سرمقاله

بازگشت سخت به برجام

جلال خوش چهره

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در آیین رونمایی از طرح‌‌های فناورانه در حوزه آب از طریق ویدئو کنفرانس با بیان اینکه محصولات قابل توجهی در حوزه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان در نقاط مختلف کشور تولید و به بازار عرضه می‌شود اظهار داشت: تولید آب از طریق فناوری‌های نوین در دستور کار قرار گرفته و شرکت‌های دانش‌بنیان پیشرفت‌های خوبی کرده‌اند که باید توسعه یابد.
وی، باتاکید بر شناسایی منابع جدید تولید آب از طریق فناوری‌های نوین گفت: در این راستا عقب‌ماندگی تاریخی فناوری‌های نوین در حوزه توسعه تامین آب جبران می‌شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور وضعیت آب و هوایی ایران را در شرایط خاص در عرصه تامین آب دانست و بیان کرد: با توجه به اینکه وضعیت اقلیمی جغرافیایی و زیست‌بوم آب و هوایی ایران باید استفاده از فناوری‌های نوین در عرصه تامین و تولید آب توسعه یابد.
ستاری با اشاره به دسترسی ایران به دریا و آب‌های آزاد در شمال و جنوب تصریح کرد: از این ظرفیت خدادادی در تامین و تولید آب درست استفاده نمی‌شود و باید فناوری‌های شیرین‌سازی آب دریا توسعه یابد.
وی حل معضل تامین آب شرب با استفاده از شیرین‌سازی آب دریا را یک ضرورت دانست و تاکید کرد: باید فناوری شیرین‌سازی آب دریا بومی‌سازی شود که رونمایی از دستگاه نمک‌زدایی الکترودیالیز معکوس در بوشهر یکی از روش‌های بومی است که برای تولید آب شیرین استفاده می‌شود و در دنیا بی‌نظیر است.
معاون امور عمرانی استاندار بوشهر هم پیشرفت‌های علمی و فناوری در حوزه‌های مختلف را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: یکی از راه‌های برون رفت از مشکلات در بخش‌های مختلف تولیدی توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از آنان است که این مهم در استان بوشهر مورد توجه ویژه قرار دارد.
مهرداد ستوده یکی از مشکلات مهم استان بوشهر نبود منابع آب شرب دانست و با اشاره به اجرا طرح‌های شیرین‌سازی آب دریا خاطر نشان کرد: وجود بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی با خلیج‌فارس ظرفیت مهم و قابل توجهی برای تامین آب شرب از طریق شیرین‌سازی فراهم کرده که این مهم در دستور کار قرار گرفته است.
وی نصب و راه‌اندازی تاسیسات آب‌شیرین‌کن را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: اجرا این پروژه‌ها در نوار ساحلی استان بوشهر نقش مهم و قابل توجهی در حل مشکلات مردم و اشتغال حوزه فناوری دارد که مورد حمایت ویژه قرار دارد.
معاون استاندار بوشهر اجرا طرح‌های شیرین‌سازی آب دریا را مورد رضایت مردم دانست و تصریح کرد: استان بوشهر آماده هرگونه همکاری با توسعه طرح‌های فناوری در تولید و تامین آب است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر هم با اشاره به شیرین‌سازی آب دریا خاطر نشان کرد: امروزه با توجه به کاهش روزافزون منابع آبی در سطح جهان، نمک‌زدایی از آب‌های شور و لب‌شور برای تامین آب شرب، بهداشتی به‌شدت مورد توجه قرار گرفته است. عبدالحمید حمزه‌پور، بحران و مشکل تامین آب در بخش‌های مختلف را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: طرح نمک‌زدایی از آب دریا از مهمترین طرح‌های استان بوشهر برای تامین آب آشامیدنی است.
وی پروژه‌های نمک‌زدایی الکترودیالیز معکوس در استان را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: این پروژه برای تامین آب روستاهای مختلف مورد توجه قرار گرفت که نصب و راه‌اندازی شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه دستگاه نمک‌زدایی الکترودیالیز معکوس در ۳ روستای استان بوشهر افتتاح شده است افزود: این پروژه در مجموع قادر است در شبانه‌روز ۳۵۰ مترمکعب آب را نمک‌زدایی و تصفیه کند.
وی با اشاره به راه‌اندازی دستگاه نمک‌زدایی الکترودیالیز معکوس در روستای عربی شهرستان دشتی گفت: این دستگاه ظرفیت تولید ۲۵۰ مترمکعب آب در شبانه‌روز دارد و در این راستا ۲ دستگاه دیگر در روستاهای بهرحاج نوشاد و بابامبارکی در شهرستان جم هرکدام با ظرفیت ۵۰ مترمکعب راه‌اندازی شده است.
در این مراسم تامین آب شرب مناطق روستایی عربی، بابامبارکی و حاج نوشاد استان بوشهر با استفاده از دستگاه نمک‌زدایی الکترودیالیز معکوس با همکاری و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام