سرمقاله

بترسید از «ترس از آینده»

محمدعلی وکیلی

سخنگوی اتحادیه اروپا بعد از ازسرگیری غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد از سوی ایران و تاکید سخنگوی دولت ایران مبنی بر اینکه اروپا بجای ابراز نگرانی فکری به حال تعهداتش کند، روز سه شنبه اعلام کرد که این اتحادیه متعهد است تا تلاش مضاعفی برای حفظ برجام انجام دهد.
به گزارش ایرنا، علی ربیعی سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران روز ۱۵ دی از آغاز فرایند ازسرگیری غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد خبر داد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، پیتر استانو سخنگوی اتحادیه اروپا ضمن اعلام اینکه این اتحادیه تلاش مضاعف برای حفظ برجام انجام خواهد داد، در عین حال مدعی شد که این اقدام تازه از سوی ایران نگران کننده است. ربیعی همچنین در اظهاراتی دیگر با بیان اینکه غنی سازی اورانیوم مطابق با بند ۳۶ برجام است، گفت: اتحادیه اروپا به جای صدور بیانیه و اعلام نگرانی نسبت به استفاده ایران از حقوق خود، فکری به حال تعهدات بر زمین مانده خود بکند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز رسما اعلام کرد که ایران روند غنی‌سازی اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را آغاز کرده است. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز درباره غنی‌سازی ۲۰ درصد گفت: ما بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی غنی‌سازی ۲۰ درصدی را از سر گرفتیم. ظریف روز دوشنبه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: ما بر اساس مصوبه پارلمان‌مان، غنی‌سازی ۲۰ درصدی را از سر گرفتیم و به نحو مقتضی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع‌رسانی شده است. ظریف افزود: اقدامات جبرانی ما در انطباق کامل با بند ۳۶ برجام است و بعد از سال‌ها عدم پایبندی چند عضو دیگر برجام اجرا شده است. وی تاکید کرد: تدابیر ما در صورت پایبندی همه به تعهداتشان به طور کامل بازگشت‌پذیر است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام