سرمقاله

پذیرش مشکل، مقدمه اصلاح

ژوبین صفاری

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: بارش و سیلاب شدید در استان فارس بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به کشاورزی فارس خسارت وارد کرد.
مجتبی دهقان پور در نشست مشترک ستاد بحران بخش کشاورزی استان فارس و کمیته بحران شهرستان‌های این استان به منظور بررسی وضعیت خسارت‌های بارش‌های اخیر با تاکید بر اینکه نتایج حاصل از این جلسه به وزارت جهاد کشاورزی منعکس خواهد شد، گفت: امیدوار هستیم درکمکی که خواهد شد، استان فارس به صورت یک استان خاص مورد توجه و عنایت قرار بگیرد. وی با اشاره به اینکه بیشتر از ۱۰ درصد تولیدات کشاورزی کشور اعم از تولیدات باغی، زراعی، دام، طیور و آبزیان و شیلات متعلق به استان فارس است و مقام دوم تولیدات کشاورزی کشور را داریم، افزود: استان فارس نقش مهمی در امنیت غذایی کشور دارد، به همین دلیل آسیبی هم که به کشاورزان و تولیدکنندگان عزیزمان در این بخش وارد می‌شود باید به نحوی مورد حمایت و جبران باشد. این مقام مسئول با بیان اینکه همکاران خوبم در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها مثل گذشته در زمان بروز بحران‌ها در عرصه حضور داشته اند، تصریح کرد: خسارت‌ها در حوزه‌های زراعت، باغبانی، دام و طیور، امور فنی و زیربنایی و عشایر و نهایتاً در حوزه‌ی منابع طبیعی و آبخیزداری احصا و برآوردهای اولیه انجام شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه تا یکشنبه نهم مرداد ماه میزان خسارت‌های وارده به بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسیده است، اظهار کرد: این گزارش‌ها به وزارت جهاد کشاورزی و از طریق استانداری به وزارت کشور ارسال شده و استاندار محترم در این خصوص با وزیر کشور رایزنی نموده است.
دهقان پور به ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی برای تعدادی از روئسای سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌های درگیر سیل به عنوان نماینده تام الاختیار نیز اشاره و ابراز کرد: حوزه اختیارات محوله در زمینه خرید تضمینی محصولات کشاورزی، حمایت از دام و طیور و تامین نهاده‌های آن و مجموعه اقداماتی که برای حمایت از سیل زدگان به شمار می‌آید، است.
بیشترین میزان خسارت سیل در شهرستان استهبان است
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: بیشترین خسارت‌های ناشی از سیل اخیر در شهرستان استهبان است به دلیل خسارتی که برای ترشیدگی و ریزش میوه در انجیرستان های دیم اتفاق افتاده و کمترین میزان هم در شهرستان لار است.
جعفر صبوری پور تصریح کرد: بر اساس گزارش سامانه هواشناسی تا ساعت ۷:۳۰ نهم مرداد ماه شهرستان ممسنی بیشترین بارش را با ۱۱۱ میلی متر و شهرستان لامرد با کمتر از یک میلی متر کمترین بارندگی را داشت.
وی با اشاره به اینکه میزان خسارت به تفکیک حوزه‌های خسارت دیده و ۳۲ شهرستان درگیر سیل مشخص شده است و فرمانداران نیز میزان خسارت‌ها را تائید کرده اند یا در حال تائید هستند، افزود: تا کنون بخش زراعت حجم خسارت بالغ بر ۷۳۳ میلیارد تومان و بخش باغبانی خسارت ۱۴۰۶ میلیارد تومانی متحمل شده است.
او با بیان اینکه در حوزه تولیدات دامی ۴۱ میلیارد تومان، در حوزه فنی و زیربنایی بیش از ۴۷۱ میلیارد تومان، مرتع دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و پروژه‌های آبخیزداری ۱۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان خسارت برآورد شده است، افزود: برای ایل راه‌های عشایری نیز ۱۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان خسارت ارزیابی می‌شود. به گفته وی؛ میزان خسارت‌های اعلام شده بر اساس گزارش‌هایی است که تا کنون دریافت و جمع بندی شده است.
صبوری پور با اشاره به اینکه پیش از بروز بحران یک سری اقدامات پیش آگاهی و اطلاع رسانی برای پیشگیری یا کاهش خسارت‌های سیل در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی قرار داشته است، ابراز کرد: تاکید بر آمادگی نیروهای سازمان و لغو مرخصی و ماموریت‌ها، اطلاع رسانی به شکل مصاحبه‌های تلویزیونی و رادیویی و ارسال پیامک‌ها و توصیه‌های فنی و ترویجی از جمله اقدامات بود.
او با بیان اینکه برخی اقدامات محلی اضطراری به کمک ستادهای بحران شهرستانی و فرمانداران باید پیگیری کنیم، اظهار کرد: بعضی از مزارع و باغ‌ها درگیر آب گرفتگی هستند که اینها باید تخلیه شوند؛ با پیگیری‌های محلی قابل انجام است تا در واقع خسارت را کمتر کرد. انتظار داریم در کمیته‌های بحران شهرستان‌ها با مدیریت و فرماندهی فرمانداران محترم اتفاق بیفتد.
وی به اهمیت لایروبی کانال‌های آبرسانی عمومی و اصلاح سیستم‌های آبیاری به دلیل ضرورت تامین آب بخش کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: در اولین فرصت کانال‌های آبرسانی لایروبی و سیستم‌های آبیاری ترمیم شوند تا مشکل آب برای مزارع و باغات وجود نداشته باشد، بعضاً قنواتی هستند که باکمترین اعتبار می‌شود به شکل اضطراری مشکلات آن را رفع کرد، این‌ها در واقع در سطح محلی می‌شود پیگیری و حل کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام