سرمقاله

بازارها از فرو ریختن می‌ترسند

پیمان مولوی

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، ضمن اعلام عدم موضع گیری بانک مرکزی در قبال ارزهای دیجیتال گفت: بانک مرکزی در حال تحقیق و بررسی در خصوص این ارزهاست و با بررسی دیدگاه های بین المللی، وضعیت عرضه و تقاضا در بازار و تکنولوژی های مورد نیاز، تا نیمه اول سال 97 موضع رسمی بانک مرکزی اعلام می شود.
به گزارش «ابتکار» نشست خبری ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، روز گذشته در نشست خبری با موضوع تشریح سیاست‌های بانک مرکزی در عرصه فناوری مالی، ضمن اشاره به اهمیت موضوع فناوری مالی در عرصه خدمات بانکی گفت: با توجه به گسترش روزافزون کاربرد فین‌تک‌ها در خدمات بانکی با استفاده از کسب نظرات متخصصان در داخل کشور و همچنین بررسی و مطالعه تجربیات بین المللی در این زمینه، برنامه ای به عنوان مسیر راه و سیاست کلی بانک مرکزی در شش مرحله در عرصه فناوران مالی تا پایان سال ۱۳۹۷ تدوین و اجرایی خواهد شد. سند اول و دوم این برنامه تدوین و منتشر شده است و سند سوم نیز تا اوایل آذر و سند چهارم تا اواخر دی ماه سال جاری اطلاع رسانی خواهد شد؛ دو سند دیگر مجموعه سیاستی فناوری مالی در سال آتی منشر می شود.
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی «پرداخت ساز» را سند اول این مجموعه سیاست‌ها خواند و گفت: پرداخت‌ساز به فین‌تک‌هایی اطلاق می شود که اطلاعات مربوط به فرآیند پرداخت را توسعه می‌دهند. این سند در تیرماه امسال تدوین و در سایت بانک مرکزی اطلاع رسانی شده‌است.
حکیمی با معرفی پرداخت‌یار به عنوان دومین سند این مجموعه بیان کرد: ضوابط پرداخت‌یار امکان استفاده از خدمات پذیرش کارت توسط فین‌تک‌ها را فراهم می‌کند، این ضوابط در مهرماه سال جاری تدوین و منتشر شده‌است.
وی از پرداخت‌بان به عنوان سومین سند از مجموعه سیاست‌های فناوری مالی بانک مرکزی نام برد و افزود: پرداخت‌بان امکان پرداخت‌های خرد غیر از آنچه که تاکنون از طریق شبکه آنلاین انجام می داد را امکان پذیر می‌سازد. کیف پول خرد نمونه‌ای از این فناوری مالی است که چارچوب این ضوابط تا اوایل دی ماه تدوین و منتشر خواهد شد.
معاون فناوری‌های نوین از حساب‌یار به عنوان چهارمین سند که تا اواخر دی ماه سال جاری کار تدوین آن به پایان می‌رسد نام برد و گفت: چارچوب مقرراتی حساب‌یار به فین‌تک‌هایی مربوط می شود که امکان کنترل و مدیریت حساب‌های چندین بانک را به طور همزمان برای بانک های کاربر فراهم می‌سازد.
ارزهای رمزینه یا رمزینه پول، پنجمین سند مجموعه سیاستی فناوری مالی را شامل می‌شود که حکیمی در تشریح آن عنوان کرد: بحث ارزهای رمزینه در دنیا با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بوده است و در بازار پول کشور نیز به موضوعی جذاب برای بازیگران عرصه پول مبدل شده است و بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار تا پایان نیمه اول سال ۱۳۹۷ مجموعه مقررات مرتبط با پول رمزینه را منتشر خواهد کرد. در این زمینه به دو مقوله ضوابط و مقررات استفاده از ارزهای رمزینه توجه خواهد شد و همچنین مسئله ایجاد پول رمزینه به صورت بومی و محلی در داخل کشور بررسی و سیاستگذاری می شود.
معاون فناوری‌های نوین تعیین چارچوب فین‌تک‌های تخصیص مصارف یا ارائه تسهیلات بانکی از طریق فناوری مالی را ششمین سند مجموعه خواند و تصریح کرد: در حال حاضر فرصت طلایی برای توسعه ابزار فناوری مالی در حوزه تامین مالی خرد از طریق فین‌تک‌ها وجود دارد که باید از آن برای افزایش سطح دسترسی عموم مردم به تسهیلات مالی خرد بهره بیریم. سند ششم تا پایان سال ۱۳۹۷ تدوین و منتشر خواهد شد و می تواند نقش موثری در سطح تامین مالی خرد ایفا کند.
ناصر حکیمی در ادامه نشست خبری با اشاره به فراگیر شدن بحث بیت‌کوین گفت: با توجه به اینکه در این زمینه در سطح دنیا دیدگاه‌های مختلفی از ممنوعیت کامل تا استفاده از بیت کوین به عنوان پشتوانه و ذخایر ارزی مطرح شده‌است، در بانک مرکزی بررسی و مطالعه همه جوانب بیت‌کوین در دستور کار قرار دارد و پس از بررسی کامل سیاست‌های بانک مرکزی در این حوزه ابلاغ خواهد شد. البته در این زمینه دو نگرانی مهم برای سیاستگذار وجود دارد. یکی نوسانات شدید ارزش ارزهای رمزینه است؛ این موضوع باعث عدم اطمینان و بروز ریسک بالا برای ارزهای رمزینه شده است. موضوع نگران کننده دیگر، هجوم سوداگری در بحث بیت‌کوین است. فعالیت‌های سوداگرانه از طریق بازاریابی
شبکه ای و فعالیت های هرمی در حال شکل گیری است تا بیت کوین را به عنوان گزینه جذاب سرمایه‌گذاری معرفی کند و ممکن است سرمایه های مردم در معرض تهدید قرار گیرد.
او افزود: ما ادعا نمی کنیم که بیت کوین قابل تقلب کردن است، اما نوسانات بالای آن، ما را از بابت احتمال سوداگری نگران می کند.
معاون فناوری های نوین در ادامه تاکید کرد: با توجه به اینکه بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزینه از سوی بانک مرکزی به عنوان ارز رسمی معرفی نشده است و همچنین وجود ریسک بالای خرید آن و فعالیت سوداگران در این عرصه، از سرمایه‌گذاران و مردم می خواهیم با احتیاط بیشتری وارد این بازار شوند و حداقل سرمایه ضروری زندگی خود را وارد این بازار نکنند، زیرا امکان مالباختگی در آن وجود دارد.
حکیمی خاطر نشان کرد: با همکاری بانک مرکزی و سایر نهادهای ذیربط سمت عرضه ارزهای رمزینه، مکانیزم های کنترل و رصد در حال انجام است اما باید از جانب تقاضا نیز مردم با خطرات و ریسک های آن آشنا شوند برهمین اساس رسانه‌ها وظیفه دارند که اطلاع رسانی در خصوص ارزهای رمزینه در دستور کار خود قرار دهند.
این مقام ارشد بانک مرکزی تاکید کرد که موضع رسمی بانک مرکزی در خصوص نوع کارکرد ارزهای رمزینه، در نیمه اول سال آینده به طور روشن و واضح بیان می شود و اکنون بررسی آنها با اولویت مبارزه با پولشویی و نوع پذیرش آنها به عنوان پول یا کالای با ارزش مانند طلا در حال بررسی است. همچنین احتمال این که بانک مرکزی ارزهای رمزنگاری شده داخلی و محلی تولید کند نیز وجود دارد.
حکیمی در پاسخ به این ابهام که با وجود عدم موضع گیر شفاف بانک مرکزی، چندین شرکت زیرمجموعه بانک های دارای مجوز وارد این حوزه شده اند، گفت: فعالیت هر نهاد بانکی و ذیل بانکی در بازار تا زمانی که موضع بانک مرکزی مشخص نشود، ممنوع است و اگر چنین موردی را ببینیم، قطعا برخورد می کنیم.
وی همچنین از احتمال برقراری ابزارهای پوشش ریسک برای این ارزها تا پایان زمان بررسی خبر داد، اما قول قطعی در این خصوص نداد. همچنین کاربرد اصلی این ارزها را در پرداخت های بین المللی برشمرد و گفت: اگر برای به رسمیت شناختن این ارزها به نتیجه مثبت برسیم، ابزار مناسبی برای پرداخت های بین المللی خواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام