سرمقاله

سیاست در سنجه اقدام

علیرضا صدقی

* مرتضی میثاقی-39 روز دیگر تا شروع مرحله گروهی لیگ جهانی والیبال در سال ۲۰۱۵ باقی مانده است و ملی‌پوشان والیبال ایران هم در حال آماده‌سازی برای سومین حضور در این رقابت‌ها هستند. شاگردان اسلوبودان کواچ از روز پانزدهم فروردین آماده‌سازی خود برای رقابت‌ها غول‌های والیبال دنیا را آغاز کرده‌اند و اردوی داخلی آنها تا بیستم اردیبهشت‌ماه در تهران جریان خواهد داشت تا پس از آن، کواچ و شاگردانش برای برگزاری دو اردوی برون‌مرزی راهی فنلاند و چک شوند تا آخرین مراحل اردوی آماده‌سازی خود را قبل از سه بازی سخت خارج از خانه برابر آمریکا، لهستان و روسیه پشت‌سر بگذارند. از همان روز اول شروع تمرینات تیم ملی والیبال بود که کواچ اعلام کرد برای انتخاب نفرات نهایی، آمادگی بازیکنان ملاک است و هرچند بدنه اصلی تیم ملی را همان تیم پارسال تشکیل خواهد داد، قطعا اگر بازیکن آماده‌ای در اردو نظر سرمربی تیم ملی را جلب کند نامش بین نفرات نهایی گنجانده خواهد شد. از همان روز اول که بازیکنان در قالب دو تیم الف و ب به تمرین پرداختند می‌شد ‌انگیزه بالا را در چهره تک‌تک چهره‌های تازه‌وارد مشاهده کرد و سرانجام همین آمادگی و‌انگیزه بالا باعث شد تا نام برخی از آنها در لیست نهایی تیم ملی والیبال ایران برای حضور در لیگ جهانی ۲۰۱۵ قرار داشته باشد. این در حالی بود که فدراسیون جهانی والیبال از تیم‌ها خواسته بود که امسال اسامی بازیکان را زود‌تر از دوره‌های قبل اعلام کنند و شاید همین عامل کمی کار کادر فنی تیم ملی والیبال ایران را سخت کرده بود.
حذف شش نفر از لیست پارسال
سر انجام کواچ ظهر پنجشنبه لیست ۲۵ نفر نهایی را اعلام کرد که طی آن شهرام محمودی، میلاد عبادی‌پور، سامان فائزی، سعید معروف، فرهاد قائمی، سیدمحمد موسوی، حمزه زرینی، فرهاد ظریف، عادل غلامی، امیر غفور، فرهاد پیروت‌پور، مجتبی میرزاجانپور، مهدی مهدوی، آرش کشاورزی، مصطفی شریفات، عبدالرضا علیزاده، پوریا فیاضی، محمدطاهر وادی، مهدی مرندی، میکائیل تاجر، رضا عابدینی، محمدحسن صنوبری، حامد رضایی، محمدجواد معنوی‌نژاد و رسول نجفی بازیکنانی بودند که اسامی آنها برای حضور در لیگ جهانی اعلام شد. مقایسه‌ای بین بازیکنان فعلی و پارسال تیم ملی والیبال ایران نشان می‌دهد که تغییرات زیادی در ترکیب تیم ملی والیبال ایران به وجود آمده است و به‌نسبت پارسال خبری از چهره‌هایی همچون آرمین تشکری (که به دلیل مسائل شخصی از تیم کناره‌گیری کرد)، علیرضا جدیدی، سعید مصطفی‌وند، رحمان داودی، علیرضا مباشری و رضا قرا نیست و چهره‌های جدید جایگزین آنها شده‌اند. این در حالی است که طبق قوانین جدید، لیست اسامی بازیکنان هم از ۲۲ نفر به ۲۵ نفر افزایش پیدا کرده است.
از بازگشت حمزه تا حضور چهره‌های جوان
نگاهی دقیق‌تر به نفرات حاضر در تیم ملی حاوی نکات جالبی است. اینکه بین بازیکنان معرفی شده برای حضور در لیگ جهانی ۲۰۱۵ بار دیگر شاهد حضور حمزه زرینی در تیم ملی والیبال ایران خواهیم بود که کل پارسال را به دلیل مصدومیت از دست داد و به غیر از او بازیکنانی مانند حامد رضایی، محمدحسن صنوبری، مصطفی شریفات و رضا عابدینی بین مدافعان، جواد معنوی‌نژاد در پست دریافت‌کننده قدرتی، میکاییل تاجر و فرهاد پیروت‌پور در قطر پاسور و رسول نجفی به‌عنوان پاسور وارد لیست تیم ملی والیبال ایران شده‌اند. جواد معنوی‌نژاد که بسیاری از کارشناسان از او به‌عنوان پدیده لیگ امسال در ترکیب تیم پیکان یاد می‌کردند با ۲۰ سال جوان‌ترین بازیکن حاضر در تیم ملی ایران است و حامد رضایی ۳۲ ساله هم یکی از بازیکنانی است که به ‌رغم سن بالایش با توجه به درخشش در ترکیب تیم شهرداری ارومیه به ترکیب تیم ملی راه یافته است. باید دید آیا این تغییرات کمکی به کواچ و تیمش خواهد کرد که امسال در سخت‌ترین گروه ممکن در لیگ جهانی باید با رقبایش نبرد کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام