سرمقاله

سیاست در سنجه اقدام

علیرضا صدقی

با گروه بندی رقابت های مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه، تیم کشورمان رقبا و حریفان خود را شناخت و در گروهی آسان با تیم های عمان، هند، ترکمنستان و گوام همگروه شد. گروهی که از بسیاری جهات مسیر ما را برای صعود به مرحله دوم هموار کرده است.
این دیدارها از آن جهت حائز اهمیت تر از دوره های قبلی است که به عنوان رقابتهای مقدماتی جام ملت های آسیا سال 2019 هم محسوب می‌شود و در واقع AFC برای اولین بار با یک دوره مسابقات مقدماتی، تیم های حاضر در دو رویداد مهم را انتخاب می‌کند و همین عامل سبب شده این بازی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار شود.
صرفنظر از اهمیت این بازی ها و رقبایی که در گروه D در کنار ما قرار گرفته اند، این بازی ها می‌تواند تولدی دوباره برای فوتبال ایران باشد. یک پیغام مستتر در دل تمامی اخبار و حواشی موجود پیرامون تیم ملی که افق آینده تیم ملی را ترسیم می‌کند و می‌تواند یک هوای تازه برای فوتبال ملی ما باشد.
این گروه آسان و شرایط اخیر فوتبال ایران سبب شده تا بهترین فرصت برای تماشای یک تیم ملی متفاوت بوجود بیاید. تیمی که با گذشته نزدیک خود تفاوت داشته باشد، متحول شده باشد و چه در بحث نیروی انسانی و چه در بحث فنی و تاکتیکی تفاوت را با تمام وجود احساس کنیم.
به رغم همه مشکلات موجود در فدراسیون فوتبال و امکانات محدودی که وجود دارد اما حضور کارلوس کی روش برای حضور در رقابت های جام جهانی 2018 قطعی شده و اکنون انتظار می‌رود تحولات تازه ای را در تیم ملی شاهد باشیم.
کی روش در 4 سال گذشته شناخت نسبتاً کاملی از فوتبال ایران به دست آورده و توانایی های باشگاه ها، مربیان و بازیکنان ما را می‌شناسد. اگر در چهار سال اول بیشتر وقت او صرف شناسایی نفرات مدنظرش شد انتظار می‌رود در این دوره شاهد اثرگذاری بیشتری از سوی این مربی باشیم.
کی روش باید طرحی نو دراندازد و هر آنچه که در سالیان طولانی مربیگری اش در سطح اول فوتبال دنیا از منچستریونایتد و رئال مادرید گرفته تا تیم ملی پرتغال را در فوتبال ایران نهادینه کند.
کی روش در چهار سال گذشته بیشترین تمرکز خود را روی سازماندهی و ساختارسازی فوتبال ایران صرف کرد که نتیجه آن نظم تاکتیکی و اتحاد تیمی بود.
حالا وقت آن رسیده که تیم منظم، متحد و روئین تن کی روش، به سمت کمال گرایی حرکت کند و فوتبالی متفاوت را ارائه دهد. فوتبالی که در طول چهارسال پیش روی به اندازه ای پخته شود که در روسیه شگفتی جام ایران لقب بگیرد. تیمی شبیه شیلی یا کلمبیا.
این البته یک آرزوی محال نیست. تیمی که قادر است شیلی شگفتی جام جهانی 2014 را در خاک اروپا مقهور کند، به اندازه ای پتانسیل دارد که با تداوم روند رو به رشد خود و حرکت به سوی کمال گرایی و استمرار آن در روسیه این کیفیت را برابر سایر رقبای درجه اول و دوم فوتبال دنیا تکرار کند.کارزار مقدماتی جام جهانی بهترین فرصت برای استارت این هدف متعالی است.
هدفی که البته بستر آن دمیدن روحی تازه در کالبد تیم ملی و جاری کردن خونی تازه در رگ های تیم ملی است. تیمی که با گذر تدریجی از نام های تکراری و جایگزین کردن آن با چهره های جوانتر، بی پرواتر، مستعدتر و جسورتر می‌تواند مسیر رشد را با سرعتی بیشتر طی طریق کند.
تیم ملی کشورمان به رغم خداحافظی یا کنار گذاشتن بازیکنانی چون جواد نکونام، رحمان احمدی، شهاب الدین گردان، سیدمهدی رحمتی، محسن بنگر، سیدهادی عقیلی، احمد آل نعمه، مجتبی جباری، محمد نوری، محمدرضا خلعتبری و...، کماکان میانگین سنی بالایی دارد. نفراتی چون امیرحسین صادقی، سیدجلال حسینی، آندرانیک تیموریان، پژمان منتظری، خسرو حیدری، مسعود شجاعی و... در تیم ملی هستند که باعث بالا بودن میانگین سنی تیم می‌شوند و کی روش باید با تکمیل روند قبلی به فکر نفرات جایگزین برای این بازیکنان باشد. روندی که استارت آن از جام ملت های 2014 آسیا آغاز شد و حالا باید با سرعت بیشتری در تیم ملی ادامه پیدا کند.
نگاهی به ترکیب تیم هایی چون نفت، سپاهان، ذوب آهن، سایپا و حتی تراکتورسازی نشان می‌دهد فوتبال ما چندان هم از بازیکنان جوان و باآتیه تهی نیست و کی روش می‌تواند با اتکا به آنها هرچه زودتر دگردیسی و پوست اندازی در تیم ملی را انجام دهد.
اگر این روند زودتر در دستور کار کی روش قرار بگیرد، نفرات تازه وارد هم زودتر با شرایط تیم ملی آداپته می‌شوند و با آبدیده شدن در چهار سال پیش رو در کارزار مقدماتی جام جهانی 2018، برای رقابت های جام جهانی 2018 و متعاقب آن جام ملت های آسیا 2019 از تجربه و پختی لازم برخوردار خواهند شد تا در روسیه تیمی جوان، بی پروا و البته باتجربه در اختیار داشته باشیم که تنه به تنه بزرگان دنیا بزند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام