سرمقاله

بازارها از فرو ریختن می‌ترسند

پیمان مولوی

سایت کره ای چوسان ایلبو در گزارشی جذاب، به رابطه پرتنش سرمربی تیم ملی ایران و کره ای ها پرداخته است.
به گزارش ورزش سه، هرچند کره ای ها چهار سال قبل به جام جهانی صعود کردند؛ اما تصویر مشت گره کرده کارلوس کی روش بعد از پیروزی ایران، به اندازه ای برای هواداران و رسانه های این کشور سنگین بود که هنوز آن را فراموش نکردند. این ضربه ذهنی در آستانه دیدار حساس کره و ایران، در شرایطی که صعود تیم ملی ما به جام جهانی 2018 قطعی شده، بیش از پیش برای کره ای ها آزار دهنده شده است.
از سوی دیگر، رسانه های کره ای قصد دارند از این تصویر و پروژه انتقام گیری از کی روش، به عنوان حربه ای برای تهییج بازیکنان شان استفاده کنند تا بتوانند به طلسم ناکامی چند سال اخیر مقابل تیم ایران پایان بدهند. در این بین، سایت چوسان ایلبو گزارشی را منتشر کرده که در ادامه می خوانید.
کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران، را باید یک «روباه» دانست؛ نه به خاطر تاکتیک‌های منسوخ یا کارنامه مربیگری فوق العاده اش، بلکه به خاطر تیم ملی ایران که محصول تفکر اوست.
به نظر می رسد تیم ملی ایران را بازیکنان حرفه ای تشکیل داده اند که در جنگ روانی دوره دیده اند. در این رابطه می‌توان به مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل اشاره کرد، جایی که ایران در بازی نهایی باید به مصاف کره می‌رفت و تنها در صورت کسب پیروزی می‌توانست مستقیم به جام جهانی صعود کند.
چوی کانگ هی، سرمربی کره که در سال 2012 موفق به شکست ایران شده بود، پیش از بازی گفته بود:« از این تیم بیشتر از ازبکستان بدم می‌آید» در مقابل، کی روش که تی شرتی به تن کرده بود که عکس سرمربی کره با لباس تیم ملی ازبکستان روی آن دیده می‌شد، پاسخ داده بود:
« ما با ازبکستان به جام جهانی صعود می‌کنیم.» و از سرمربی کره خواست که به خاطر این صحبت هایش عذرخواهی کند . شاید این مورد درس مهمی برای دیگران شد که نگاه دیگری به تیم کی روش داشته باشند.
کی روش و شاگردانش در حالی بار دیگر به کره آمده اند که نسبت به 4 سال پیش اوضاع عوض شده است. پس از صعود به جام جهانی، شاید وظیفه اصلی او با موفقیت به پایان رسیده است. در سوی دیگر، کره برای قطعی کردن صعود مستقیم به جام جهانی نیاز به کسب پیروزی مقابل ایران دارد. انگار که تاریخ به شکل دیگری تکرار شده است و سرنوشت آنها را دوباره به هم رسانده است.
کی روش به تازگی در رابطه با تقابل با کره گفت:« کره یکی از قوی ترین تیم های آسیاست و فرصت مهمی پیش روی ایران است که یاد بگیرد و پیشرفت کند. به پارک جی سونگ هم سلام می‌فرستم و دوست دارم او را ملاقات کنم. بهترین راه برای آموزش و پیشرفت، کسب پیروزی است. ما و همکاران‌مان تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تادبه پیروزی برسیم و رکورد بدون شکست و بدون گل خورده مان را حفظ کنیم.»
این جملات به نظر جملاتی عادی از یک مربی است که هدفش پیروزی است. با این حال این یک جنگ روانی تمام عیار است که قصد دارد وضعیت ضعیف کره را نشانه برود و قدرت و وضعیت بسیار خوب ایران را به رخ بکشد.
از سوی دیگر از وضعیت نامطلوب زمین‌های تمرین که در اختیار تیم ایران قرار داده شده شکایت شده است. آنها در حال برنامه ریزی هستند که بازیکنانی که دیرتر به جمع تیم اضافه شده اند، خیلی سریع هماهنگ شوند و طبق گفته فدراسیون، احتمال اینکه زمین تمرین ایران تغییر کند، وجود دارد.
کی روش در بخش پایانی صحبت هایش گفت:«برای ازبکستان و کره که برای کسب رده دوم می‌جنگند آرزوی موفقیت دارم.» حال باید دید که آیا شین تای یونگ قادر به شکست شاگردان کی روش و صعود به جام جهانی خواهد بود یا نه.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام