سرمقاله

تکلیف را مشخص کنید

سید حامد مرندی

ملک فیصل اول فرزند حسین شریف مکه، در سال 1883 میلادی در طائفِ حجاز به دنیا آمد. وی سالیان اول زندگی را به همراه پدر در استانبول به تبعید گذراند و در سال 1909 میلادی به کشورش بازگشت.
فیصل از آن پس وارد فعالیت‏های سیاسی شد و از طرف اهالی جده به نمایندگی مجلس عثمانی انتخاب شد. او در جریان جنگ پدر با نیروهای عثمانی حضوری فعال داشت تا این‏که در سال 1920 میلادی در 37 سالگی با اعمال نفوذ و تبانی انگلستان به پادشاهی سوریه منصوب شد، اما پس از مدتی، تحت فشار فرانسوی‏ها، سوریه را که تحت الحمایه فرانسه بود ترک کرد و در سال 1921 میلادی توسط انگلستان به عنوان حاکم عراق انتخاب شد. او طی حکومتش فعالانه با انگلستان همکاری می‏کرد و طی بیش از یک دهه پس از پایان جنگ جهانی اول به عنوان عامل نفوذ انگلستان در عراق محسوب می‏شد. هر چند عراق در اواخر عمر ملک فیصل، در سال 1932 میلادی، ظاهراً استقلال خود را از انگلستان بازیافت، ولی عملاً شاه و کشور، تحت فرمان انگلیس بودند. عراق در طی این سال‏ها به ویژه از نظر منابع نفتی، اهمیت فراوانی یافت و انگلیسی‏ها برای ساکت کردن امریکایى‏ها و فرانسوی‏ها که سهمی از نفت این کشور را مطالبه می‏کردند، پنجاه درصد سهام شرکت نفت عراق را به کمپانی‏های امریکا و فرانسه واگذار کردند.ملک فیصل سرانجام در ششم سپتامبر 1933م طی سفر به سوئد، بر اثر سکته قلبی در پنجاه سالگی درگذشت و فرزندش ملک‏غازی، جای وی را گرفت. ملک‌غازی عمر پادشاهی چندانی نداشت و بلافاصله پس از مدت کوتاهی پادشاهی مرد. با مرگ ملک‌غازی، فیصل دوم، جوانترین و آخرین پادشاه عراق به پادشاهی رسید. وی در سال 1935 متولد شد و در حالی که تنها 4 سال داشت پس از مرگ پدرش، غازی (پادشاه سابق)، به عنوان پادشاه معرفی شد ولی به دلیل سن کم، تا زمان 18 سالگی، دایی اش، عبدالاله مسئولیت نیابت پادشاهی را برعهده داشت. عبدالاله پس از رسیدن سن فیصل دوم به 18 سالگی، به عنوان ولیعهد معرفی شد.
فیصل دوم درحالی که 23 سال داشت در 14 جولای 1958 در کودتای ارتش عراق به رهبری عبدالکریم قاسم، به همراه دیگر اعضای خانواده اش و از جمله ولیعهد کشته شد. کودتاگران به مانند کودتای نظامیان مصر علیه ملک فاورق، پادشاه وقت این کشور، خود را افسران آزاده می نامیدند. فیصل دوم از نسل شریف حسین ،حاکم مکه و پسر عمومی ملک حسین ، پادشاه پیشین اردن بود.
فیصل دوم در 18 اکتوبر 1957 نیز به دعوت محمد رضا پهلوی به ایران نیز سفر کرد.
با مرگ او، حکومت پادشاهی در عراق به پایان رسید و دوره جمهوری آغاز شد.
در دوره پادشاهی عراق به ترتیب فیصل اول، غازی و فیصل دوم که پدر و فرزند بودند حکومت کردند. خانواده هاشمی با حمایت انگلیس در عراق به قدرت رسیدند. با کشته شدن فیصل دوم و آخرین پادشاه عراق بود که انقلابیون عراقی به قدرت رسیدند و فصل تازه‌ای از حکومت در این کشور با اکثریت شیعه رقم خورد. گرچه در این فصل جدید هم اکثریت شیعه نقشی در ساختار حکوم نداشته و مورد توجه قرار نگرفتند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام