سرمقاله

بازارها از فرو ریختن می‌ترسند

پیمان مولوی

مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به تشکیل پرونده برای سه نفر از عاملان آتش‌سوزی‌های اخیر گفت: مجازات حبس در انتظار عاملان آتش‌سوزی‌های عمدی و سهوی در جنگل‌ها و مراتع کشور است.
به گزارش ایسنا، رضا افلاطونی با اشاره به اینکه تاکنون برای سه نفر از عاملان آتش‌سوزی‌های جنگلی و مرتعی اخیر در کشور پرونده قضایی تشکیل شده، اظهار کرد: البته تعداد افرادی بیشتری در این زمینه دستگیر شده‌اند که هنوز برای آن‌ها تشکیل پرونده صورت نگرفته است.
وی ادامه داد: این سه نفر از جمله مقصران آتش‌سوزی در استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد و پارک چیتگر در تهران بودند که در مورد اول افراد محلی به دلیل اختلافات بین خود اقدام به آتش زدن زمین یکدیگر کرده بودند و به دلیل عدم توانایی در کنترل آن، آتش به جنگل کشیده شد. درمورد دوم نیز بی احتیاطی گردشگران در تفریح و درست کردن آتش برای قلیان سبب وقوع حریق شده بود.
مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری درمورد مجازات‌های ایجاد حریق در عرصه‌های منابع طبیعی گفت: بر اساس قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها، مجازات حریق‌های عمدی علاوه بر مجازات نقدی و جبران خسارت، ۳ تا ۵ سال حبس و برای حریق‌های سهوی نیز در کنار مجازات نقدی از یک ماه تا یک سال حبس تعیین شده است که این مجازات‌ها پس از احراز اتهام توسط دادگاه اجرا می‌شود.
طی سه ماه اخیر بیش از ۱۰۰۰ مورد آتش‌سوزی جنگلی و مرتعی در کشور رخ داده است که بخش عمده‌ای از آن‌ها طی یک ماه اخیر اتفاق افتاده است. بیش از ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌ها در عرصه‌های منابع طبیعی کشور علت انسانی سهوی دارد اما سازمان جنگل‌ها و سازمان محیط زیست اخیرا اعلام کرده‌اند که امسال آمار آتش‌سوزی‌های عمدی نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام