سرمقاله

گورباچف و هواپیمای تک‌نفره آلمان غربی

پیمان مولوی

صبح دیروز با وساطت قالیباف، استیضاح فاطمی‌امین به دلیل آنچه تفکیک وزارت صمت نامیده شد، با ارائه مهلت دو ماهه به دولت متوقف شد. در این رابطه رئیس مجلس شورای اسلامی از فرصت دو ماهه مجلس به دولت برای ارسال لایحه به مجلس به منظور تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و اصلاح ساختاری در این وزارتخانه خبر داد.
محمدباقر قالیباف در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بنده لازم می‌دانم که توضیحی را پیرامون طرح استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت خدمت مردم و نمایندگان ارائه دهم. در طول هفت روز گذشته طرح استیضاح وزیر در مجلس شورای اسلامی دنبال شد و اکنون به این مرحله رسیده و در اختیار هیات رئیسه قرار دارد. صراحتا می‌گویم که هر سه قوه به ویژه در حوزه مسائل مدیریتی و اجرایی مجلس و دولت وظیفه خود می‌داند که در خدمت مردم بوده و در راستای حل مشکلات با هم هماهنگ و همدل باشند. اگر مجلس به این نتیجه می‌رسد که وزیری را استیضاح کند هدفی جز یافتن راه‌حل برای حل مشکلات ندارد. با توجه به وضعیت معیشت مردم و گرانی‌ها در بازار و وضعیت صنعت خودروسازی گروهی از نمایندگان مجلس طرح استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت و تعدادی دیگر از وزرا را ارائه کردند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: مجلس در طرح استیضاح وزیر صمت هیچ نیتی در اصلاح امور نداشت. مجلس به وظیفه ذاتی خود عمل کرد و دولت نیز مسئولیتی دارد که باید به آن عمل کند. بنده بارها در گفت‌وگو با رئیس جمهوری عرض کردم که وزارت صمت سنگین‌ترین و بزرگترین مجموعه وزارتخانه‌ای دولت است و اکنون تمام امور بازرگانی، صنعت سنگین و سبک و تجارت همه در یک وزارتخانه متمرکز شده است و همه قبول دارند که مدیریت این وزارتخانه کار سختی است و اکنون این وزارتخانه دارای مشکلات ساختاری می‌باشد. مجلس شورای اسلامی به این نتیجه رسید که باید استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت انجام شود تا به امروز که پایان زمان رسیدگی به درخواست استیضاح است همچنان ۱۷ امضاء دارد. زمانی که درخواست استیضاح بالای ۱۰ نفر امضاء داشته باشد قابل رسیدگی در صحن است، اما نیت مجلس اصلاح امور است.
وی در ادامه تاکید کرد: با صحبتی که با رئیس جمهوری و معاون اول ایشان و وزیر صنعت، معدن و تجارت داشتم آنها پذیرفته‌اند که مشکل ساختاری در این وزارتخانه وجود دارد. در آخرین صحبتی که با رئیس جمهوری داشتم به این جمع‌بندی رسیدیم که نیازمند تجدیدنظر در ساختار این وزارتخانه بوده و باید این وزارتخانه به دو وزارت تبدیل شده و دو وزیر به مجلس شورای اسلامی معرفی شوند و قرار شد دولت به سرعت این موضوع را در قالب یک لایحه به مجلس ارائه کند.
قالیباف اظهار کرد: بنده نیز با آقای سیاهکلی که از اولین نمایندگان متقاضی استیضاح بود و با ۱۶ نفر دیگر صحبت کردم و درخواست داشتم که با توجه به این‌که دولت مشکلات ساختاری را پذیرفته و بناست به قید فوریت لایحه به مجلس شورای اسلامی بیاورد استیضاح فعلا اعلام وصول نشود و دو ماه به دولت فرصت داده شود تا اصلاح ساختاری صورت گیرد.
فاطمی‌امین دوباره باید رای اعتماد بگیرد؟
از سوی دیگر در حالی که گفته می شود میزان امضاهای مورد نیاز برای استیضاح وزیر صمت از حد نصاب افتاده است، سید کریم حسینی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایلنا، درخصوص لزوم اخذ رای اعتماد مجدد برای فاطمی امین به عنوان وزیر صنعت در صورت تفکیک این وزارتخانه، گفت: دولت تصمیم گرفته است که از مجلس یک مهلت دو ماهه اخدذ کرده و در این مدت وزارت صنعت، معدن و تجارت را به دو وزارتخانه تفکیک کند و در اینصورت دو وزیر جداگانه برای برای آن‌ها معرفی می‌کند.
وی ادامه داد: اگر بعد از تفکیک وزارتخانه‌ صمت تصمیم دولت بر معرفی آقای فاطمی امین به عنوان وزیر یکی از وزرای دو وزارتخانه تازه تاسیس باشد، باید مجدد از نمایندگان مجلس رای اعتماد دریافت کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام