سرمقاله

ضرورت بازاندیشی و بازکنشی در پنداشت ها و کنش ها

محمدعلی نویدی

مدیرکل پزشکی قانونی استان قزوین گفت: با رشد ۳ درصدی در آمار متوفیان سوانح کار در قزوین، استان در جایگاه هشتم کشور در این زمینه قرار دارد.
مصطفی جعفرزاده در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات سازمان پزشک قانونی استان قزوین برگزار شد اظهار کرد: وظیفه پزشک قانونی کارشناسی برای مراجع قضائی است و در پرونده‌هایی که به هر نحوی با سلامت جسم و روان فرد مطرح باشد و قاضی پرونده به صورت مستقیم یا غیر مستقیم قاضی برای صدور رای و اخذ نظر کارشناسی به ما معرفی می‌کند فعالیت دارد.
مدیرکل سازمان پزشکی قانونی استان قزوین بیان کرد: البته وظایف این سازمان در حوزه‌های دیگر نیز تعریف شده که در راستا کارشناسی پرونده ۶۰ زیر خدمت مختلف برای این سازمان تعریف شده است.
وی افزود: عمده فعالیت سازمان پزشک قانونی در چهار حوزه معاینات بالینی، متوفیات، کمسیون‌ها و آزامایشگاه‌های تخصصی تعریف می‌شود.
این مسئول با بیان اینکه ۹۰ درصد پرونده‌های سازمان پزشک قانونی مربوط به حوزه معاینات بالینی است ابراز کرد: افرادی که به هر نحوی دچار آسیب جسمی یا روانی شده‌اند و نیاز است که طبق ضوابط قانونی نظر کارشناسی لحاظ شود فعالیت ما در این حوزه‌ها پررنگ‌تر می‌شود.
وی ادامه داد: حوزه متوفیان تنها سه درصد پرونده‌های ما را تشکیل می‌دهد که در این حوزه مرگ مشکوک، خشن، تعیین علت مرگ و شناسایی هویت با دستور مرجع قضائی انجام می‌گردد.
این مسئول با اشاره به اینکه کمسیون تخصصی در حوزه شکایت از کادر درمان و حوزه آزمایشگاهی تمام امور نمونه برداری را به عهده دارد عنوان کرد: بخشی از فعالیت ما در حوزه مدیریت بحران اقتصادی جمله شناسایی اجساد است.
وی مطرح کرد: پزشک قانونی در ۵ شهرستان از جمله تاکستان، آبیک، البرز، بوئین زهرا و قزوین وجود دارد اما نمی‌توان گفت امکانات شهرستان‌ها استاندارد است حتی در حوزه شهرستان قزوین نیازمند دستگاه GSMS هستیم.
جعفرزاده با اشاره به اینکه پروژه پزشک قانونی تاکستان با ۹۰ درصد پیشرفت متوقف شده است تاکید کرد: در حال حاضر ما با یک سوم نیرو انسانی نسبت به چارت مصوب در حال فعالیت است و ساختمان پزشک قانونی قزوین تنها شهرستانی است که مالک آن پزشک قانونی است.
وی سقط غیرقانونی را به عنوان مشمول پرونده‌های پزشک‌قضایی ندانست و با بیا اینکه تنها پرونده‌های قضائی که به پزشک قانونی ارجاع داده شده جز آمار محسوب می‌شوند افزود: از آذرماه سال گذشته تاکنون ۱۰ الی ۱۲ هزار پرونده سقط جنین در کشور وجود داشته است که با ۸ الی ۹ هزار پرونده موافقت شده است که در این راستا مسائلی نظیر نظیر قاضی، رضایت والدین و کارشناسی پزشک قانونی حائز اهمیت است.
مدیرکل سازمان پزشکی قانونی استان قزوین با اشاره به اینکه مسئولین حوزه سقط جنین از پزشک قانونی به مرجع قضائی واگذار شده است عنوان کرد: در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۳ هزار و ۴۸۶ معاینات بالینی اتفاق افتاده است که از این تعداد ۶۵ درصد آقا و ۳۵ درصد خانم بوده‌اند و شهرستان قزوین در میزان مراجعات رتبه اول در سطح استان و بر اساس جمعیت رتبه ۱۵ در سطح کشور را به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: در حوزه مصدومین حوادث ترافیکی آمار ثبت شده ۶ هزار و ۸۵۱ مورد بوده که از این تعداد ۶۸ درصد آقایان بوده‌اند و آمار رشد این حوزه نسبت به سال گذشته بیش از ۵۴ بوده است که البته در این بخش باید به برداشته شدن محدودیت کرونایی اشاره کرد که ما در این حوزه رتبه ۱۳ کشوری را داریم.
این مسئول تشریح کرد: در حوزه حوادث کار مجموع مراجعات ۶۹۷ مصدوم بوده است که ۹۶ درصد این آمار آقا بوده و استان قزوین در رتبه ۱۳ کشوری قرار دارد که این آمار نسبت به گذشته بیش از ۳۱ درصد افزایش داشته است.
جعفرزاده گفت: آمار متوفیان حادثه کار ۳۴ مورد فوتی است که نسبت به سال گذشته رشد ۳ درصدی داشته و رتبه ما در سطح کشور ۸ است که بیشترین علت فوت مربوط به سقوط از بلندی ۱۱ در مورد، برق گرفتگی در ۷ مورد، سوختگی در ۴ و خفگی در ۲ مورد است.
این مسئول اضافه کرد: طبق آماری که از اجساد صادر شده است مرگ غیر طبیعی ۵۹ درصد و۴۱ درصد مرگ طبیعی بوده است و همچنین آمار ثبت شده از علت مرگ ۵۶ درصد در حوزه ترافیک و ۴۴ درصد به علت بیماری قلبی و عروقی بوده است که در این موضوع رتبه اجساد ما در جایگاه کشوری ۴ قرار دارد.
وی تشریح کرد: در سال ۹۹ حدود ۲۰۴ مورد و در سال گذشته ۱۸۳ مورد پرونده سقط جنین به سازمان ارجاع داده شده است که با کاهش ۱۰ درصدی همراه بوده است.
جعفرزاده در پایان عنوان کرد: آمار کمسیون پزشکی سال ۱۴۰۰ در مجموع ۳۶۳ مورد بوده است که نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد افزایش داشته است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام