سرمقاله

تکلیف را مشخص کنید

سید حامد مرندی

دبیرکل پیشین ستاد مبارزه با مواد مخدر، پیشگیری را اولویت نخست کار ستاد مبارزه با مواد مخدر دانست و با تاکید بر ضرورت آگاهی بخشی برای کاهش آسیب‌ها، مهمترین علت گرایش افراد به مواد مخدر را بی‌نشاطی جامعه و مشکلات اقتصادی ارزیابی کرد.
«علی هاشمی» عضو مجمع وزیران ادوار جمهوری اسلامی و دبیر کل پیشین ستاد مبارزه با مواد مخدر مجموعه وزیران ادوار را از منظر تجربی و تخصصی دانه درشت‌ترین و بالاترین نهاد مدنی ارزیابی کرد و با بیان اینکه تجارب مثبت و منفی، شکست و پیروزی ۴۲ ساله کشور در همه حوزه ها اعم از سیاست، اقتصاد و فرهنگ در این تشکل جمع شده است، این نهاد را دارای جایگاه ویژه‌ برای کمک به بهبود روند حکمرانی خوب با بهره گیری از تجارب توصیف کرد.
عضو مجمع وزیران ادوار جمهوری اسلامی، رابطه نظام و مردم را متقابل عنوان کرد و گفت: این نهاد می‌تواند در اصلاح امور موثر باشد. بزرگترین و مهمترین وظیفه مجمع وزیران ادوار ناهی و ناقد بودن نهادهای حاکمیت است. امر به معروف و نهی از منکر از سوی اعضای محترم مجمع وزیران ادوار می‌تواند به بهبود امور و اصلاح روند حکمرانی خوب کمک کند.
هاشمی عنوان کرد: سیاست‌های کلی نظام از سوی همین دوستانی که در مجمع ادوار هستند در طول چندین سال با کمک نخبگان و دانشگاهیان در مجمع تشخیص مصلحت تدوین شده و از سوی رهبر انقلاب ابلاغ شده است و ایشان اجازه دادند با توجه به تحولات پرشتابی که در همه حوزه‌ها وجود دارد هر ۱۰ سال یکبار سیاست‌های کلی بازنگری و اصلاح شود. کمیسیون‌های تخصصی مجمع می‌توانند جایگاه مهمی برای ارائه پیشنهاد در اصلاح سیاست‌های کلی نظام در راستای حقوق، منافع و مطالبات به حق عامه و گشایش و تعیین تکلیف در دو راهی‌های عمده داخلی و خارجی نقش داشته باشد.
وی افزود: مهمترین وظیفه مجمع وزیران ادوار، نقد مشفقانه سران قوا از روندهای رخ داده در این چهار دهه است. بهمین دلیل مجمع نباید خود را درگیر موضوعات روزمره کند، البته برخی از بحران‌های ملی چون کرونا موضوعی متفاوت است و مجمع در جلسات مجازی خود پیشنهاداتی در این باره ارائه کرده است.
ریس سابق کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت یادآور شد: مجمع وزیران ادوار از بیرون به قدرت و حاکمیت نگاه می‌کند و عمدتا نگاه آنها به مصالح کشور و منافع مردم است و رویکرد اساسی آن تقویت منافع و مطالبات مردم است. یکی از وظایف مجمع وزیران مطالبه گری و پرسش گری جدی و شفاف از مدیران ارشد کشور و سران سه قوه به نفع مردم است. طبق فرمایش رهبری جمهوری اسلامی بدون مردم هیچ هست حفظ و اقتدار واقعی نظام رو باید از مسیر رضایت‌مندی مردم دنبال کرد.
وی خاطرنشان کرد: انتقاد صادقانه و صریح درون تشکیلاتی مجمع وزیران ادوار از عملکرد ۴۲ ساله خود در ایجاد اعتماد فیمابین این نهاد مدنی و مردم و حاکمیت نقش موثر خواهد داشت و دادن هشدار به مدیران فعلی که خطاهای ما را تکرار نکنند، اما متاسفانه یک اقلیت از اعضای مجمع فعال هستند. اعضای مجمع چون در قدرت نیستند می‌توانند مسائل را بهتر و واقع بینانه‌تر، نوآورانه و خلاقانه ببینند و پیشنهاد ارائه کنند. یکی از روش‌های مهم پیشتاز بودن مجمع وزیران در تمرین یادگیری گفت‌وگو و دیالوگ در سطح ملی است. گفت‌وگو جدی‌ترین راهبرد و نیاز رسیدن به اتحاد و همدلی با هدف بهره‌مندی از ظرفیت همه جناح‌های در کشور است.
هاشمی به عنوان دبیرکل پیشین ستاد مبارزه با مواد مخدر، یکی از موضوعات قابل بحث در مجمع وزیران ادوار را بحران اعتیاد و مواد مخدر و آسیب‌های وسیع اجتماعی انسانی ناشی از آن دانست و اضافه کرد: مجمع ادوار وزیران در این زمینه می‌تواند با پیشنهادات و انتقادات مشفقانه به نهادهای حاکمیت کمک کند. حاکمیت در این دوران کرونا با مشکلات سلامت و معیشت درگیر است. مجمع وزیران می‌تواند در این جریان برای بهبود روند امور کمک کند و البته پیشنهاداتی هم ارائه کردند.
یک میلیون معتاد در سیکل درمان قرار دارند
هاشمی با بیان اینکه راهبرد کاهش تقاضا به اقدامات فرهنگی و پیشگیرانه دولت‌ها برای کاهش آسیب بستگی دارد، گفت: دو دهه اول انقلاب اقدامات برای کاهش تقاضا نزدیک به ۱۵ درصد بود، اما بعد از انقلاب، نظام روند صحیح را طی کرده و از سال ۷۷ به بعد راهبرد کاهش تقاضا در دستور کار ستاد مواد مخدر قرار گرفته است. در شرایط فعلی ۸۰۰ هزار تا یک میلیون نفر از معتادان مواد مخدر در سیکل درمان قرار دارند و این یک خبر خوب برای حوزه سلامت و درمان معتادان است.
وی افزود: اگر یک نفر معتاد از چنگال و چرخه مافیایی قاچاق رهایی یابد و در سیکل درمان قرار گیرد ضربه به بنیان‌های اقتصادی مافیای مواد مخدر است و این یک اقدام مطلوبی است و تلاشهای زیادی در این حوزه انجام شده است. ایران به عنوان پرچم دار مبارزه با مواد مخدر، به موازات اقدامات و تدابیر مقابله ای، با بهره گیری از ظرفیت‌های علمی، بومی و جلب مشارکت‌های مردمی، برنامه‌های فراگیری در مبارزه و پیشگیری از آسیب‌های این پدیده را در دست اجرا دارد.
دبیر کل پیشین ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اقتصاد جذاب حوزه قاچاق مواد مخدر، بیان کرد: در دنیا بالغ بر ۲ هزار و پانصد میلیارد دلار چرخش مالی این پدیده است و جذابیت سود اقتصادی این مافیا، مبارزه با این پدیده را سخت کرده است. یک پژوهش در سال ۱۳۸۳، خسارت اقتصادی ناشی از قاچاق مواد مخدر در کشور را ۱۲ میلیارد دلار ارزیابی کرد. در شرایط فعلی با تخمین و اضافه شده سهم ترانزیت مواد مخدر از مسیر ایران از سوی مافیا این عدد به ۳۰ تا ۳۵ میلیارد دلار رسیده است. اگر ما خسارت را همان مبلغ سال ۸۳ در نظر بگیریم این پدیده با صدها مفسده جانبی و هزینه‌ برای دولت و مردم، سودی بالغ بر ۴۶ درصد از مبلغ ۱۲ میلیارد را به جیب قاچاقچیان مواد مخدر می‌برد. این هزینه خسارت بسیار بزرگی به کشور است یکی از راهبردهای اساسی در چارچوب کاهش تقاضا و آسیب است.
پنج هزار تن مواد مخدر در ۷ سال گذشته کشف و ضبط شده است
هاشمی بیان داشت: آخرین آمار کشفیات مواد مخدر که شهریورماه از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام شد در طول ۷ سال، پنج هزار تن مواد مخدر کشف و ضبط شده و طبق این آمار رسمی ستاد، ۱۵ هزار مورد عملیات و درگیری مسلحانه با قاچاقچیان رخ داده است و ۸۳ نفر در این راه شهید شدند و نسبت شهدا به سال‌های گذشته ۵۶ درصد کاهش داشته است.
مسئول کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت:یکی از مسائل مهم در حوزه مواد مخدر، کشف ۱۰ تن شیشه صنعتی در ۶ ماهه اول امسال است و این آمار سنگین از افغانستان وارد کشور شده است. افغانستان علاوه بر تولید مواد سنتی وارد تولید مواد صنعتی شده است. همکاری‌های در این زمینه با طرف افغانستانی انجام شده است و برای پیشگیری و قاچاق شیشه به کشور باید اقدامات جدی تری انجام داد.
وی با اشاره به برخورد پلیس مشهد با یک متهم، گفت: نهادهای بازرسی نظارت در نیروی انتظامی این موضوع را بررسی می‌کنند. اتفاقات این گونه را نباید در فضای مجازی، بهانه‌ای برای دشمنان و رسانه‌های خارجی باشد. این موضوع باید از زحمات شبانه روزی دستگاه‌های امنیتی- انتظامی تفکیک شود. در ۷ سال اخیر ۱۵ هزار درگیری مسلحانه با قاچاقچیان مواد مخدر از سوی نیروهای انتظامی امنیتی صورت گرفته است.
پیشگیری اولویت نخست ستاد مبارزه با مواد مخدر باشد
هاشمی، پیشگیری را اولویت نخست کار ستاد مبارزه با مواد مخدر دانست و تصریح کرد: نرخ رشد اعتیاد ما حدود پنج و نیم درصد است. ۹۵ درصد جامعه سالم باید با آگاهی بخشی مورد توجه قرار گیرند. بزرگترین کار آگاهی‌بخشی و مهارت آموزی است. در سیستم آموزشی کشور و خانواده کارهای خوبی را ستاد در این زمینه انجام می‌دهد هرچند از نظر کمیت نمی‌تواند پوشش جامعی داشته باشد به دلیل وضعیت خاص بودجه، اما تمام افراد جامعه باید برای ریشه کن کردن این پدید خانمان سوز توجه جدی کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام