سرمقاله

لزوم جراحی در اقتصاد فوتبال

نیما غلامرضایی

یک کارشناس صنعت خودرو درخواست خودروسازان از معاون اول رئیس‌جمهوری مبنی بر توقف اجرای استاندارد آلایندگی یورو ۵ در صنعت خودرو از ابتدای سال ۹۹ را نوعی فرار رو به جلو خواند و گفت: صنعت خودروسازی امیدی به موافقت این درخواست از سوی دولت ندارد و در واقع می‌خواهند کاهش احتمالی تیراژ در سال آتی را بر گردن عدم موافقت دولت با تعویق دوباره استاندارد یورو ۵ بیندازند.
به گزارش اقتصاد ۲۴،اواخر آذرماه بود که سازمان حفاظت محیط زیست در نامه‌ای به ایران خودرو خواستار توقف پیش فروش محصولات این شرکت با موعد تحویل سال ۹۹ شد. ربط این ماجرا به داستان یورو ۵ این بود که محصولات پیش‌فروش شده توسط ایران خودرو، قید استاندارد آلایندگی یورو ۵ را نداشتند.
اما به تازگی وزیر صنعت، معدن و تجارت، در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهوری خواستار تعویق اجرای استاندارد یورو۵ تا شش ماه پس از لغو تحریم‌ها شده است. در نامه نوزدهم اسفندماه رحمانی به جهانگیری آمده که در سال گذشته به دلیل آنکه تحریم‌های ظالمانه مانعی جدی برای ارتقای استاندارد آلایندگی یورو۴ به یورو۵ بود، هیئت‌وزیران اقدام به اصلاح تاریخ اجرای آیین‌نامه فنی مربوطه تا تاریخ یکم فروردین ۱۳۹۹ شد.
رحمانی در نهایت خواستار اصلاح مصوبه قبلی هیئت وزیران (الزام اجرای استاندارد آلایندگی یورو۵ از ابتدای سال ۹۹) شده و خواسته تا اجرای این مصوبه تا شش ماه پس از لغو تحریم‌ها علیه خودروسازی ایران به تعویق بیفتد. این در حالی است که اگر قرار باشد دولت با درخواست وزارت صمت مبنی بر تعویق اجرای استاندارد یورو۵ موافقت کند، نمی‌توان تاریخ دقیقی برای عملی شدن این استاندارد مشخص کرد. وزارت صمت خواستار تعویق اجرا تا شش ماه پس از لغو تحریم‌ها شده و این در حالی است که مشخص نیست تحریم چه زمانی برداشته خواهد شد. بنا بر پیش‌بینی‌ها، سایه سنگین تحریم‌ها حداقل طی سال ۹۹ نیز برقرار خواهد بود.
در همین رابطه فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو با تاکید بر اینکه عدم اجرای استاندارد آلایندگی یورو۵ در صنعت خودروسازی نوعی فرار رو به جلوست، گفت: صنعت خودروسازی امیدی به موافقت این درخواست از سوی دولت ندارد و در واقع قصد دارد با ارسال این نامه کاهش احتمالی تیراژ در سال آتی را بر گردن عدم موافقت دولت با تعویق دوباره استاندارد یورو ۵ بیندازد.
وی با تاکید بر اینکه تحریم بهترین گزینه برای سرپوش­گذاری بر افت احتمالی تیراژ خودروسازان در سال آینده است، گفت: از اینرو با توجه به مانور‌های تبلیغاتی خودروسازان جهت آمادگی کامل این بخش برای استانداردسازی، نامه درخواست تعویق دوباره استاندارد یورو۵ تنها فرار رو به جلوست.
این کارشناس صنعت خودرو گفت: در حال حاضر احتمال کاهش شدید تیراژ برای متولیان صنعت خودرو بسیار حائز اهمیت است از این رو در صورت موافقت دولت با این در خواست نیز قطعا راهی دیگری برای توجیه افت احتمالی تیراژ‌ها در صنعت خودرو مطرح خواهد شد.
زاوه با بیان اینکه اگر ادعا‌ها درباره آمادگی برای تبدیل خودرو‌ها از یورو ۴ به یورو ۵ که طی سال بر آن تاکید کردند صحیح و قابل اجرا ست چرا اکنون نگران این روند اجرایی در تولید خودرو هستند، ادامه داد: نوشتن نرم‌افزار‌ها، ساخت انژکتور و قطعات سوخت‌رسانی که طی ماه‌های گذشته درباره آن از سوی متولیان اطلاع‌رسانی شده است امروز باید به باور ملی تبدیل شود در غیر این صورت تنها یک مانور تبلیغاتی محسوب می‌شود .زمانی که متولیان صنعت خودرو در رابطه با تولید و آمادگی این بخش برای ارتقای سیستم‌های خودرویی، موضوعات مختلف را به نمایش می‌گذاشتند امروز چطور به دنبال تعویق در زمان ارتقای تولیدات خود هستند. بحث تغییر اندکی در شیمی کاتالیز خودرو و افزودن چند مدل فلز خاص و بحث تغییر نرم افزار و محاسبه ساده احتراقی برای ارتقاءست که تمام این دانش‌ها در کشور موجود است. این ناتوانی ناشی از این است که ادعا‌ها درست نیست و یا اینکه چیزی ساخته نمی‌شود و در پوشش تولید در حال واردات هستند.
زاوه با اشاره به اینکه هنوز در استانداردسازی بسیار عقب هستیم، گفت: با وجود تاکیدات بر استاندارسازی خودرو، تعویق این جریان مهم برای خودروسازان کشور یک عادت شده است.این نامه­نگاری تنها به مصداق بهانه‌ای برای سرپوش­گذاری در راستای کاهش احتمالی تیراژ خودرو در سال آینده است و هیچ ربطی به تحریم و تشدید آن ندارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام