سرمقاله

با سواد بودن یا با سواد نبودن مسئله این است

آرین احمدی

 تبریز - ماهان فلاح: امروزه با توجه به ارتقای بهداشت جامعه و تعیین استانداردهای مختلف جهت حفظ و افزایش سلامت مصرف کنندگان آب شرب به عنوان حیاتی ترین نیاز انسان مورد ارزیابی های کیفی قرار
می گیرد.
به گزارش خبرنگار «ابتکار» در تبریز، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی در خصوص منابع تامین آب استان گفت: آب در دسترس مشترکین، از 55% آبهای سطحی و 45%  آبهای زیرزمینی تامین می شود . علیرضا ایمانلو در خصوص ارزیابی کیفیت آب شرب بهداشتی استان اظهار داشت: تامین کیفیت آب شهروندان از طریق 9 واحد تصفیه خانه آب بوده که عملیات زلال سازی و گندزدایی آبهای سطحی را انجام می دهند و 86 دستگاه تاسیسات کلرزنی برای آبهای زیرزمینی بوده تا همواره و در هر نقطه از استان آب سالم و بهداشتی در دسترس مشترکین قرار گیرد . وی اضافه کرد: امروزه با توجه به ارتقای بهداشت جامعه و تعیین استانداردهای مختلف جهت حفظ و افزایش سلامت مصرف کنندگان آب شرب به عنوان حیاتی ترین نیاز انسان، مورد ارزیابی های کیفی قرار می گیرد که در این راستا با تعیین  شاخص ها آلودگی و حدود استانداردهای مطلوب و قابل قبول برای آب شرب علاوه بر دفتر کنترل کیفیت و بهداشت آب این شرکت، از طریق مرکز بهداشت استان نیز با نمونه برداری وآزمایشات منظم روزانه، کیفیت آب پایش شده تا آب شهروندان گرامی به صورت سالم و بهداشتی تامین و توزیع شود . ایمانلو به انواع آزمایشات انجام شده در آزمایشگاه های آب و فاضلاب استان اشاره کرد و گفت: در راستای کنترل کیفیت آب شرب بهداشتی از لحاظ میکروبی، فیزیک و شیمی، فلزات سنگین و سایرآلاینده ها در منابع تولید، خطوط انتقال، مخازن ذخیره و شبکه های توزیع شهرهای تحت پوشش آزمایشگاه شرکت آب و فاضلاب استان به طور شبانه روزی و مستمر بر کیفیت آب نظارت دارند . مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی در خصوص آب شرب شهرک باغمیشه گفت: با توجه به اینکه بخش عمده ای از آب آشامیدنی شهرک باغمیشه از خط آبرسانی تصفیه خانه آب نهند تامین می شود، کیفیت آب آشامیدنی منطقه به طور دائم از سوی شرکت آب منطقه ای استان و شرکت آب و فاضلاب استان و تحت نظارت مستقیم مرکز بهداشت استان کنترل می شود لذا اطمینان خاطر داده می شود که کیفیت آب آشامیدنی شهرک باغمیشه مطابق با استاندارد ملی آب آشامیدنی (استاندارد 1053) بوده و فاقد هرگونه آلودگی است. وی به مشترکین مجتمع هایی که از مخازن آب شرب استفاده می کنند، توصیه کرد: بطور مرتب و حداقل هر 3 ماه یکبار نسبت به بازبینی، شستشو و گندزدایی داخل مخازن اقدام کنید.
این مقام مسئول افزود: شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی همواره کوشیده است تا با اجرای یک برنامه منظم در طول فرایند تولید، انتقال، ذخیره سازی و توزیع آب و همچنین جمع آوری فاضلاب نسبت به پایش و کنترل همه جانبه موارد مربوط با استفاده از جدیدترین تکنیک های آزمایشگاهی توسط پیشرفته ترین دستگاه های تکنولوژیک و با استفاده از نیروهای مجرب نسبت به این امر مهم اقدام کند . وی اضافه کرد: علاوه بر کنترلی که از طریق سایر دستگاههای ذیربط در خصوص کیفیت آب توزیعی در سطح استان به عمل می آید کنترل کیفی آب از طریق 34 واحد آزمایشگاهی شرکت آبفا استان نیز به صورت مداوم و روزانه انجام  می شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام