سرمقاله

بازارها از فرو ریختن می‌ترسند

پیمان مولوی

محمد کیانی * - اقتصاد ایران، مانند اقتصاد اکثرکشورهای درحال توسعه که منابع نفتی زیادی دارند، به طور جدی به فروش نفت خام وابسته است و بودجه دولت نیز عمدتا از همین راه تامین می شود. در حالی که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، اقتصاد مقاومتی به عنوان نقشه راه کشور برای ترمیم اقتصاد ناکارآمد و قطع وابستگی به دشمنان و ایستادگی در مقابل نظام سلطه به تمام مراجع اجرایی و سیاست گذار اقتصادی کشور اعلام شده است.
اما آثار به جا مانده از دولت ها و حکمرانان پیشین ایران در حوزه خام فروشی، دیوار اقتصاد ایران را همچون دیواری کج بنا کرده که قطع وابستگی به نفت را صعب الوصول می کند. این در حالی است که رکود بخش تولید و بیکاری از یک طرف و تورم و گرانی از طرف دیگر اقتصاد ایران را زیر فشار خود قرار داده است. نگاهی گذرا به وضعیت واردات کالاهای اساسی حاکی از این است که محصولاتی مانند گوشت مرغ، گوشت گاو و گوسفند، گندم و جو و غلات، شکر، برنج و... در سبد اصلی واردات هستند، در حالی که پر واضح است تولید این محصولات در کشور به راحتی امکان پذیر است.
از سوی دیگر منابع انسانی متخصص هرروز در حال مهاجرت به سایر کشور های بلوک غرب هستند و یا سودای مهاجرت را در سر می پرورانند. در حالی که به وسیله دانش همین جوانان مهاجر غریب به 3000 محصول از این خام فروشی با قیمتی چندین برابر به کشور خودمان می فروشند. بنابراین وقت آن رسیده که با صیانت از منابع انسانی و تولید ملی، تحقق اقتصاد مقاوتی را عملیاتی کنیم. کار آفرینی یکی از موثر ترین عوامل بر اقتصاد مقاومتی است. کارآفرینان همواره در توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی هر کشوری یکی از مهم ترین بازیگران کلیدی به شمار می آیند و با کشف فرصت‌ها، شغل جدید ایجاد می کنند تا راه توسعه پایدار و رسیدن به جامعه به دور از فقر و نابرابری به همت کارآفرینان اجتماعی و سیاسی و فرهنگی همواره شود. کارآفرینی در حال حاضر به عنوان یک حرفه شناخته می‌شود و باید همانند دیگر شغل ها در مسیر توسعه قرار بگیرد. در این میان ایران به عنوان کشوری که استعدادهای فراوان طبیعی و انسانی در زمینه کارآفرینی دارد، می‌تواند از این عوامل در جهت توسعه اقتصادی به ویژه اقتصاد مقاومتی بهره‌مند شود.
آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای می‌توانند به ارتقاء اعتماد به نفس مهارت آموزان و درک فرصت‌های کارآفرینی کمک شایسته کند. با حمایت از بنگاه‌های کوچک و زود بازده و متوسط می‌توانیم ستونی قابل اتکا برای اقتصاد مقاومتی ایجاد کنیم. کشور‌هایی مانند ترکیه بیش از 30 درصد از تولید ناخالص داخلی تان از طریق بنگاه‌های کوچک و متوسط ایجاد می‌شود. تسهیل دسترسی به منابع مالی با استفاده از سرمایه گذاری کلان، خطر پذیری و ریسک پذیری بیشتری نسبت به سرمایه گذاری بنگاه های کوچک خواهد داشت.
* کارشناس ارشد بازرگانی


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام