سرمقاله

بازارها از فرو ریختن می‌ترسند

پیمان مولوی

محمد شریعتمداری با بیان اینکه ظاهرا اصل تفکیک قوا در جمهوری اسلامی کم کم به فراموشی سپرده می‌شود گفت: در مورد هر تصمیمی در دستگاه‌های دولتی کنترل قبل از عمل و بعد از عمل وجود دارد.
محمد شریعتمداری در نشست اعضای اتاق بازرگانی تهران که صبح دیروز (سه‌شنبه) در ساختمان اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، در پاسخ به انتقادات مطرح نسبت به سبک و سیاق تصمیم گیری دولت در حوزه اقتصادی به مشکلات دولت در حوزه تصمیم گیری اشاره کرد و گفت: دولت با مشارکت سه قوه اداره می‌شود و در تصمیمات دستگاه‌های دولت قوه مقننه و قوه قضائیه توسط دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور مداخله می‌کنند. وی با بیان اینکه دولت با مشارکت قوای دیگر اداره می‌شود، خاطر نشان کرد: نظارت بعد از عمل با دیدگاه‌های ظاهرا عالمانه به نظارت قبل از عمل تبدیل شده و نیت‌خوانی می‌شود. اما نتیجه آن قفل همه امور کشور است چون این طور نمی‌شود کشور را اداره کرد. شریعتمداری خاطر نشان کرد: اداره دستگاه اجرایی کشور به سمت و سیاقی پیش می‌رود که خیلی امیدبخش نیست و متاسفانه در بسیاری از اوقات نمی‌توانیم تصمیم‌گیری کنیم. بنابراین در اجرا مشکلات عجیب و غریبی وجود دارد.
شریعتمداری که در نشست اعضای اتاق بازرگانی سخن می‌گفت، در بخشی دیگری از صحبت‌های خود با  تاکید بر ضرورت بازنگری در قوانین اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: اگر در مورد ساز و کار درست برای فعالیت بخش خصوصی صحبت بشود اتاق بازرگانی تهران ابتدا باید از بازنگری و اصلاح خود شروع کند. وی با بیان اینکه متاسفانه در مقایسه با 8 سال دوره اصلاحات حضور و فشار بخش خصوصی در اتخاذ تصمیمات و تصمیم‌سازی‌های عاقلانه اقتصادی بسیار کاهش یافته است و این مطلب جای تاسف دارد، اظهار کرد: عدم اتحاد و همکاری و مشارکت بخش‌های خصوصی برای تاثیرگذاری در اقتصاد کشور جای تاسف دارد و مورد انتقاد ماست. شریعتمداری با تاکید بر اینکه بخش خصوصی علاوه بر توجه به اشکالات و نواقص دولت باید به سهم خود نیز توجه داشته باشد توضیح داد: تاکی قرار است بخش خصوصی جدا از یکدیگر و با مخفی‌کاری از هم به دنبال نتیجه باشند. در حالی که زمان آن رسیده است که بخش خصوصی با مشارکت و همکاری یکدیگر در فضای اقتصادی کشور به صورت عملی وارد شوند و به طور مثال می‌توانند در ارتباطات با  شرکت‌های خارجی برای کارهای مشترک که ممنوعیتی وجود ندارد وارد شوند. البته می‌دانم که کار سختی است اما شدنی است. معاون اجرایی رییس‌جمهوری با طرح این پرسش که اگر در بخش خصوصی فعالی داشتیم به چه دستاوردهایی می‌رسیدیم؟ گفت: متاسفانه بخش خصوصی فعال نداریم و بخش خصوصی در حال حاضر یک گوشه نشسته است،‌در حالی که می‌تواند تحولی اساسی در اقتصاد ایران ایجاد کند. وی تاکید کرد: بخش خصوصی باید بداند که دولت به تنهایی نمی‌تواند تحول ایجاد کند و بدون مداخله بخش خصوصی تحول در حوزه اقتصادی کشور شدنی نیست.
شریعتمداری با تاکید بر اینکه بخش خصوصی باید با همکاری و مشارکت خود به صحنه عمل آید افزود: بخش خصوصی باید برای بهره‌وری اقتصادی در کشور پیشگام باشد و اگر از بهره‌وری صحبت می‌کنیم هم دولت و هم بخش خصوصی باید به سهم خود توجه داشته باشند. پس در حالی که وضعیت بهره‌وری در شرایط فعلی خراب است. باید همه به صحنه عمل آییم و سهم خود را ایفا کنیم. وی با بیان اینکه اولین راه تحول در اقتصاد کشور حضور فعال و واقعی بخش خصوصی است خاطر نشان کرد: بخش خصوصی نباید فقط به بنگاه‌های خود بچسبد بلکه باید از فرصتی که در اختیار دارد، برای حضور تام و تمام استفاده کند تا اقتصاد ایران نجات پیدا کند. شریعتمداری با بیان اینکه حضور بخش خصوصی در اقتصاد کشور مقتدرانه نیست، تصریح کرد: شاهد افول جدی در حضور موثر پارلمان بخش خصوصی در صحنه تصمیم‌گیری و اجرا هستیم و بخش خصوصی باید در کنار نظام در مقابل تصمیمات اشتباه بخش‌هایی از جمهوری اسلامی وارد عمل شود و اجازه بازگشت به عقب را ندهد و برای دستیابی به این نتیجه نیازمند تحرک و تحول جدی و مجدد در اتاق بازرگانی تهران هستیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام