سرمقاله

ضرورت بازاندیشی و بازکنشی در پنداشت ها و کنش ها

محمدعلی نویدی

یزد - صادقی مقدم: معاون تلفیق و امور تنظیم‌گری شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: استان یزد الگوی مناسبی برای تشویق دیگر کشاورزان کشور برای توسعه کشت گلخانه ای است.
به گزارش خبرنگار ما از یزد "علیرضا الماسوندی" در نشستی که جهت مشارکت، همفکری و همکاری بخش آب ، محیط زیست و مناقشات و طرح و توسعه و کسری منابع مالی در یزدبرگزار شد افزود: ظرفیت های این استان در توسعه کشت گلخانه ای بسیار مثبت است و می تواندالگوی مناسبی در این حوزه باشد. وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر استفاده از روش های نوین و بهینه مصرف آب اظهار داشت: یزد از لحاظ مشارکت اجتماعی، روش های مصرف صحیح و بهینه و افزایش بهره وری در کشور پیشرو می باشد.
الماسوندی با بیان اینکه ممکن است روش های نوین و امروزی بهینه مصرف به لحاظ اعتقاد به شرایط سنتی، در باور کشاورزان دیروز نگنجد گفت:همان کشاورز اگر متوجه شود که در منطقه ی مجاور، با مصرف یک ششم آب توانسته اند تولیدی ۴ تا ۶ برابر داشته باشند او نیز به این روش ترغیب شده و خواهد دانست که برای تولید و درآمد بیشتر حتما نباید آب بیشتری مصرف کرد. وی تصریح کرد: دولت نیز در این زمینه باید همراه کشاورزان بوده و با وام های کم بهره و یا حتی بلاعوض آنها را یاری نماید تا هم بحث مدیریت مصرف وهم امنیت غذایی، بیشتر مورد اهمیت قرار بگیرد.
الماسوندی با اشاره به اینکه در طرح های بهره برداری و بهینه مصرف باید تامل بیشتری شود طرح های احیاء و تعادل بخشی را نیز بسیار مناسب دانست وبا تشکر از مدیران آب یزد که دراین زمینه نیز بسیار فعال وپیشرو بوده اند گفت: کشاورز دنبال این نیست که آب را به چه شکل مصرف کند او دنبال تولید بیشتر و درآمد بیشتر می باشد پس وقتی بداند چگونه به این تولید و درآمد برسد و دولت نیز همراهش باشد قطعا همراهی خواهد کرد.
این مسئول به در دست اجرا بودن تدوین برنامه ای جامع جهت مدیریت مصرف آب اشاره کرد و گفت:در این طرح، هم کلان ها و هم اجزاء با برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت در نظر گرفته شده و بر اساس نتایج مدرن، مدل ها و الگوهایی که با مناطق سازگار باشند شبیه سازی و تحلیل می شود. وی افزود:در این برنامه جامع، خروجی ها، سرمایه گذاری ها و نیازهای اولویت دار که موضوع شرب می باشد دیده می شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد هم گفت: استان یزد واقع در فلات مرکزی ایران دارای ۱۹ محدوده مطالعاتی است که ۱۶ محدوده در شرایط ممنوعه و ممنوعه بحرانی قرار گرفته و ۳ محدوده آزاد آن نیز منابع آب چندانی نداشته یا بسیار شور می باشد.
"محمدمهدی جوادیان زاده به دشت حیاتی و مهم یزد- اردکان اشاره کرد و افزود: این دشت که عمده سکونتگاه و تاسیسات و صنایع در آن مستقر می باشد سالیانه با ۱۰۰ میلیون متر مکعب کسری مخزن و افت ۵۰ سانتیمتری روبرو است.
وی به ارائه اقدامات خوب شرکت و همکاری کشاورزان جهت صرفه جویی آب کشاورزی با توجه به شرایط سخت استان یزد پرداخت و گفت: در سالهای اخیر با طرح های خاموشی چاهها، اصلاح و تعدیل، احیاء و تعادل بخشی، جلوگیری از اضافه برداشت چاههای مجاز و مسدود کردن چاههای غیر مجاز به صرفه جویی های چشمگیری رسیده ایم.
اجرای برنامه سازگاری با کم آبی، طرحهای آبی در دست اجرا، فرهنگ سازی مدیریت مصرف، نیاز آبی استان، کمبود اعتبار و غیره از دیگر مباحثی بود که مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد به آن اشاره کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام