سرمقاله

بازگشت سخت به برجام

جلال خوش چهره

ایلام-خبرنگارابتکار: مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای ایلام از تکمیل زیرساخت های راه استان پیش از ایام اربعین خبر داد و گفت: با توجه به اینکه بخش اعظم تردد زائران از مرز مهران انجام می‌ شود تلاش خواهیم کرد تا ظرفیت زیرساختی پایانه مسافربری و خدمت ‌رسانی جاده‌ای استان افزایش یابد.
نورالله دلخواه در نشست خبری اظهار کرد: بعد از پایان آیین بزرگ اربعین حسینی در سال گذشته مشکلات و کمبودهای حوزه حمل‌ ونقل و راهداری در سطح استان احسا س شد و این اداره کل تمام تلاش خود را در راستای برطرف کردن آن‌ها برای اربعین سال جاری در دستور کار قرار داد. وی با بیان اینکه این اداره کل خدمات و فعالیت های زیادی را برای بهسازی راه های استان آغاز کرده است، افزود: حذف نقاط حادثه‌ خیز، آشکارسازی و اصلاح پیچ‌های خطرناک، تعمیر کلیه ایستگاه‌های چشمک ‌زن، اصلاح طرفین راه‌ها، لکه‌ گیری و نصب نیوجرسی از جمله اقدام های این اداره کل در سال جاری بوده است. مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای ایلام، نصب 2 هزار عدد مسیر نما و یک هزار و 130 کیلومترخط، خط‌ کشی جاده را از دیگر فعالیت های این اداره کل اعلام کرد و یادآور شد: تا قبل از ایام اربعین امسال چند کیلومتر دیگر خط کشی جاده در محورهای مختلف استان انجام می شود. دلخواه از فعال سازی چهار سامانه ثبت تخلف در جاده‌های استان برای مدیریت هوشمند راه‌ ها خبر داد و گفت: نصب 10 سامانه دیگر نیز در دستور کار این اداره کل است و تاکنون 16 دوربین در محورهای استان نصب‌ شده که در مجموع این تعداد به 26 عدد افزایش خواهد یافت. وی تاکید کرد: در حال حاضر 19 سامانه تردد شمار در 38 محور در جاده‌های استان نصب ‌شده و 14 دوربین کنترل سرعت در حال فعالیت هستند که تعدادی دیگر هم به آن‌ها اضافه می‌ شود. وی با اشاره به اینکه در اربعین سال گذشته مشکلاتی در پایانه وجود داشت که امسال برطرف
می‌ شوند، گفت: اجرای دیوار بتنی برای جداسازی محوطه مسافربری و تجاری، نوسازی و تعویض لوله کشی سرویس های بهداشتی، احداث چهار درب جهت ورودی های پایانه مرزی، استقرار 10 نت بانک، اجرای طرح مانیتورینگ صنعتی، از جمله فعالیت های انجام شده توسط این اداره کل در پایانه مرزی مهران بوده است. مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ایلام تاکید کرد: پروژه های بسیاری در حوزه این اداره کل در دست اجرا و اقدام است، لاین 2 پل بان رحمان، لکه گیری و روکش آسفالت راه های منتهی به مرز مهران، اجرای کنار گذر محدوده کنجانچم تا سد آل اسحاق، راه اندازی و بهره برداری از پایانه برکت از جمله دیگر اقدام های در دست اجرای این اداره کل است. دلخواه با اشاره به تردد ۴ هزار مسافر در روز از پایانه مرزی مهران افزود: نبود پایانه و ترمینال مسافربری ثابت در مرز مهران از دیگر مشکلات جابجایی زائرین در مهران است که تلاش خواهیم کرد این مشکل نیز مرتفع شود. وی با تاکید بر اینکه با توجه به همکاری‌های انجام ‌شده با دیگر دستگاه‌ها ،‌ اربعین سال جاری شاهد مشکل کمتری خواهیم بود، گفت: اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای ایلام آنچه در توان داشته باشد برای تردد راحت و سالم زائران اربعین بکار خواهد گرفت. به گزارش خبرنگارابتکار ، هم اینک بیش از 120 کیلومتر بزرگراه، 630 کیلومتر راه اصلی، 891 کیلومتر راه فرعی و یک هزار و 770 کیلومتر راه روستایی در استان ایلام زیر بار ترافیک قرار دارد. مرز بین المللی مهران به واسطه مزیت امنیت و کوتاهی مسافت تا اماکن زیارتی عراق به یکی از مرزهای پرتردد کشور به عتبات عالیات کشور همسایه تبدیل شده است. روزانه به طور متوسط 6 هزار زائر از این مرز رسمی به شهرهای مقدس کربلا و نجف در کشور عراق سفر می کنند. در ایام منتهی به اربعین سال گذشته بیش از یک میلیون و 500 هزار زائر از مرز بین المللی مهران برای شرکت در آیین ویژه اربعین در کربلای معلی تردد کردند که پیش بینی می شود امسال این میزان تا 2 میلیون و 500 هزار نفر برسد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام