سرمقاله

ضرورت بازاندیشی و بازکنشی در پنداشت ها و کنش ها

محمدعلی نویدی

مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو، شرط تامین دارو در داخل کشور را، تسهیل تجارت دارو دانست. به گزارش مهر، حسین شمالی در نشست خبری نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته که در محل کتابخانه ملی ایران برگزار شد، گفت: برگزاری نمایشگاه یک فرصت است که مسئولان بیایند و اوضاع صنعت را از نزدیک ببینند. پیشنهاد بنده برپایی غرفه‌های تقاضا محور در این نمایشگاه است که امیدوارم مورد توجه قرار گیرد. شمالی در ادامه گفت: خیلی از انگیزه‌ها در همین نمایشگاه‌ها شکل می‌گیرد و لازم است به پیشنهاد برپایی غرفه‌های تقاضا محور توجه شود. مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو به صادرات دارو اشاره کرد و افزود: ما تلاش کرده‌ایم در بحث صادرات دارو، از دخالت‌های بی مورد جلوگیری کنیم. رویکرد بنده به تامین دارو در کشور، این است که باید تجارت دارو را تسهیل کنیم. شمالی افزود: صادرات دارو، تهدید نیست بلکه می‌تواند به تامین دارو در کشور کمک کند.
محمد عبده‌زاده رئیس هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفت: هفتمین نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته، از ۱۸ تا ۲۰ مهر ۱۴۰۱ در محل مصلای بزرگ امام خمینی برگزار می‌شود. تا کنون بیش از ۶۰۰ شرکت دارویی در نمایشگاه حاضر خواهند بود که ۱۶۰ شرکت خارجی هستند.امسال نمایشگاه در وسعت ۶۰ هزار مترمربع برپا می‌شود.
وی افزود: شرکت‌های حاضر اعم از تولیدکنندگان، صادر کنندگان و…، خواهند بود و بیش از ۳۰ هزار پزشک، داروساز، متخصصین و…، در این نمایشگاه شرکت می‌کنند. عبده‌زاده گفت: نمایشگاه امسال از هر لحاظ دارای رشد است و یکی از اهداف ما، موضوع توسعه و بازسازی صنعت داروسازی کشور است. وی افزود: تجهیزات شرکت‌های داروسازی کشور مستهلک و فرسوده شده که نیاز به بازسازی دارند.
در ادامه، مهدی پیرصالحی عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفت: روز اول برپایی نمایشگاه، تجلیل از پیشکسوتان حوزه داروسازی را خواهیم داشت. همچنین تورهای بازدید دانشجویان داروسازی از صنعت را خواهیم داشت. برگزاری مسابقه عکس نظام سلامت را با همکاری نظام پزشکی تهران بزرگ، داریم. نشست‌های صنفی و برپایی سمینار تازه‌های دارویی را در طول برگزاری نمایشگاه خواهیم داشت.
عباس کبریایی زاده عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، گفت: امیدواریم رخداد پیش رو در حوزه داروسازی، باعث رشد و توسعه صنعت شود.
وی با اشاره به شعار سال که تولید و کارآفرینی نامگذاری شده است، افزود: ۹ کارگاه آموزشی را در این نمایشگاه خواهیم داشت. همچنین، انتقال تجربیات از صادرات دارو، یکی دیگر از پنل‌های این نمایشگاه خواهد بود. کبریایی‌زاده با تاکید بر اینکه دست دولت از صادرات دارو باید کوتاه شود، تصریح کرد: تا جایی که می‌شود، باید از ورود دولت به صادرات دارو جلوگیری شود.
وی همچنین به طرح دارویاری اشاره کرد و گفت: با توجه به اجرای این طرح، در این نمایشگاه به چالش‌های آن خواهیم پرداخت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام