سرمقاله

چرا رسیدن به توافق در برجام، منطقی ترین کار است؟

سید حامد مرندی

دستگاه قضا در انتظار شفافیت، جوانگرایی و تخصص
معصومه معظمی
پس از انتصاب آیت‌الله آملی لاریجانی توسط رهبری برای تصدی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، ایشان روز پنجشنبه طی حکم دیگری، حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی را به عنوان ریاست قوه‌ قضائیه منصوب کردند. ایشان در حکم خود با تاکید بر «لزوم تحول در قوه‌ قضائیه و آغاز پرقدرت دوران جدیدی که زیبنده‌ گام دوم انقلاب باشد»، ابراهیم رئیسی را برای این کرسی شایسته دانستند. از این رو مدیرکل روابط عمومی قوه قضائیه اعلام کرد که مراسم تودیع و معارفه رئیس قوه قضائیه امروز دوشنبه ۲۰ اسفند ماه برگزار خواهد شد. از این رو علی مطهری، نایب رئیس مجلس صبح روز گذشته طی نامه‌ای، ضمن تبریک به رئیس جدید دستگاه قضا، 5 درخواست از او را مطرح کرد و خواستار رسیدگی به موارد نام برده شد. البته پس از آن 200 نماینده هم طی نامه‌ای به رهبری از انتصاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه تشکر کردند.
با‌توجه به شرایط خاص کشور و برخی حساسیت‌های ایجاد شده و ایجاد نارضایتی در میان مردم به دلیل برخی عملکرد ضعیف برخی دستگاه ‌ها قضا که گاها موجبات نارضایتی مردم را فراهم کرده است، علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس طی نامه ای که سایت جماران منتشر کرده است، از رئیس جدید قوه قضائیه خواست که 5 خواسته را در آغاز ورود خود به دستگاه قضا مورد اصلاح و توجه قرار دهد.
5 درخواست مطهری از رئیس جدید
دستگاه قضا
نایب رئیس مجلس در این نامه با اشاره به «اعلام جرم دادستان علیه نمایندگان مجلس به خاطر نطق میان دستور آنها و همچنین ورود افراد غیر مسئول در برخی پرونده‌ها که مورد اختلاف میان دو نهاد اطلاعاتی کشور است»، از رئیس جدید قوه قضائیه خواست در این موارد ورود کند و جلوی برخی رویه‌های ناصواب را بگیرد.
برخی نمایندگان هم در گفت‌وگو با «ابتکار» در حمایت از مواردی که مطهری در نامه خود ذکر کرده است، نکاتی را بیان کردند. برخی دیگر نیز از توقعات و خواسته‌های‌شان از رئیس جدید قوه قضائیه مواردی را تیتروار بیان کردند و موفقیت رئیس جدید دستگاه قضا را منوط به اجرای این موارد دانستند.
تقاضای مقابله دستگاه قضا
با برخی رویکردهای غیرقانونی
قاسم میرزایی نیکو، نماینده اصلاح‌طلب مردم دماوند در مجلس ضمن تبریک به رئیس جدید قوه قضائیه به «ابتکار» گفت: «امیدواریم با آمدن آقای رئیسی به قوه قضائیه درباره مقابله با رویکردهای غیرقانونی مثل بازداشت‌ها، مسائل و اتفاقاتی که در زندان‌ها افتاده و آزادی‌بیان و‌... که بعضا کسانی انجام می‌دهند ولی باید قوه قضائیه بر آن نظارت داشته باشد، فتح باب جدیدی شود.» این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در حمایت از مواردی که مطهری در نامه خود به رئیس جدید قوه قضائیه یادآور شده است، گفت: «مواردی که آقای مطهری بیان کرده است به نظرم موارد قابل توجهی است و بنیان باز شرایط قضایی که این 4 دهه که گذشته است را ایشان با رویکردی جدید شروع کند.»
قضاوت قضایی فقط باید با قوه قضائیه باشد
میرزایی نیکو همچنین درباره انتظار و توقعاتی که از رئیس جدید قوه قضائیه می‌رود تصریح کرد: «توقع داریم حضور ایشان در قوه قضائیه همگرایی ایجاد کند که رابطین و ضابطین فقط قانون را رعایت کنند.» او تاکید کرد: «قضاوت قضایی را فقط قوه قضائیه باید بر عهده داشته باشد. همچنین اختیارات برخی افراد و مسئولیت‌ها را نباید به صورت نامحدود به بخش‌های دیگر تفویض کرد.» عضو فراکسیون امید خاطرنشان کرد: «همچنین توقع داریم آقای رئیسی درباره آزادی‌های سیاسی نگرش جدیدی داشته باشد و در این زمینه افراد سیاسی و امنیتی هم که در زندان هستند، نسبت به آنها یک اعمال نظری دوباره و نگاهی رئوفانه داشته باشد.»
نکات مدنظر آقای مطهری صددرصد
اشتباه است
حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اما با رد 5 درخواست مطهری از رئیس جدید قوه قضائیه به «ابتکار» گفت: «با کمال احترامی که برای آقای مطهری قائل هستم، ولی مواردی که ذکر کرده است صد‌درصد اشتباه است.»
گفتنی است مطهری در بخشی از نامه خود آورده است: «اکنون پرونده‌هایی در قوه قضائیه مفتوح است که میان دو نهاد اطلاعاتی کشور مورد اختلاف است. یکی متهم یا متهمان را جاسوس می‌داند و دیگری که مرجع تخصصی تشخیص جاسوسی در کشور است آنها را جاسوس نمی‌داند. مستدعی است دستور فرمایید از ورود افراد غیر‌مسئول در این پرونده‌ها جلوگیری و به این رویه خاتمه داده شود.» حسن نوروزی، نماینده اصولگرای مردم بهارستان و رباط‌کریم در مجلس با انتقاد از این بخش از نامه مطهری به «ابتکار» گفت: «این حرف اشتباه است چون امام فرمود اگر سپاه نبود انقلاب نبود و آقای مطهری باید بداند در زمان جنگ آن کسی که باید مرزها را حفظ می‌کرد ارتش بود ولی در آن شرایط حساس سپاه و بسیج به کمک ارتش رفتند و کشور را نجات دادند. پس الان سپاه هم می‌تواند در امور امنیت ورود کند و نظر بدهد.» سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بااشاره به بخش دیگر نامه مطهری درباره اخلالگران اقتصادی‌ گفت: «در این شرایط جنگ اقتصادی که آمریکا اتاق جنگ خودش را در خزانه‌داری‌اش مستقر کرده است، آن نیرویی که امروز باید در کنار دولت ایران بایستد و کمک کند و جلوی اخلالگران اقتصادی را بگیرد سپاه است.»
انتظارات کمیسیون حقوقی مجلس
از رئیس جدید دستگاه قضا
علاوه بر موافقت و مخالفت با نکات ذکر شده در نامه مطهری اما برخی نمایندگان به طرح انتظار و توقعات خود از رئیس جدید قوه قضائیه پرداختند و نکاتی را با «ابتکار» مطرح کردند.
الهیار ملکشاهی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره انتظارات و توقعاتی که از رئیس جدید قوه قضائیه وجود دارد، به «ابتکار» گفت: «توقع دارم رئیس جدید تشکیلات دستگاه قضا را به نوعی تنظیم کند که مردم دسترسی راحت‌تری برای احقاق حق‌شان داشته باشند و هم اینکه کارشان را با سرعت بیشتری انجام دهند.»
درخواست تعدیل 10 معاونت قوه قضائیه به 4معاونت در ریاست جدید قوه
نماینده مردم کوهدشت در خانه ملت همچنین با انتقاد از 10 معاونت فعلی مستقر در قوه قضائیه به «ابتکار» گفت: «ما بیش از 10 معاونت در قوه قضائیه داریم که به نظرم وجود همه آنها لازم و ضروری نیست. پیش از این زمانی قوه قضائیه یک رئیس و 4 معاونت داشت و بهتر است که 6 معاونت را حذف کند تا هم نظارتش بیشتر شود، هم این دستگاه چابک‌تر شود.» او افزود: «در این صورت معاونتی که 100 نیرو دارد، با این کار وقت‌شان آزادتر می‌شوند و می‌توانند به امور مردم رسیدگی کنند.»
ملکشاهی در ادامه همچنین بحث شفافیت را به عنوان خواسته و مطالبه دیگر مطرح کرد و افزود: «هم شفافیت در عملکرد قوه قضائیه و هم شفافیت در عملکرد بیرونی رسیدگی به پرونده‌ها مورد نظر است. اگر این شفافیت را ایجاد کنیم، رضایت‌مندی مردم بیشتر می‌شود. مردم هم توقع ندارند یک‌شبه همه مشکلات حل شود‌ ولی اگر ببینند دستگاه قضایی در حال برداشتن قدم مثبت و گام‌به‌گام است، خود‌به‌‌خود راضی می‌شوند.»
جلوی اطاله دادرسی گرفته شود
این نماینده اصولگرای مجالس نهم و دهم ادامه داد: «الان فضایی که در جامعه درباره دستگاه قضایی ایجاد شده است، منطبق با دستگاه قضایی نیست چون شفافیتی در آن وجود ندارد، پس علیه آن می‌شود.» رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس همچنین با انتقاد از قوانینی که باعث اطاله دادرسی می‌شود، به «ابتکار» گفت: «برخی قوانین که باعث اطاله دادرسی می‌شوند مشکل آفرین است و باید اصلاح شوند. مجلس به تنهایی نمی‌تواند این مشکلات را حل کند ولی قوه قضائیه که کارگزار است و به طور ملموس‌تری با این موارد مواجه هستند، باید مشکلات قوانین را بییند و حل کند.»
او به عنوان مثال «ماده قانونی در آیین دادرسی کیفری» را ذکر کرد و افزود: «این ماده قانونی موجب شده است در دادگاه تجدیدنظر اطاله دادرسی به 3 سال برسد و همه افرادی که در دادگاه تجدید نظر پرونده دارند با مشکل مواجه شوند.»
ملکشاهی همچنین اعتماد به جوانان و جوانگرایی را یکی دیگر از نکات مهم دانست که دستگاه قضا با ریاست جدید باید به آن توجه کند. این نماینده اصولگرای مجلس ادامه داد: «مدیریت نباید مثل قبل فقط بین برخی چهره‌ها در چرخش باشد بلکه باید فضا را برای مدیریت و تجربه جوانان کاردان نیز مهیا کرد و از رئیس جدید قوه قضائیه چنین انتظار و توقعی داریم.»
نوروزی هم دراین باره به «ابتکار» گفت: «از رئیس جدید قوه قضائیه توقع داریم حضورشان را در بین مردم زیاد کنند و به طرف جوانگرایی در قوه قضائیه پیش برود. نیروهای 40 سال کارکرده هر‌چقدر توان داشته‌اند تا‌کنون خودشان را نشان داده‌اند و این دستگاه هم نیاز به نشاط جوانی دارد.» او همچنین به تخصصی شدن دادگاه‌ها اشاره کرد و افزود: «اگر ما قاضی دادیار در حوزه ثبت اختراع داریم باید دکترای ثبت اختراع داشته باشد. اگر قاضی را برای مبارز با مفاسد اقتصادی می‌گذاریم باید دکترای اقتصاد داشته باشد. اگر قاضی را برای مسائل کیفری تعیین می‌کنیم باید در حوزه مسائل اجتماعی و جامعه‌شناسی تحصیلات داشته باشد.» عضو هیئت رئیسه کمیسیون حقوقی مجلس با انتقاد از جابه‌جایی قضات و غیر‌متخصص بودن آنها در جاهایی که به کار گرفته می‌‌شوند، تصریح کرد: «اینکه یک قاضی روزی در دادگاه‌های کیفری باشد، روزی دیگر حقوقی باشد و روز بعد در دادگاه‌های نظامی حکم بدهد به درد نمی‌خورد. بنابراین اگر آقای رئیسی می‌خواهد موفق شود، باید بهترین قضات را به دیوان عدالت اداری بفرستد و تخصص را چاشنی کار قضات کند.» او افزود: «باید رئیس دستگاه قضا عالم‌ترین قضات و دادیارها را به تهران بفرستد چون پرونده‌های تهران با سمنان و ایلام خیلی فرق دارد. قاضی که ده سال بدون هیچ اخطار شفاهی کار کرده است را باید به تهران بفرستد و ما هم در کمیسیون قضایی کمک‌شان می‌کنیم.»
نوروزی یادآور شد: «رئیس قوه قضائیه باید گروهی از حقوقدان‌ها و قضات حقوقدان و حقوقدان‌های قاضی را مستقر کند تا بحث لایحه تجارت، قانون مدنی، قانون مجازات و آیین دادرسی مدنی را بازبینی کنند. کمیسیون در اختیارشان هست تا همه موارد اصلاحی را تصویب کند.» او همچنین از رئیسی خواست تا قضات را تشویق کند تا در انتخابات سال ایده مجلس ورود کنند و 70 تا 80 قاضی به مجلس آینده راه یابند. سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس تاکید کرد: «در این صورت چند قاضی در همه کمیسیون‌های مجلس حضور خواهند داشت و این به نفع کشور است چون کشور بر پایه حقوق می‌چرخد.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام