سرمقاله

ایران و آمریکا، نزدیک به توافق

جلال خوش‌چهره

اگر این عشقی که در ما وجود دارد و این عشق و تکلیفی که به گردن ماست، این را می‌رساند که ما چه ۱۰ هزار نفر باشیم، چه ۱۰۰ هزار نفر باشیم، چه ۵۰۰ هزار نفر باشیم، چه یک نفر، باید تکلیفمان را انجام بدهیم .
به گزارش ایسنا به نقل از تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در نهم تیرماه سال ۱۳۶۵ در جمع هم‌رزمانش در قرارگاه تاکتیکی در عملیات کربلای1 ، درباره ارتباط قیام امام حسین(ع) و حضور رزمندگان در دفاع مقدس سخنرانی کرد و با تاکید بر این موضوع که امام حسین(ع) در صحرای کربلا با عشق می‌جنگید و به این توجه نمی‌کرد که ۷۲ نفر هستند و چند هزار نفر سپاه در مقابلشان وجود دارد، ادای تکلیف را هدف والای سالار شهیدان بیان کرد. آنچه در ادامه می‌شنوید، سخنان منتشرنشده از سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی است که مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به مناسبت آغاز ماه پیروزی خون بر شمشیر و ایام سوگواری سالار شهدا اباعبدالله الحسین(ع) این صوت تاریخی را برای نخستین‌بار منتشر می‌کند.
ادای تکلیف با وجود تمام تحریم‌ها
«در این جنگ ما برادران عزیز ۲ چیز را باید مدنظر داشته باشیم؛ یکی اینکه در این جنگ، معیار و اصالت همه‌چیز عشق است، عقل نیست؛ یعنی از نظر عقلی و مادی و دو دو تا چهار تا جنگ ما نباید بجنگیم، ولی ما جنگ مان معیارش معیار جنگ امام حسین(ع) است؛ همان‌طور که امام حسین(ع) با عشق می‌جنگید، به این توجه نمی‌کرد که ۷۲ نفرند و چند هزار نفر سپاه مقابلش است. با همین ۷۲ نفر می‌خواست جانبازی کند. می‌خواست آن تکلیف خودش را ادا کند.
اگر این عشقی که در ما وجود دارد و این عشق و تکلیفی که به گردن ماست، این را می‌رساند که ما چه ۱۰ هزار نفر باشیم، چه ۱۰۰ هزار نفر باشیم، چه ۵۰۰ هزار نفر باشیم، چه یک نفر، باید تکلیف‌مان را انجام بدهیم و این بایدی که امروز در مورد ما صدق می‌کند، این بایدی است که در زمان امام حسین(ع) وجود داشته. یعنی همین بایدی که امام حسین(ع) را وادار می‌کرد که بیاید به صحرای کربلا، با زن و بچه و اطفال و با ۷۲ نفر بیاید در مقابل سپاه یزید در آن وضعیت صحرای کربلا این‌طور حماسه ایجاد بکند، همان اعتقاد، همان وضعیت در مورد ما امروز صدق می‌کند که ما با همه وضعیت‌ها، با تحریم اقتصادی‌ها، با تحریم نظامی‌ها، با کمبود فرض کنید مثلاً می‌گویم گلوله و خمپاره، کمبود چی و چی، با هر چه که داریم امروز ما مثل امام حسین(ع) آن تکلیف را انجام بدهیم.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام