سرمقاله

ضرورت بازاندیشی و بازکنشی در پنداشت ها و کنش ها

محمدعلی نویدی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان گفت: روان‌آب حوزه آبریز سد تهم نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش دارد.
علیرضا جزء قاسمی در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت هفته صرفه جویی آب، به پدیده خشکسالی در دنیا و ایران اشاره کرد و گفت: در استان زنجان، حدود ۲۸ درصد بارندگی‌ها کاهش یافته است. وی با بیان اینکه رژیم بارش از برف به باران تغییر کرده و بارندگی‌ها ی استان در سالجاری به صورت رگباری بوده است، که تاثیری در منابع آبی ندارد، افزود: علاوه بر سفره‌های زیرزمینی که وضعیت مناسبی ندارد، روان‌آب‌های ورودی به سطوح‌ نیز با مشکل مواجه است.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان، کاهش ذخیره آب سد تهم درزنجان اشاره کرد و گفت: روان‌آب حوزه آبریز سد تهم نسبت به سال پیش بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته است.
جزءقاسمی با بیان اینکه ۸۶ روستا دارای تنش آبی دائمی هستند، ابراز داشت: ۱۱۶ روستا دارای تنش فصلی اند و ۱۶۹ روستا نیز دارای تنش آبی فرسودگی تجهیزات را دارند.
وی افزود: ۱۰۰ درصد شهرهای استان زنجان تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان، با بیان اینکه ۹۰ درصد روستاهای استان زنجان نیز تحت پوشش هستند، گفت: در ۵۰۸ روستای در استان ۲۳۶ روستا پروژه آبرسانی در دست اجرا دارند. جزءقاسمی تاکید کرد: استان زنجان ۴۰۰ هزار رشته انشعابات آبی دارد و در شهرستان ماهنشان و زنجان منابع تامین آب پایدار نداریم.
وی با بیان اینکه و در استان زنجان، برای استفاده از پساب‌های فاضلاب‌های صنعتی در استان، در ۷ شهر استان باز چرخانی آب فاضلاب داریم، ابراز داشت: ۹۹ درصد فاضلاب آب است و خروجی پساپ صنایع دارای کیفیت بالا است و با توجه به محدودیت‌های منابع دولتی در شهر زنجان دارای پروژه‌های مدول های تصفیه خانه‌ای هستیم و در حال رایزنی برای استفاده از پساپ صنایع برای تامین آب صنایع دراستان هستیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان، با بیان اینکه متاسفانه مصرف آب در ماه‌نشان بسیار بالا و سه برابر الگوی مصرف است، گفت: سرانه مصرف آب استان ۱۸۹ لیتر است که این رقم در ماه‌نشان به سه برابر می‌رسد.
جزءقاسمی با یادآوری اینکه با توجه به قیمت پایین آب، زیان انباشته بالایی داریم که مجبوریم برای ادامه ارائه خدمت، از سرمایه خود استفاده کنیم، متذکر شد: قیمت تمام شده آب در زنجان نزدیک به ۳۰۰۰ تومان است اما پول آبی که از مردم می‌گیریم یک‌سوم از مبلغ یعنی چیزی حدود ۱۰ هزار ریال است. وی با بیان اینکه در هفت شهر استان تاسیسات فاضلاب یا در حال بهره‌برداری و یا در حال اجرا است، ادامه داد: در روستای نصیرآباد این طرح در حال بهره‌برداری و در روستای تهم و روستای پری نیز در حال اجرا است که هر دو در مرحله پایانی قرار دارد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان، با اشاره به اینکه مطمئن‌ترین منبع برای صنایع ما بحث استفاده از پساب است، یادآور شد: ۹۹.۹ درصد فاصلاب را آب تشکیل می‌دهد که با بازچرخانی می‌توان از آن در صنایع استفاده کرد. جزءقاسمی با بیان اینکه بدمصرفی در روستاهای طارم بسیار بالا است، تاکید کرد: اغلب در حیاط روستاییان درخت زیتون قرار دارد که برای آبیاری این درختان از آب شرب استفاده می‌شود که همین موضوع سبب افزایش مصرف می‌شود. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان، با بیان اینکه برخی ارگان های دولتی و نظامی هزینه ای بابت استفاده از آب شرب پرداخت  نمی کنند، گفت: ارگان‌های دولتی از جمله نیروهای نظامی و انتظامی و علوم پزشکی و… هم انشعابات غیر مجاز دارند. جزءقاسمی افزود: امسال در طی ۵۱ سال اخیر خشکسال ترین سال را استان تجربه کرده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام