سرمقاله

بترسید از «ترس از آینده»

محمدعلی وکیلی

گروه جامعه – پویان خوشحال: سال 1395 نیز رو به پایان است. ساعت 13 و 58 دقیقه روز دوشنبه 95 بهار از راه خواهد رسید. اتفاقات زیادی در سال گذشته رخ داد که هم خنده بر لبان مردم ایران زمین آورد و هم غم سنگینی بر دلشان نشاند.
خداحافظ پلاسکو
در بین اتفاقاتی اجتماعی که در سال 95 خبری شد، حادثه پلاسکو بیش از سایر اتفاقات موجبات غم را برای هموطنان ایجاد کرد. صبح روز پنجشنبه 30 دی ماه امسال وقوع آتش سوزی در برج پلاسکو واقع در مرکز تهران آتش نشانان را به خیابان جمهوری کشاند. آتش سوزی که از طبقه هشتم این ساختمان آغاز شده بود موجب شد تا کل این ساختمان پس از چند ساعت به طور کامل فروبریزد. شدت حادثه به حدی بود که عبور و مرور در خیابان‌های اطراف را دچار مشکل و اختلال کرده و دود ناشی از حادثه، آسمان منطقه را هم فراگرفته بود. در اثر ریزش این ساختمان 16 آتش نشان جان خود را از دست دادند و کنترل آتش سوزی و آوار برداری این ساختمان 9 روز به طول انجامید. گفتنی است بیش از 20 هزار تن آوار از این منطقه جمع آوری شد. همچنین تشییع جانباختگان صبح یازدهمین روز از بهمن ماه در مصلی امام خمینی (ره) در میان ازدحام جمعیت برگزار شد.
روی ریل مرگ
پیش از این در آذرماه نیز برخورد قطار در محور سمنان ـ دامغان یکی مرگبارترین حوادث ریلی ایران را رقم زد. دو قطار مسافربری در حوالی ایستگاه هفت‌خوان در محور سمنان ـ دامغان با یکدیگر برخورد کردند. این حادثه 7:22 صبح به وقوع پیوست؛ قطار سمنان - مشهد از پشت به قطار تبریز - مشهد که در همان ریل متوقف بود، برخورد کرد. در این حادثه 47 نفر از هموطنانمان کشته و 103 نفر نیز مصدوم شدند.
وقتی سیل آمد
از نگاه هواشناسی امسال سال پربارش و عجیبی بود. برف، باران و سیل‌های عظیم در مناطق مختلف کشور رخ داد و سال سختی را در راه‌های کشور و همچنین برای مردم رقم زد. سیل بیشتر در مناطق جنوبی رخ داد؛ در جهرم و اهواز مدت طولانی سیل بارید. سیلاب‌های ناشی از طغیان رودخانه کارون به اهواز رسید و اهالی چند روستای این شهرستان را با سیلاب درگیر کرد. شهرستان جهرم نیز به دلیل شکسته‌شدن سد «محمدآباد» گرفتار این بلای طبیعی شد. بعد از بارش باران، حجم آب زیادی وارد این سد شد که به موجب آن قسمتی از سد شکسته و آب آن تخلیه و وارد شهر جهرم شد.
گورخوابی، پدیده ای نو
در دی ماه سال ۱۳۹۵ خبری از کارتن‌خواب‌هایی که در قبر می‌خوابند در رسانه ها منتشر شد. براساس گزارش روزنامه شهروند ۵۰ کارتن‌خواب که اطراف و درون گورستان بزرگ نصیرآباد باغستان در حومه شهریار ساکن بودند و دست‌کم ۲۰ گور را اشغال کرده‌ بودند . براساس اطلاعاتی که این روزنامه منتشر کرده بود، در هر گور یک نفر و گاهی هم سه تا چهار نفر زندگی می‌کردند. این گورها عموما برای خواب مورد استفاده قرار می‌گیرند و در طول روز و زمانی که افراد برای تهیه پول مواد و غذا، ضایعات جمع می‌کنند یا گدایی می‌کنند، خالی هستند اما باید حواسشان به گورشان باشد چرا که از طرف دیگر کارتن‌خواب‌ها مورد سرقت قرار می‌گیرند و ممکن است به پتوهای پاره و لباس‌های کهنه هم رحم نکنند. این خبر در زمان انتشارش به شدت مردم را تحت تاثیر قرار داد.
کولبری، جهنمی سرد
مرگ چهار نفر از کولبران در سرمای شدید منطقه سردشت از جمله اخباری بود که فراگیر شد. ریزش بهمن در حوالی روستای «بیوران علیا» در ۱۰ کیلومتری شهر سردشت منجر به جان باختن ۴ نفر از کولبران و واردشدن جراحات و آسیب‌هایی به تعداد دیگری از آنان شد. انتشار این خبر موجب شد تا نگاه ها متوجه این افراد شود و مشکلات آن ها دیده شود. هرچند پاسخ شفافی برای پیگیری وضعیت آن ها از سمت مسئولان داده نشد.
شیرینی گذشت
از جمله اتفاقات خوب سال 95 می‌توان به کاهش میزان صرف نظر از قصاص اشاره کرد. غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضاییه در 11 ماهه امسال به 230 مورد اشاره کرده است که به طور کامل از حق قصاص‌شان صرف‌نظر کرده‌اند. به گزارش ایسنا، محسنی اژه ای در این باره گفته بود: «کسی که صلح می‌کند هم خودش سود می‌برد و هم طرف مقابل. در سال 95 تا آخر بهمن ماه با زحمات شوراهای حل اختلاف که در زندان ها و استان ها با کمک سایر دستگاه ها انجام شد، از کسانی که حکم قصاص و سلب حیات برایشان صادر شده بود، در حدود سیصد نفر در پی گذشت از قصاصند که از این تعداد نزدیک به 230 نفر از حق قصاصشان به طور کامل صرف نظر کردند و تعدادی هم در شرف مراحل اداری است. می بینید اگراین تعداد از اعدامشان صرف نظر شود چه آثاری در جامعه دارد.»
شلیک در آسمان تهران
شاید شنیده شدن صدای شلیک ناگهانی در تهران را بتوان در لیست اتفاقات جالب کشور قرار داد. صدای شلیک از منطقه میدان انقلاب در سراسر تهران شنیده شد. عصر بیست و هفتمین روز دی ماه یک فروند پهپاد به محدور پرواز ممنوع تهران وارد شد و پس از شلیک پدافند هوایی از این منطقه خارج شد. معاون قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) همان زمان در گفت‌وگویی کوتاه اعلام کرد: « پدافند پس از رویت این ریزپرنده شلیک خود را آغاز کرد اما پس از خارج‌شدن آن از محدوده پرواز ممنوع برای تامین امنیت مردم تیراندازی خاتمه
یافت. هیچ مورد خاص و نگران‌کننده‌ای نیست و همه چیز آرام است و آنچه ما رویت کردیم تهدید خاصی برای ما محسوب نمی‌شد.» اتفاقی مشابه پیش از این نیز در ظهر جمعه سوم دی روی داده بود.
اهواز هوا ندارد
گرد و غبار نیز یکی از بخش های جداناپذیر کشور در سال گذشته بود. استان خوزستان در مرکز حملات همه جانبه هوایی این ذرات بود و نفس کشیدن را برای مردم این دیار با مشکل روبه رو کرد. بسیاری از مسئولان به این استان سفر کردند اما نتیجه ای به همراه نداشت چرا که این استان به مرکزیت اهواز با مشکلات بزرگتری رو به رو بوده و با تلاش های چند روزه، چند ماهه و حتی چند ساله به نتیجه مطلوب آن محقق نمی شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام