سرمقاله

ضرورت بازاندیشی و بازکنشی در پنداشت ها و کنش ها

محمدعلی نویدی

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان از ثبت نام ۳ هزار متقاضی در طرح حمایتی نهضت ملی مسکن برای خانوارهای دارای سه فرزند و بیشتر در استان خبرداد. به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان، علیرضا قاری قرآن با اشاره به تکلیف قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اظهار داشت: خانوارهایی که تاریخ تولد فرزند سوم و یا بیشتر آنها بعد از ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۰ بوده جهت واگذاری زمین یا واحد مسکونی به آنان، امکان ثبت نام در سامانه طرح‌های حمایتی مسکن را دارند بر این اساس تعداد متقاضیانی که برای این طرح ثبت نام کردند بیش از ۳ هزار نفر در سطح استان بوده است. وی افزود: طرح نهضت ملی مسکن بزرگترین پروژه تولید مسکن پس از انقلاب اسلامی است که وزارت راه و شهرسازی طی ۴ سال ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی را با تامین زمین و ارائه تسهیلات مدیریت می‌کند.
قاری قرآن با بیان اینکه برنامه استان اصفهان در این طرح معادل ۵.۸ درصد نسبت به کل کشور است، افزود: بر این اساس در سطح استان اصفهان برای یک سال نیاز به ساخت ۵۰ هزار و ۹۹۲ واحد بوده و این عدد برای چهار سال به بیش از ۲۰۳ هزار و ۹۶۷ واحد می‌رسد.
به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان، مطابق با این برنامه، زمین مورد نیاز برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در سطح استان اصفهان به صورت سالانه یک هزار و ۷۹ هکتار بوده و در حال حاضر نیز برای بیش از ۹۱ هزار واحد در استان تامین زمین شده است.
قاری قرآن خاطرنشان کرد: به منظور تامین اراضی مورد نیاز طرح نهضت ملی مسکن استان، بیش از ۲۰۰ جلسه در محل اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان و ادارات تابعه برگزار و بیش از ۲۰ جلسه کارگروه، ذیل شورای مسکن اصفهان تشکیل شده است.
وی با اشاره به اینکه تامین مسکن متقاضیان در شهر مورد تقاضا و یا در نزدیک ترین شهر مجاور که امکان تامین زمین در آن فراهم باشد، صورت می‌پذیرد، اضافه کرد: سامانه طرح نهضت ملی مسکن در ابتدا برای ۴۳ شهر استان اصفهان بازگشایی شده بود که با پیشنهاد ارائه شده و پیگیری‌های ویژه، برای تمامی شهرهای استان بازگشایی شد و هم استانی‌های عزیز توانستند اقدام به ثبت نام کنند. مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در خصوص روند و گردش اجرای کار برای متقاضیان این طرح در استان اصفهان ابراز داشت: مطابق با مصوبه شورای مسکن استان پس از ثبت نام متقاضی در سامانه، استعلام‌های سه گانه شامل (استعلام فرم ج، استعلام اداره ثبت و استعلام بانک) انجام می‌پذیرد و در صورت قرمز بودن این استعلام‌ها متقاضی ردخواست شده و از روند خارج می‌شود. وی ادامه داد: در صورت سبز بودن استعلام‌ها، پیامکی جهت مراجعه متقاضی به دفتر پیشخوان دولت و بارگذاری مدارک ارسال و پس از مراجعه متقاضی و انجام اقدامات لازم، پرونده وی جهت بررسی و تایید به کارگزار منتخب ارسال می‌شود. مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان اضافه کرد: پس از این مرحله افتتاح حساب انجام و متقاضی پیامک واریز وجه دریافت می‌کند که با واریز وجه اولیه توسط متقاضی، تخصیص پروژه برای او صورت می‌پذیرد؛ همچنین مابقی آورده نیز به ترتیب در پایان اجرای فوندانسیون ۱۵%، پایان اسکلت و سقف ۲۵%، پایان سفت کاری ۲۵%، پایان نازک کاری ۲۰% و در زمان تحویل واحد نیز ۱۵% از متقاضی اخذ می‌شود. قاری‌قرآن در خصوص وضعیت ثبت نامی‌های طرح نهضت ملی مسکن استان اظهار داشت: در حال حاضر براساس ثبت‌نام های انجام شده برای طرح جهش تولید مسکن استان، بیش از ۴۲۲ هزار نفر متقاضی بهره‌مندی از مزایای این طرح بوده و اقدام به ثبت‌نام کردند که تا کنون افزن بر ۱۳۵ هزار نفر حائز شرایط فعال (در انتظار بررسی تا تخصیص پروژه) هستند. وی افزود: از متقاضیان ثبت نام شده برای طرح نهضت ملی مسکن استان اصفهان، بیش از ۴۱ هزار نفر انصراف داده وبالغ بر ۲۳۲ هزار نفر نیز به دلیل دارا نبودن شرایط لازم رد درخواست شدند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام