سرمقاله

هنر ایجاد ارتباط با مخالفان

جلال خوش‌چهره

کیمیا نجفی
هادی حق‌شناس می‌گوید: نباید آن را فراموش کنیم این است که همه مشکلات اقتصاد ایران ناشی از تحریم‌ها و اخلال خارجی نیست و متاسفانه بهره‌وری در اقتصاد ایران بسیار پایین است.
این‌ روزها امیدواری‌ها برای به نتیجه رسیدن مذاکرات افزایش یافته و همین مسئله اقتصاد ایران را با خود همراه کرده است. بازار ارز، سکه و طلا اولین بخش‌هایی هستند که با انتشار خبرهای مثبت از سوی وین تغییر مسیر داده‌اند. این در حالی است که بازار خودرو نیز با سیگنال‌های مثبت همراه شده و بر اساس خبرها برخی خودروها با افت اندکی روبه‌رو بودند. آنطور که گفته می‌شود علاوه بر عقبگرد قیمت خودرو، خریداران هم از بازار خودرو کنار کشیدند و منتظر نتایج برجام مانده‌اند.
سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با آخرین وضعیت بازار خودرو و تاثیر اخبار مذاکرات برجام بر این بازار، اظهار کرد: «طی دوماه الی دو ماه و نیم گذشته، قیمت‌ها در بازار با ثبات همراه بوده است. طی چند روز اخیر نیز که صحبت‌هایی پیرامون مذاکرات برجامی مثبت بوده و اخبار مثبت از مذاکرات گزارش شده است، مشتری عقب‌نشینی کرده و منتظر است تا در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. در این شرایط مشتریان خرید انجام نمی‌دهند.‌»
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران خاطرنشان کرد: «طی دو ماه و نیم اخیر قیمت اکثر محصولات ریزشی بوده است. بطور مثال محصولات سایپا در این مدت دو تا چهار میلیون کاهش یافته یا محصولات پرفروش ایران‌خودرو (سمند، ۲۰۶، پارس و...) علاوه بر این کاهش دو تا پنج میلیون تومانی دو ماه اخیر، از ابتدای هفته کاهش قیمت بیشتری داشته است. در یک ماه گذشته پژو ۲۰۷ اتوماتیک حدود ۸۰ الی ۸۵ میلیون تومان ریزش قیمت داشته است؛ چرا که عرضه این محصول در مقطعی افزایش پیدا کرد با توجه به اینکه خریدار در بازار کم است.»
همانطور که اشاره شد بازار طلا و سکه نیز تحت تاثیر اخبار و سیگنال‌های مخابره‌شده قرار دارد و معامله‌گران چشم‌انتظار مشخص شدن نتیجه مذاکرات هستند. البته روز سه‌شنبه بازار ارز، طلا و سکه در مسیر نوسان قرار گرفت. بر اساس گزارشی از تجارت‌نیوز دلار روز گذشته در بازار آزاد بر اساس گزارش بعضی کانال‌های تلگرامی، بر خلاف روز دوشنبه روند افزایشی داشت و به کانال ۳۰ هزار تومان بازگشت. از روهای پایانی هفته گذشته تا روز گذشته، نرخ دلار کاهشی بود. روز دوشنبه نیز روند نزولی قیمت دلار ادامه داشت و دلار پس از مدت‌‌ها به کانال ۲۹ هزار تومان بازگشت. اما به نظر می‌رسد پاسخ مشروط ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا و عدم واکنش صریح طرف اروپایی به این پاسخ، ابهامات بازار را نسبت به آینده افزایش داده، در نتیجه روند نرخ ارز معکوس شده است. ارز آمریکایی در لحظه تنظیم این گزارش در روز سه‌شنبه به حدود ۳۰,۱۸۰ تومان رسید و معاملات غیرقانونی دلار فردایی نیز روند افزایشی داشت.
احیای برجام آرامشی را در اقتصاد به وجود می‌آورد
ایجاد نوسان در بازارهای مختلف و انتظار برای مشخص شدن نتیجه برجام، اقتصاد را در حالت انتظار قرار داده است و حالا مهم‌ترین پرسشی که مطرح می‌شود این است که پس از برجام تا چه اندازه می‌توان انتظار ایجاد آرامش در بازار مسکن را داشت؟ هادی حق‌شناس، کارشناس مسائل اقتصادی در این خصوص به «ابتکار» گفت: احیای برجام به شکل مستقیم و غیرمستقیم اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اثر مستقیم احیای برجام این خواهد بود که مجاز خواهیم بود نفت‌مان را مستقیم بفروشیم و از طرفی دیگر نیز می‌توانیم پول حاصل از فروش نفت‌مان را به صورت مستقیم دریافت کنیم. این موضوع درخصوص پتروشیمی و صادرات غیرنفتی نیز مطرح است. بنابراین طبیعی است که در صورت احیای برجام و رفع تحریم‌ها یک آرامش ایجاد شود چراکه با فروش نفت با توجه به قیمت کنونی آن یک درآمد قابل توجه‌ای وارد چرخه ایران خواهد شد و این درآمد حتما یک اثر بزرگ بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت. پس اثر مستقیم آن فروش کالاها و دریافت پول آنها خواهد بود که تحریم‌ها در سال‌های اخیر مانع از این روند شده بودند. وی با اشاره به آثار غیرمستقیم احیای برجام ادامه داد: آثار غیرمستقیم احیای برجام جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی است. اقتصادی به بزرگی ایران با توجه به جذابیت بخش‌های مختلف آن می‌تواند زمینه جذب سرمایه‌گذار را فراهم کند. اقتصاد ایران جذابیت‌های فراوانی دارد و احیای برجام منجربه این می‌شود که روند سرمایه‌گذاری راحت‌تر صورت بگیرد.
این کارشناس مسائل اقتصادی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به برخی از چالش‌‌های داخلی اشاره کرد و گفت: نکته مهمی که نباید آن را فراموش کنیم این است که همه مشکلات اقتصاد ایران ناشی از تحریم‌ها و اخلال خارجی نیست و متاسفانه بهره‌وری در اقتصاد ایران بسیار پایین است. ما مشکلات مدیریتی در داخل داریم و این مسائل چالش‌هایی را به وجود می‌آورد، لذا در کنار احیای برجام ما باید به مدیریت کارآمد و سیاست‌های پولی و مالی توجه کنیم چراکه تمام این مسائل در کنار یکدیگر می‌تواند ما را به اهداف توسعه برساند. اما بدون شک احیای برجام به طور موقت می‌تواند بخشی از مشکلات را حل کند.
وی در پایان صحبت‌هایش تاکید کرد: احیای برجام یک مُسَکن قوی برای اقتصاد کشور است اما اگر بتوانیم در کنار آن اصلاح ساختار را داشته باشیم می‌توانیم گام‌های مهمی در جهت توسعه برداریم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام