سرمقاله

سیاست در سنجه اقدام

علیرضا صدقی

غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در غیاب دبیر کل سازمان ملل با یان الیاسون قائم مقام دیدار و ضمن گفت‌وگو در خصوص بحران جاری در یمن، نامه دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان را تحویل وی نمود.
ظریف در نامه خود به دبیر کل سازمان ملل در مورد حملات عربستان به یمن گفته است که این عملیات آشکارا ابتدایی ترین اصول حقوق بین‌الملل را نقض کرده و اهداف و اصول منشور ملل متحد بویژه الزام به خودداری از بکارگیری زور و یا تهدید به استفاده از زور را نادیده گرفته است. وی همچنین متذکر شده که نیروی های نظامی خارجی بیشتر زیرساخت‌های غیرنظامی یمن را مورد هدف قرار داده و با تخریب بیمارستانها، مدارس، جاده‌ها، کارخانه‌های تولید مواد غذایی و نیروگاههای برق شهروندان یمنی را از دسترسی به نیازهای اولیه خود محروم ساخته‌اند. این حملات غیرنظامیان را مورد هدف قرار داده، مناطق مسکونی از جمله اردوگاههای آوارگان را ویران نموده و منجر به کشته و زخمی شدن شهروندان بی‌گناه بویژه زنان و کودکان گردیده است.
ظریف ادامه داده که این وضعیت بحرانی رو به تشدید است و بحران انسانی در یمن به ابعاد فاجعه آمیزی نزدیک می‌شود. این شرایط ممکن است به بدتر شدن شرایط تنش آلود در این منطقه که درحال حاضر با یکی از خشن‌ترین اشکال افراطی‌گری و هجمه چند لایه و شوم تروریستهای مورد حمایت نیروهای خارجی، درگیر است، بیانجامد. با تداوم عملیات هوایی خارجی این گروههای تروریستی هستند که موقعیت راهبردی خود را مستحکم نموده و از شرایط موجود بیشترین بهره را می‌برند.ظریف گفته که در چنین شرایطی وظیفه فوری جامعه بین‌الملل مداخله موثر برای پایان دادن به این حملات هوایی بیهوده، برقراری آتش بس و تضمین ارسال کمکهای انساندوستانه و پزشکی برای مردم یمن و کمک به بازگشت صلح و ثبات در این کشور از طریق گفت‌وگو و آشتی ملی بدون هیچ پیش شرطی است.وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرده که این منازعه راه حل نظامی ندارد و تنها راه برقراری صلح و ثبات، ایجاد شرایطی است که همه احزاب یمنی، بدون مداخله خارجی بتوانند دولت وحدت ملی و فراگیر خود را تشکیل دهند. برای رسیدن به این هدف، جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که لازم است کلیه تلاش‌ها، بویژه اقدامات سازمان ملل، در چارچوب مفاد منشور ملل متحد و اصول اساسی حقوق انساندوستانه بین‌المللی و برای رسیدن به اهداف ذیل صورت پذیرد:
1- برقراری آتش بس و توقف سریع کلیه حملات نظامی خارجی
2- ارسال فوری و بدون وقفه کمکهای انساندوستانه (و پزشکی) برای مردم یمن
3- از سرگیری گفت‌وگوی ملی یمنی و تحت هدایت مردم یمن و با مشارکت نمایندگان تمام احزاب سیاسی و گروههای اجتماعی این‌کشور
4- تشکیل دولت فراگیر وحدت ملی یمن
در همین راستا دیروز محمد جواد ظریف با یوسف بن علوی، وزیر مسئول در امور خارجی سلطنت عمان آخرین تحولات منطقه و همکاری‌های دو جانبه را مورد رایزنی و گفت‌وگو قرار داد. وزیر امور خارجه کشورمان در این تماس ضمن حساس خواندن شرایط منطقه به تحولات اخیر در یمن اشاره و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب طرح 4 ماده ای خود آمادگی دارد هر گونه کمکی را که لازم است برای توقف عملیات نظامی و آغاز گفت‌وگوهای بین همه اطراف یمنی انجام دهد.در این تماس همچنین با توجه به نیازهای فوری مردم یمن به کمک های امدادی، بر ارسال کمک های انسان دوستانه شامل دارو و مواد غذایی تاکید شد.از سوی دیگر برخی منابع دیپلمات در سازمان ملل اعلام کردند که چند کشور عربی حوزه خلیج فارس از دعوت اخیر بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل برای توقف درگیری‌ها در یمن ناراضی هستند.بان کی مون روز پنجشنبه برای نخستین بار از آغاز حملات هوایی به یمن، خواهان توقف هرچه سریعتر این حملات شد.همچنین موضوع اصلی نشستی که قرار است هفته جاری با بان کی مون برگزار شود تعیین جایگزین برای جمال بن عمر، فرستاده مستعفی سازمان ملل به یمن است.این در حالی است که منابع پیش‌بینی کردند کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نگرانی خود را نسبت به درخواست بان‌کی‌مون به آتش‌بس مطرح کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام