سرمقاله

بازارها از فرو ریختن می‌ترسند

پیمان مولوی

با اجرایی شدن دستورالعمل بانک مرکزی در رابطه با پرداخت حداکثری سودهای علی‌الحساب به سپرده‌های بانکی، شرایط سود در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. براین اساس باید سود صندوق‌های با درآمد ثابت به حداکثر ۱۵ درصد کاهش یابد.
به گزارش ایسنا، از روز شنبه ۱۱ شهریورماه بانک‌ها براساس بخشنامه جدید بانک مرکزی مکلف به اجرایی کردن نرخ‌های سود سپرده مصوب شورای پول و اعتبار خواهند بود، به گونه‌ای که باید سودهای مختلفی که درحال حاضر برای سپرده‌های بانکی را پرداخت می‌کنند برای مدت‌دار به حداکثر ۱۵ درصد و کوتاه مدت به حداکثر ۱۰ درصد کاهش دهند.
در کنار این موضوع که حساب‌های سپرده باید با اجرایی شدن این دستورالعمل به طور علی‌الحساب گشایش یافته و دیگر از ابتدا شامل سود قطعی نخواهد شد، در مورد گزینه دیگر پیش‌روی مشتریان برای سرمایه‌گذاری در بانک‌ها نیز تغییرات اعمال خواهد شد.
این درحالی است که اکنون صندوق‌های سرمایه‌گذاری به دلیلی پرداخت سود بالاتر از سود سپرده، به یکی از محل‌های اصلی سپرده‌گذاری مردم در بانک‌ها شده و حتی در مدت گذشته یکی از چالش‌های موجود بر سر راه سود بانکی بوده‌اند، چراکه بانک‌ها در این صندوق‌ها با ارقام متفاوت و بالایی که برای سود پرداخت می‌کردند جذب سپرده کرده و به سمتی پیش رفتند که صندوق‌های سرمایه‌ گذاری به رقیبی برای سپرده‌ بانکی تبدیل شدند.
اما در دستورالعمل جدید نرخ سود بانکی تاکید شده که نرخ‌های سودهای علی‌الحساب بانکی به سپرده‌های صندوق‌های
سرمایه‌ گذاری با درآمد ثابت نیز مشمول نرخ سود علی‌الحساب مقرر در این بخشنامه خواهد شد.
بر این اساس باید منتظر بود تا بانک‌ها نرخ‌ سودهای پرداختی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری خود که اکنون به بیش از ۲۰ تا ۲۲ درصد می‌رسد نیز به حداکثر ۱۵ درصد علی‌الحساب کاهش دهند. این درحالی است که طبق آخرین آمارها در اردیبهشت‌ماه امسال از کل صندوق‌های سرمایه‌گذاری که به ۱۷۸ مورد می‌رسد حدود ۵۹ صندوق با درآمد ثابت بوده و ارزشی حدود ۱۳۰ هزار میلیارد تومان داشته است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام