سرمقاله

ضرورت بازاندیشی و بازکنشی در پنداشت ها و کنش ها

محمدعلی نویدی

کتاب «اسرار نهضت امام حسین(ع)» با عنوان «الدعوه الحسینیه الی نصره الشریعه الاسلامیه» در ۲۷۲ صفحه به چاپ رسید. به گزارش ایسنا، کتاب «اسرار نهضت امام حسین(ع)» با عنوان «الدعوه الحسینیه الی نصره الشریعه الاسلامیه» اثر آیت الله محمدرضا کلباسی اشتری و تدوین عبدالجواد فلاطوری و تصحیح و تحقیق آیت‌الله احمد کلباسی اشتری به همت موسسه بوستان کتاب در ۲۷۲ صفحه منتشر شد. این کتاب، اثری است گرانسنگ در بیان نکته هایی از تاریخ نهضت امام حسین(ع) و تحلیل قسمت هایی از آن با استناد به آیات قرآن کریم و احادیث اهل بیت(ع) ست که مولف در این اثر درس های عبرت آموز قیام عاشورا را تبیین کرده و تلاش دارد نوع نگرش مردم به این واقعه بزرگ را با بصیرت همراه کند.
مولف در جای جای کتاب ها و رسائل خود همواره بر استفاده همزمان از معارف وحیانی و آموزه های عقلی تاکید داشته است، تا اندیشه های دینی را به شکل جامع و علمی تبیین نماید.
محقق این اثر در تصحیح و تحقیق اثر مذکور، تمام آیات و روایات و شواهد مختلف را اعراب گذاری، ماخذیابی و ترجمه کرده است.
برشی از اثر
علت عزیمت امام حسین (ع) به مکه
نخستین علتی که موجب انتخاب مکه بود، همانا مصون بودن آن بود از کلیه تعرّضات و اعتدائات؛ چه به نصّ صریح قرآن و شارع مقدس هیچ کس حق نداشت در حرم الهی جنگ و خونریزی یا ایجاد فتنه کند؛ و حسین (ع) می خواست از این خاصیت مکه بهره برده، تا موقع لازم، در آنجا تحصن کرده و خود را از شرّ بنی امیه در پناه بدارد.
دومین سببی که حسین(ع) را به مکه کشید، نزدیکی موسم حج و استفاده از مجمع بزرگ و همگانی فِرَق مسلمانان و شناساندن خود به آنها بود. در این قسمت هم حسین(ع) تا ممکن بود موفق شد؛ و به واسطه بروز مکارم اخلاق و نشر فضایل و معارف حقه و تعلیم علوم و مبادی اسلامی به کلیه ساکنین و آیندگان و روندگان خانه خدا، چنان که اندک زمانی جذب قلوب کرد که صیتِ حکومت و بزرگواری و مراتب فضل و دینداری اش در همه طرف پیچیده، و کم کم این اندیشه در مغز ها راه می یافت که خوب است به جای یزید فاجر فاسق، فرزند زهرا(س) انتخاب شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام