سرمقاله

ایران و آمریکا، نزدیک به توافق

جلال خوش‌چهره

مجتبی ذوالنوری نماینده قم در مجلس با تاکید بر اینکه پیشنهادات نمایندگان برای تقویت و تعالی و کارآمدی بیشتر دولت است، گفت: انتقادات و پیشنهادات نمایندگان به دولت آقای رئیسی از این جهت نیست که دولت و کارکرد ایشان را با دولت گذشته مقایسه کنیم چون اصلا شباهتی بین عملکرد دولت مردمی با دولت اصلاحات وجود ندارد. 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه عملکرد دولت مردمی قابل مقایسه با  دولت یازدهم و دوازدهم نیست، اظهار کرد: پرکاری آیت‌الله رئیسی قابل مقایسه با رییس جمهور دولت قبل نیست. تعامل این دولت با مجلس و پاسخگویی نسبت به مجلس باز هم زمین تا آسمان با رویکرد دولت قبل نسبت به مجلس فاصله دارد. 
وی ادامه داد:  امروز کمتر نمایندگانی هستند که در سال چندین بار با رئیس جمهور را ملاقات نکنند و مسائل حوزه انتخابیه شان  با رئیس جمهور مطرح نکنند.  این در حالی است که در دولت قبل نمایندگان حامی دولت رئیس جمهور  آرزو می‌کردند که بتوانند به صورت جمعی رئیس جمهور را ببینند و چند کلمه صحبت کنند. 
به گزارش ایرنا، عضو فراکسیون روحانیت مجلس روزمرگی را یکی از آفت‌های دولت‌ها خواند و گفت: اگر قرار باشد ما با روش جاری کشور را اداره کنیم و روزمرگی داشته باشیم نه یک برنامه حساب شده تحولی قابل ارزیابی ایجاد نخواهد شد. ذوالنور رابطه دولت ومجلس را خوب و برادرانه خواند و گفت: ولی آیا این رابطه خوب و برادرانه خروجی معجزه آسا و چشم گیری در حل مشکلات مردم هم دارد؟ من جواب این سوال را مثبت نمی توانم بدهم. چرا؟ چون من معتقدم راههای برون رفت از شرایط فعلی باید با توافق دولت و مجلس مدون بشود بعد مجلس بسیاری از کارهای بی اهمیت  یا کم اهمیت را از دستور خودش خارج کرده، بر کمک به دولت برای دستیابی به اهداف، دغدغه ها و  تحقق برنامه تمرکز کند. 
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شرکت رئیس محترم مجلس در شوراهایی که بین دولت و مجلس است مثل جلسه شورای عالی هماهنگی امور اقتصادی منجر به اتفاق خاصی نمی‌شود. اصلا موضع  او نمی تواند موضع مجلس باشد به دلیل اینکه نمایندگان در آن موضع مداخله‌ای ندارند.  وی تصریح کرد: موضوعات مهم اقتصادی که در شورای عالی اقتصادی و یا سران قوا مورد بررسی قرار می‌گیرد  باید با مجلس به اشتراک گذاشته شود و نظر مجلس گرفته شود تا همکاری نمایندگان مجلس جلب شود .رئیس مجلس نماینده همه وکلای ملت در این جلسات نیست و ممکن است در این جلسات توافقی بکند، بعد نطق های نمایندگان اصلا بدون اینکه بدانند بین رئیس مجلس و دولت همچین توافقی صورت گرفته اجرای آن برنامه را به باد انتقاد بگیرند و دولت را فلج کنند. لذا اگر بنا است از موضع مجلس در آن جلسات اتفاقی بیفتد، باید نظر مجلس جلب شود. ذوالنوری تصریح کرد: نطق اخیر بنده به معنی تضعیف دولت یا  خرده گیری به دولت  نبود بلکه در حقیقت یک تذکرات صمیمانه، دوستانه، مشفقانه بود، با همه وجوداز دولت حمایت می‌کنم که اهداف بلند ان شاءالله محقق شده و مشکلات مردم عزیزمان رفع شود.  وی با تاکید بر اینکه نقدهای بنده در نطق امروز برای کارآمدتر شدن و موثرتر شدن حرکت دولت بود، گفت: ابرمشکلاتی در کشور مثل بیکاری مفرط و عدم فرصت‌های اقتصادی وجود دارد که محصول دولت آیت الله رئیسی نیست، این میراثی است که از گذشته باقی مانده است و ما حل آن را امروز از این دولت مطالبه می کنیم. مشکل تولید و فعال شدن تولید که بارها مقام معظم رهبری بر آن نیز تاکید داشتند یک امر جدی است.  نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد:عواملی که در این وضعیت بد اقتصادی دخیل هستند و تولید را به زانو درآورده اند، عبارتند از  بنگاهداری بانک‌ها و  خلق پول‌.بانکها با خلق پول بیش از ذخیره قانونی خودشان، حجم نقدینگی را در کشور بالا می برند و باعث قفل  شدن تولید و  فربه شدن یک عده بدون هیچ زحمت و فقیر شدن مردم می شوند و تمام روال عادی اقتصاد و سیستم عرضه و تقاضا را به هم می زند و بازار دلالی را تقویت می کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام