سرمقاله

هنر ایجاد ارتباط با مخالفان

جلال خوش‌چهره

چند تن از نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس، نقطه نظرات خود را در مورد حادثه متروپل و راهکارهای جلوگیری از تکرار این حوادث مطرح کردند.
به گزارش مهر، در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی جمعی از نمایندگان نقطه نظرات خود را درباره حادثه متروپل مطرح کردند.
جلیل مختار دراین‌باره گفت: کمیسیون عمران مجلس گزارشی در مورد علت حادثه متروپل ارائه داد که به دلیل کمبود وقت این گزارش کامل نبود و بیشتر شامل بحث‌های توصیفی بود.
وی بیان کرد: ای کاش در این گزارش بیشتر از توصیف ماجرا، علت حادثه متروپل مطرح می‌شد تا مسئولان پاسخ دهند چرا این اتفاق رخ داد. باید با هر ارگان و دستگاهی که متخلف بوده است، برخورد جدی شود.
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه شاهد تراکم فروشی در حوزه مسکن هستیم که باید وزارت مسکن و شهرسازی نظارت بیشتر بر این مسئله داشته باشد و متخلفان را به مراجع قضائی و دستگاه‌های نظارتی معرفی کند که متاسفانه در مورد متروپل شاهد این موضوع نبودیم.
مختار گفت: ترک فعل‌های زیادی منجر به حادثه متروپل شد که باید قانون جامعی وجود داشته باشد تا تکالیف دستگاه‌ها در مورد ساخت و ساز ساختمان‌ها واضح و شفاف باشد و در صورت بروز حادثه با متخلفان برخوردهای لازم شود.
منطقه آزاد برای مردم آبادان آزاردهنده شده است
در ادامه سید محمد مولوی با بیان اینکه حادثه متروپل لکه سیاهی در مدیریت شهری و ساخت و ساز بود، گفت: حادثه متروپل به این دلیل اتفاق افتاد که برخی از مدیران به جای آنکه به قانون و مردم تعهد داشته باشند، به حزب و سیاست متعهد بودند.
وی اظهار کرد: کمیسیون عمران مجلس گزارشی در مورد علت حادثه متروپل ارائه کرد که این گزارش باید از دقت بیشتری برخوردار می‌شد که متخلف، جرم و موارد استنکاف مشخص می‌شد. هرچند ارائه چنین گزارش‌هایی بعد از حوادث، دردی را از کسانی که در این حادثه داغدار شدند، دوا نمی‌کند.
نماینده مردم آبادان در مجلس گفت: شاهد ناهماهنگی در منطقه آزاد اروند هستیم که آنان هم باید پاسخگو باشند. مردم بین ادارات کل و مناطق آزاد پاس کاری می‌شوند و منطقه آزاد برای مردم آبادان آزاردهنده شده است.
هنوز آوار و سازه نیمه جان متروپل در خیابان باقی مانده است
همچنین سید مجتبی محفوظی گفت: آبادان قبل از متروپل ۸ سال جنگ تحمیلی و حوادثی مانند سینما رکس آبادان را هم گذرانده بود. مدیریت شهری ضعیف در آبادان را بارها گوشزد کردیم اما گویا فریادرسی وجود ندارد.
وی بیان کرد: مدیریت ضعیف در آبادان دلیل اصلی بروز چنین حوادثی است. جنگ تحمیلی به پایان رسید اما تحمیل مدیران نالایق برای مدیریت آبادان همچنان ادامه دارد.
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هنوز آوار و سازه نیمه جان متروپل در خیابان باقی مانده است و همین مسئله باعث شده که کسبه و خانوارهای مستقر در آنجا نتوانند به کار و زندگی خود بپردازند. آقای سعید محمد! باید هر چه سریع‌تر به وظایف خود در این راستا به عنوان دبیر شورای عالی مناطق آزاد عمل کنید.
در پروانه ساخت متروپل اشاره‌ای به تعداد طبقات نشده است
در ادامه جلسه، محمد آصفری گفت: متاسفانه در گزارش کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره حادثه متروپل مشخص نشد که متهم اصلی این حادثه چه کسی است و باید با چه کسی برخورد شود.
وی بیان کرد: برای ساخت متروپل یک چک سفید امضا داده شده و در مجوز ساخت این ساختمان هیچ اشاره‌ای به نوع سازه‌ها نشده است. حتی دهیاری‌ها هم چنین مجوزی نمی‌دهند و برای ما عجیب است که این چه مجوزی بوده که برای ساخت متروپل داده شده است.
نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به جای ایجاد صد ستون در ساختمان متروپل، تعداد ستون‌های کمتری گذاشته شده است و در پروانه ساختمانی متروپل هم هیچ اشاره‌ای به تعداد طبقات نشده است و در سازه متروپل هیچ یک از مواردی که در یک نقشه ساختمانی باید مشخص شود، مشخص نشده است.
آصفری تاکید کرد: شهرداری‌ها و استانداری‌ها باید دقت کنند که اگر چنین حوادثی تکرار شود به هیچ وجه قابل توجیه است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام