سرمقاله

بترسید از «ترس از آینده»

محمدعلی وکیلی

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: وجود ۷۰هزار کودک خیابانی در کشور تخمین زده می‌شود که بیش از ۹۵درصد آنها با خانواده زندگی می‌کنند، بنابراین شناسایی کودکان کار و خیابانی سخت است.
به گزارش فارس، حبیب‌الله مسعودی‌فرید افزود: دولت بخش خصوصی و NGO ها باید مبتنی بر شواهد علمی در زمینه ساماندهی کودکان کار و خیابان عمل کنند و مستند باید در این زمینه رفتار شود.
وی گفت: برای طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان 10 تا 15کشور را بررسی کرده‌ایم تا روش کار به صورت علمی پیش برود. برخی سازمان‌های غیردولتی هم به این موضوع کمک می‌کنند و ما نگاه کاهش آسیب را در این نهادها قبول داریم و می‌خواهیم در اولین قدم ساعت کار این کودکان را از هشت ساعت کمتر کنیم. مسعودی‌فرید ادامه داد: به دنبال آموزش دادن به کودکان کار و خیابان هستیم تا گرسنه نمانند اما آرمان اصلی ما این است که این کودکان سامان ببینند و دیگر کار نکنند چرا که مواردی بوده که به دلیل دادن آب و غذا به این کودکان، کودک به جای دیگری نقل مکان کرده یا گم شده است. بنابراین باید ببینیم چقدر می‌توانیم کودکان را از چرخه معلول کار خارج کنیم. معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به قانون حمایت از حقوق کودکان در سال 81، افزود: در این قانون آمده که کودک‌آزاری جرم عمومی است و نیاز به شاکی خصوصی ندارد و هر کسی می‌تواند نسبت به وقوع آن اطلاع‌رسانی و چنانچه کوتاهی کند و اطلاعی ندهد جرم مرتکب شده و پیگرد قانونی دارد.
مسعودی‌فرید ادامه داد: اما متاسفانه این موارد قانونی به مردم اطلاع‌رسانی نمی‌شود ما باید ظرفیت قانون موجود را به همه بشناسیم، مردم نمی‌دانند که کودک‌آزاری یک جرم عمومی است و خیلی‌ها هم آگاهی ندارند که در صورت مشاهده و بروز کودک‌آزاری باید به شماره 123 اورژانس اجتماعی اطلاع بدهند.
وی با تاکید بر اینکه اطلاع‌رسانی در زمینه مقابله با کودک‌آزاری باید بیشتر شود، گفت: کودک‌آزاری از جنس امر به معروف است و می‌توانیم از این ظرفیت و دیدگاه بهره بگیریم و اگر دیدیم کودک‌آزاری اتفاق می‌افتد به آن ورود کنیم.
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور افزود: با اینکه چهار سال است بر روی این موضوع مطالعه می‌کنیم اما بسیاری از مردم اورژانس اجتماعی را نمی‌شناسند و ما می‌خواهیم که از طریق رسانه ملی این اطلاع‌رسانی انجام شود چرا که صدا و سیما، عضو شورای اجتماعی کشور است و می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند و ما نیز آمادگی داریم محتوای برنامه‌ها را ارائه دهیم.
مسعودی‌فرید با اشاره به لایحه حمایت از حقوق کودکان که در انتظار تصویب مجلس است، گفت: این لایحه جدید کمک‌کننده است چرا که مباحث را گسترده‌تر دیده و جلسات آن هر هفته در کمیسیون قضایی مجلس برگزار می‌شود و دست ما را در اجرای قوانین بازتر می‌کند. اما نباید فراموش کنیم که برای انجام مداخلات علمی نباید منتظر تصویب این لایحه باشیم بلکه قانون موجود کمک‌کننده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام