سرمقاله

سیاست در سنجه اقدام

علیرضا صدقی

مشاور پارلمانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که ترکیب مجلس دهم در زمان حاضر قابل پیش بینی نیست گفت: با این حال طبیعی است مانند ادوار قبل حدود 70 درصد نمایندگان مجلس نهم تغییر کنند اما این که چه چهره‌هایی جایگزین این افراد می‌شوند هنوز قابل پیش بینی نیست.
حجت الاسلام قدرت الله علیخانی نماینده ادوار مجلس به ارزیابی عملکرد دولت و مجلس در سالی که گذشت و پیش بینی امسال پرداخت.مشاور پارلمانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که ترکیب مجلس دهم در زمان حاضر قابل پیش بینی نیست گفت: با این حال طبیعی است مانند ادوار قبل حدود 70 درصد نمایندگان مجلس نهم تغییر کنند اما این که چه چهره‌هایی جایگزین این افراد می‌شوند هنوز قابل پیش بینی نیست.
همگرایی نیروهای معتدل اصولگرا و اصلاح طلب در انتخابات مجلس دهم بعید است
علیخانی در ارزیابی از ایده همگرایی نیروهای معتدل اصولگرا و اصلاح طلب در انتخابات مجلس دهم گفت: همگرایی نیروهای معتدل اصولگرا و اصلاح طلب بعید است، ممکن است توافق نانوشته ای بین جریان‌های سیاسی باشد اما به صورت ائتلاف جامع و معین این موضوع رخ نمی‌دهد.زمینه ای برای بازگشت احمدی نژاد نیست/ دولت روحانی توفیق نیابد، مردم آن را به پای مخالفانش می‌نویسندنماینده ادوار مجلس در ارزیابی از نیروهایی که به دنبال بازگشت احمدی نژاد هستند، گفت: زمینه ای برای بازگشت احمدی نژاد و حامیان او در جامعه نمی‌بینم و حامیان دولت گذشته توفیقی برای بدست گرفتن عرصه سیاسی کشور نخواهند داشت.علیخانی با رد این ادعای برخی اعضای جبهه پایداری که عملکرد دولت روحانی مردم را به سمت احمدی نژاد بیش از پیش مایل کرده است، گفت: بخش وسیعی از جامعه، منتقدان دولت را مقابل دولت روحانی می‌دانند و می‌گویند این‌ها نمی‌گذارند دولت روحانی کار کند و حتی اگر عدم توفیقی نیز از جانب دولت رخ دهد باز از جانب مردم به پای مخالفان نوشته می‌شود و روی خوشی به آن‌ها نشان نمی‌دهند.
اصلاح طلبان چشم به انشقاق اصولگرایان ندارند و امیدی به آن نبسته اند
علیخانی در ارزیابی برخی تلاش‌ها برای ایجاد وحدت بین اصولگرایان گفت: برخی به دنبال وحدت اصولگرایان هستند اما این افراد بیش از این که پیگیر گسترش چتر وحدت بر سر تمام اصولگرایان باشند تنها به دور هم جمع کردن برخی وزرای احمدی نژاد بسنده کرده اند و این چهره‌های احمدی نژادی زمینه ای برای ورود به مجلس ندارند و این روش ایجاد همگرایی و وحدت نیز جواب نمی‌دهد.وی در پاسخ به برخی اصولگرایان که مطرح می‌کنند اصلاح طلبان به انشقاق بین اصولگرایان دل بسته اند، تصریح کرد: به هیچ عنوان به این شکل نیست و اصلاح طلبان نیازی به این انشقاق نداشته و رای خود را در جامعه دارند و وضعیت اصولگرایان به ویژه در شهرهای بزرگ و تهران که مستعد رای آوری اصلاح طلبان است، تاثیری در رای این جریان ندارد.علیخانی در ارزیابی عملکرد وزرای روحانی گفت: برخی از وزرای دولت ضعیف عمل می‌کنند و به نظر من افراد قوی تری باید جایگزین آنها شوند، چرا که یا کارایی مناسبی از خود نشان نمی‌دهند و یا به جای دغدغه مردم و مطالبات جامعه، دغدغه خود را دارند و به همین دلیل برای حفظ جایگاه شان هر چه برخی از نمایندگان تقاضا دارند، به خواسته‌های آنان عمل می‌کنند.وی تاکید کرد: تصور کنید یک مدیرکل در یک استان را مردم می‌خواهند اما وزیر به خاطر فشار نماینده ای که مخالف دولت هم می‌باشد، او را عزل می‌کند.این نماینده سابق مجلس در ادامه این مطلب افزود: بنده سه دوره در مجلس بودم و چنین مسایلی و تبعیت محض وزرا از نمایندگان را مشاهده نکردم. بعنوان مثال از استانداری بخاطر عدم اجرای سیاست دولت، انتقاد کردم. او در پاسخ گفت نمی‌دانید در بالا چه خبر است. به وزیری برای مشکلی مراجعه می‌کنم و وزیر در پاسخ اظهار می‌دارد آیا می‌شود خواسته خود را از طریق نمایندگان به من منعکس کنید؟! یعنی عدم استقلال و توان تصمیم گیری تا این حد؟علیخانی تاکید کرد: البته هماهنگی با مجلس از جانب دولت و احترام به نمایندگان اقدام خوبی است اما نه این که انتخاب‌ها تماما بر اساس نظرات نمایندگان و آن هم نمایندگان مخالف دولت و بدون توجه به مطالبات مردم باشد. متاسفانه برخی وزرا برخلاف شجاعت رییس جمهور و پایبندی ایشان به شعارها و برنامه‌های انتخاباتی اش، در مقابل نمایندگان مخالف دولت استقلال عمل ندارند.وی ادامه داد: در این بین باید تفکیک میان کلیت مجلس و تعامل با قوه مقننه و نیز رفتارهای برخی نمایندگان از جمله منتقدان دولت داشت. به نظر من هماهنگی و تعامل میان قوای مجریه و مقننه باید در سطح کلان و سیاست‌ها و برنامه‌های اساسی کشور با جدیت در اولویت قرار گیرد. به همین خاطر پیشنهادم به دولت این است که جلسات مشترک با مجلس را نظیر جلسه ای که اخیرا به میزبانی دولت برگزار شد، تکرار کنند. در همین فاصله کوتاه از برگزاری جلسه، بازخوردهای مثبتی از نمایندگان و برخی دولتی‌ها دیده ام و این روند می‌تواند به پیشبرد برنامه‌های دولت و نیز آگاهی مجلس از چالش‌های پیش روی دولت و کمک به آن منجر شود.
بعضی از استانداران خارج از سیاست‌های دولت عمل می‌کنند
علیخانی با انتقاد از عملکرد برخی معاونین پارلمانی وزرای روحانی گفت: برخی از این معاونین پارلمانی وزرا افرادی هستند که بدون شک حتی به روحانی نیز رای نداده اند و از اساس از دولت قبل به دولت فعلی به ارث رسیده اند و به طور مکرر به وزیر القا می‌کنند که چگونه رفتار کند و تصمیم گیرد تا از جانب نماینده مورد مواخذه و سوال قرار نگیرد و با این کار خود، شان وزیر را زیر سوال می‌برند.وی تصریح کرد: این افراد درد مردم را ندارند بلکه درد بقای خود را دارند لذا تصور می‌کنم وزرا و استاندارانی که به جای عمل به وظایف قانونی خود و نیز پایبندی به گفتمان دولت و وعده‌های رییس جمهور، حساب خود را از دولت و شخص رییس جمهور محترم در مقابل مخالفان جدا می‌کنند، باید جابجا شوند. چرا که در غیر این صورت خدای نکرده موجب برهم خوردن انسجام دولت خواهند شد.علیخانی با انتقاد از این موضوع تاکید کرد: شنیده ام آقای رییس جمهور در بعضی جلسات به استانداران تذکر داده اند اگر نمی‌توانید با سیاست‌ها و برنامه‌های دولت هماهنگ شوید جای خود را به دیگری بدهید. اما متاسفانه این افراد همچنان خارج از سیاست‌های کلان دولت حرکت می‌کنند.مشاور پارلمانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان با بیان اینکه نباید مقامات ارشد دولت درگیر مساله بقا شوند، تاکید کرد: در حال حاضر شخص آقای رییس جمهور به همراه معاون اول، معاون پارلمانی رییس جمهور و تعداد کمی از وزرا از جمله وزیر اطلاعات در سخنان خود از دولت دفاع می‌کنند در حالی که دولت یک مجموعه یکپارچه است و کل اعضای آن باید هماهنگ و یکدل در یک مسیر واحد حرکت کرده و هماهنگ باشند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام