سرمقاله

گورباچف و هواپیمای تک‌نفره آلمان غربی

پیمان مولوی

طبق گفته سازمان ملی فضایی چین، کاوشگر مریخی تیان ون ۱ تمام وظایف علمی از پیش تعیین شده خود را انجام داده است. به گزارش ایسنا و به نقل از چاینا دیلی، سازمان ملی فضایی چین اعلام کرد که اخیرا ماموریت تیان ون ۱ تصاویری با کیفیت متوسط از کل سیاره ثبت کرده است که این امر نشان دهنده آن است که این کاوشگر اهداف علمی خود را تکمیل کرده است.
به گفته سازمان ملی فضایی چین، این فضاپیما تا به امروز ۱۳۴۴ بار به دور مریخ چرخیده است و با وجود انجام این عملیات علمی، همچنان به انجام عملیات سنجش از راه دور و آزمایش‌های فنی گسترده خود ادامه خواهد داد.
در همین حال، مریخ نورد ژورونگ که از اواسط ماه مه در حالت غیرفعال به سر می‌برد، انتظار می‌رود در ماه دسامبر، زمانی که هوا مساعدتر است، کاوش‌های خود را از سر بگیرد.
تیان ون ۱ نام فضاپیمای رباتیک مریخی است که در واقع از شش قطعه تجهیزات جداگانه یعنی یک مدارگرد، دو دوربین قابل استقرار، یک فرودگر، یک دوربین از راه دور و مریخ نورد ژورونگ تشکیل شده است. چین در ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۰، فضاپیمای بدون سرنشین تیان‌ون-۱ را با موشک حامل لانگ مارچ ۵ Y-۴ از مرکز پرتاب فضایی ونچانگ پرتاب کرد.
تاکنون، ۱۳ ابزار علمی موجود در مدارگرد و مریخ نورد، نزدیک به ۱۰۴۰ گیگابایت داده خام را به زمین ارسال کرده‌اند. سازمان ملی فضایی چین گفت که این داده‌ها به دانشمندان چینی تحویل داده شده است و به ارتقای سطح دانش آنها درباره سیاره سرخ کمک خواهد کرد.
چندی پیش نیز این کاوشگر چندین تصویر از سیاره سرخ ثبت کرد. تیان ون-۱ اولین ماموریت کاوش مریخ توسط چین است که شامل یک مدارگرد، یک فرودگر و یک سطح‌نشین است. تیان-ون ۱ در ماه فوریه سال گذشته میلادی به مریخ رسید و در ماه مه، سطح‌نشین حامل مریخ‌نورد ژورونگ روی یک ناحیه به نام یوتوپیا پلانیتیا که دشت وسیعی در نیمکره شمالی مریخ است، فرود آمد. گرچه مریخ‌نورد ژورونگ برای یک ماموریت سه ماهه طراحی شده بود، اما این مریخ‌نورد عملکرد خوبی داشت و توانست بیش از زمان مدنظر محققان در مریخ کاوش کند که این موضوع محققان را شگفت‌زده کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام