سرمقاله

گورباچف و هواپیمای تک‌نفره آلمان غربی

پیمان مولوی

رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب وزارت بهداشت گفت:‌ در حال حاضر ابتلا به وبا محدود به استان‌های کردستان و کرمانشاه است و هنوز گزارشی در مورد مشاهده این بیماری در سایر استان‌های کشور وجود ندارد.
به گزارش ایلنا، مریم مسعودی‌فر رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب وزارت بهداشت در مورد آخرین وضعیت وبا در کشور اظهار کرد: در حال حاضر بر اساس آزمایش‌های انجام شده تا امروز 30 مورد در استان‌های کرمانشاه و کردستان به عنوان موارد قطعی ابتلا به وبا در کشور گزارش شده است. وی افزود: در حال حاضر ابتلا به وبا محدود به استان‌های کردستان و کرمانشاه است و هنوز گزارشی در مورد مشاهده این بیماری در سایر استان‌های کشور وجود ندارد.
انتظار وبا و بیماری‌های عفونی گوارشی وجود داشت
آمتیس رمضانی دبیر انجمن عفونی ایران هم در مورد آخرین وضعیت وبا در کشور اظهار کرد: همیشه این طغیان‌ها را در مورد وبا داشته‌ایم و چیز جدیدی نیست. البته ما بعد از کاهش موارد کرونا، انتظار بروز برخی از بیماری‌های عفونی و به ویژه بیماری‌های گوارشی به دلیل گرمای هوا، احتمال آلوده بودن آب و همچنین آلوده بودن غذا در رستوران‌ها را داشتیم. کما اینکه چنین چیزی هم رخ داده و اکنون میزان این بیماری‌ها در مقایسه با سال گذشته افزایش پیدا کرده است.
وبا هنوز اپیدمیک نیست
وی با بیان اینکه علی‌رغم ابتلای این افراد به وبا هنوز نمی‌توان گفت که وبا در کشور اپیدمیک شده است، گفت: این شرایط فعلا طغیان در یک منطقه است، برای اینکه بگوییم اپیدمی باید موارد مختلفی را به صورت همزمان در چند استان ببینیم. ما سال‌های گذشته موارد وبا را در برخی شهرها دیده‌ایم و امسال در یک منطقه دیگر آن را مشاهده کرده‌ایم. بر همین اساس در حال حاضر نیز وبا در کردستان و کرمانشاه نیز یک طغیان است که قطعا باید یک کانونی داشته باشد و باید به لحاظ اپیدمیولوژیک بررسی شود.
وی افزود: با توجه به علامت این بیماری که یک اسهال آبکی است، ممکن است این علائم را در برخی شهروندان مناطق دیگر هم داشته باشیم و گزارش‌هایی هم در این رابطه وجود داشته باشد، اما هنوز هیچ یک از این موارد قطعی نشده است و نمی‌توان گفت وبا است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام