سرمقاله

ضرورت بازاندیشی و بازکنشی در پنداشت ها و کنش ها

محمدعلی نویدی

رتبه اول کشور در تولید سنگ تراورتن همچنین پرورش و صادرات ماهیان زینتی به استان مرکزی اختصاص دارد
علی جودکی گفت: برخورداری از رتبه اول تولید سنگ تراورتن، رتبه اول پرورش و صادرات ماهیان زینتی و رتبه هشتم در حوزه تجارت خارجی و صادرات از جمله ظرفیت های اقتصادی استان مرکزی به شمار می رود و کنار هم قرار دادن این موارد نشان می دهد که استان در چهار عرصه مولد اقتصادی بسیار مستعد و دارای پتانسیل است.
وی افزود: استان مرکزی از نظر تنوع تولید کالا و از لحاظ صنایع مادر رتبه اول را در کشور در اختیار دارد.
رییس سازمان صمت استان مرکزی با اشاره به اینکه رتبه اول تحقیق و پژوهش در میان سازمان های صمت کشور، به سازمان صمت استان با تولید ۱۸ مقاله اختصاص یافت، افزود: در حوزه بازرسی ها، با توجه به اجرای طرح عادلانه شدن یارانه ها، استنباط بر این بود که بازار تحت نظارت و بازرسی نیست در حالی که چنین نبود. علاوه بر بازرسی های مکرر در سال ۱۴۰۰، در سه ماهه نخست امسال نیز بازرسی ها به ۸۲۰۰ مورد می‌رسد.
وی با اشاره به انجام اقدامی نو برای اولین بار در کشور در حوزه صحت سنجی دریافت حقوق دولتی گفت: حقوق دولتی بر اساس میزان برداشت ماده معدنی اخذ می شود و همواره درخصوص میزان برداشت مناقشه بود، بر همین اساس معادن استان به شبکه مانیتورینگ متصل شده است و با آنالیز و قیاس فیلم و عکس های تهیه شده، میزان برداشت معادن رو سطحی کاملا مشخص می شود و براساس این برداشت، حقوق دولتی پرداخت می شود.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی خاطر نشان کرد: ۶۱۰ معدن در استان مرکزی وجود دارد که از این تعداد ۳۹۹ معدن فعال و ۲۱۱ معدن به علت نداشتن خریدار در برخی کانی ها، داشتن معارض و نداشتن امکان استخراج غیر فعال هستند.
وی ادامه داد: میزان واردات عمده کشور همسایه در سال ۲۰۲۱ بالغ و یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار ثبت شده که سهم ایران از این میزان ۲ درصد است. اما شرایط صادرات به کشورهای همسایه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار است.
وی سرمایه گذاری در استان مرکزی را 558 هزار و 655 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: دو هزار میلیارد تومان تسهیلات برای سرمایه در گردش سال جاری در نظر گرفته شده است که می‌تواند در حوزه تولید به کار گرفته شود.
جودکی، از واردات ۴۹۵ میلیون دلاری استان مرکزی خبر داد و گفت: ۹۰ درصد این واردات شامل مواد اولیه و یا تجهیزات خط تولید از کشورهای، چین، هند، آلمان و ترکیه بوده است. رییس سازمان صمت استان مرکزی در ادامه افزود: سال گذشته ۱.۲ میلیون دلار صادرات از این استان انجام گرفت که ۳۴ درصد نسبت به ۱۳۹۹ رشد داشت و امیدواریم که امسال بتوانیم به عدد ۱.۵ میلیون دلار صادرات برسیم هرچند که ظرفیت استان بیشتر از ارقام پیش بینی شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام