ترکیه برای پایان هرچه سریع‌تر جنگ در اوکراین با هر دو طرف در تماس است، یادآور شد: مهمترین پیشرفت در مذاکرات، نشست ماه مارس در استانبول بود. ترکیه به عنوان یکی از ۵ متحد برتر که بیشترین مشارکت را در ماموریت ها و عملیات ناتو داشته است، به مسئولیت‌های خود عمل می‌کند و با استفاده از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها در زمین، دریا و هوا، قدرت و توانایی جدی را برای ائتلاف فراهم می کند. در عین حال فراتر از مرز جنوبی خود که مرزهای ناتو نیز هست، با تروریسم مبارزه می کنیم. در این دوره که تهدیدها در حال افزایش و متنوع شدن هستند به اتحاد با متحدان خود در مادرید اهمیت می‌دهیم. من در حاشیه اجلاس با برخی از سران کشورها و دولت‌ها دیدارهای دوجانبه خواهم داشت و به‌ویژه همکاری‌های خود را ارزیابی خواهیم کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام