سرمقاله

پیش‌زمینه رسیدن به زنجیره ارزش تولید جهانی

پیمان مولوی

چرخش کرونای دلتا در تمام استان‌ها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نسبت به کاهش سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی به زیر ۵۰ درصد هشدار داد و در عین حال گفت: ویروس کرونای دلتا تقریباً تمام استان‌های کشور را در نوردیده است.
به گزارش ایسنا، علیرضا رئیسی در حاشیه جلسه روز گذشته ستاد ملی کرونا که با حضور رئیس جمهور و سایر اعضا برگزار شد گفت: بحث‌های مختلفی در جلسه امروز انجام شد . در ارتباط با روند بیماری در دنیا به ویژه ویروس دلتا که خیلی از کشورهای دنیا را درگیر کرده و موجب افزایش بیماری در سطح دنیا شده صحبت شد.
وی افزود: در کشور خودمان هم این ویروس در حال چرخش است و می‌شود گفت که تقریباً همه استان‌ها را درنوردیده و شیوع ویروس و مبتلایانی که الان هستند و نوع ابتلا مشخص است که ویروس غالب دارد دلتا می‌شود و اکثر استان‌های کشور را درگیر کرده است.
وی گفت: در حال حاضر ۱۶۹ شهرستان کشور در وضعیت قرمز، ۱۶۶ شهر نارنجی و ۱۱۳ شهر نیز در وضعیت زرد هستند.
تنزل سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۴۸ درصد
رئیسی همچنین با اشاره به کاهش میزان رعایت پروتکل‌ها در کشور گفت: اما نکته‌ای که جای تامل دارد و البته ناراحت‌کننده است، این است که میزان رعایت پروتکل‌ها در کشور به زیر ۵۰ درصد رسیده است و به ۴۸ درصد رسیده است. مسلما این میزان از رعایت‌ها کافی نخواهد بود و منجر به افزایش و شیوع بیماری می‌شود. قطعا همه مردم هم این حس و نگاه را دارند و وقتی در سطح شهر عبور می‌کنند مشاهده می‌کنند که میزان رعایت پروتکل‌ها پایین آمده است.
سفرهای غیرضروری؛ ممنوع
وی در این راستا افزود: میزان پلمب‌ها در موارد تخلف و همچنین جرایم کم نیست، اما با این موارد نمی‌شود رعایت پروتکل‌ها را القا کرد. انتظار است مردم عزیز به خاطر حفظ جان خود بیشتر به پروتکل‌ها اهمیت دهند و از سفرهای غیر ضرور و حضور در جمع‌ها به شدت پرهیز کنند.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بررسی مکان‌های انتقال بیماری گفت: رستوران‌ها، تالارها، مراکز سرپوشیده مثل سالن‌های ورزشی و استخرهای سرپوشیده و حتی پاساژهای سرپوشیده می‌توانند محل انتقال بیماری باشند.
وی مجددا تاکید کرد: قدرت سرایت ویروس جدید بالا است و اگر کوچک‌ترین کوتاهی صورت گیرد میزان ابتلا را بیشتر خواهد کرد.
رئیسی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به قرمز بودن برخی استان‌ها ادامه داد: در حال حاضر وضعیت بسیاری از استان‌های کشور قرمز است یا حداقل یک تا دو شهر قرمز دارند و برخی استان‌ها هم تعداد بسیار زیادی شهر قرمز دارند. همچنان بیماری در جنوب کشور، در استان‌های بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان رو به افزایش است. گرچه که این بیماری در سایر نقاط کشور هم رو به گسترش است.
عبور واکسیناسیون روزانه از مرز ۲۵۰هزار تزریق
وی همچنین در ادامه صحبت‌هایش درباره وضعیت واکسیناسیون علیه کرونا در کشور نیز گفت: خوشبختانه وضعیتی که در زمینه واکسیناسیون داریم، میزان واکسیناسیون طی روزهای گذشته روند خوبی گرفته و میزان واکسیناسیون از مرز ۲۵۰ هزار تزریق روزانه هم عبور کرده و امید داریم که همچنان افزایش یابد.
واکسیناسیون پرخطرها و سنین بالای ۶۰ سال؛ قطعی است
رئیسی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به واکسیناسیون پرخطرها و سنین بالای ۶۰ سال گفت: در زمینه تامین واکسن هم برای سنین ۶۰ سال به بالا هم واکسن دوز اول هم دوز دوم را به اندازه کافی داریم. تاکنون ۱۱.۲ میلیون واکسن بین استان‌ها توزیع شده است. در این هفته هم حدود شش میلیون دوز واکسن جدید به دستمان می‌رسد که این واکسن‌ها هم توزیع خواهد شد و ان‌شاءالله افراد ۶۰ سال به بالا و گروه‌های پرخطر را قطعا واکسینه خواهیم کرد.
وی همچنین افزود: در برخی استان‌ها هم مانند خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی واکسیناسیون را از سنین ۵۰ سال به بالا آغاز کرده‌ایم.
رئیسی ادامه داد: جزایر خلیج فارس هم به جز قشم و کیش که بعدا اعلام می‌شود، واکسیناسیون در سایر جزایر در سنین ۱۸ سال به بالا انجام خواهد شد.
واکسیناسیون عشایر ۱۸ سال به بالا از ماه آتی
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به واکسیناسیون عشایر گفت: واکسیناسیون عشایر را هم از ماه آینده در افراد ۱۸ سال به بالا آغاز خواهیم کرد و معلمان و اساتید هم در مرداد ماه واکسیناسیون‌شان آغاز می‌شود تا این افراد هم به جمع واکسن زده‌ها اضافه شوند.
مخبر: بیش از ۳ میلیون دز واکسن «ابران برکت» درحال تحویل است
بر اساس گزارشی از ایرنا رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز در خصوص تحویل سه میلیون دز واکسن برکت به وزارت بهداشت گفت: در طی یک‌ ماه پس از صدور مجوز تزریق عمومی واکسن از سوی وزارت بهداشت، بیش از سه میلیون دز واکسن برکت را در خط اول شفافارمد تولید کردیم که این واکسن‌ها به صورت هفتگی بعد از تست کنترل کیفیت درحال تحویل به وزارت بهداشت است.
محمد مخبر در آیین پویش «روستا با برکت» افزود: تا پایان این هفته نیز حدود ۹۰۰ هزار دز دیگر از واکسن برکت را تحویل وزارت بهداشت می‌دهیم.
وی به برخی حواشی فضای مجازی در خصوص تولید نخستین واکسن ایرانی کرونا اشاره و تصریح کرد: خط تولید واکسن کوو ایران برکت به هیچ وجه مشکلی ندارد و به صورت شبانه‌ روزی درحال تولید واکسن است و شایعات در خصوص کمبود مواد اولیه‌ واکسن هم کاملا کذب و بی‌اساس است.
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) از آماده شدن خط دوم تولید واکسن در کارخانه شفافارمد خبر داد و یادآور شد: این خط در حال گذراندن تست‌های نهایی است و با راه‌اندازی آن از اوایل مرداد، هفته‌ای بیش از ۲ میلیون دوز واکسن برکت تحویل وزارت بهداشت خواهیم داد.
مخبر گفت: همچنین خط سوم تولید واکسن نیز تا پایان مردادماه راه‌اندازی می شود که می‌تواند هفته‌ای ۶ میلیون دوز واکسن تولید کند و همانطور که وعده دادیم تا پایان شهریور ماه حداقل ۵۰ میلیون دوز واکسن کوو ایران برکت تولید خواهیم کرد.
مینو محرز: بیمارستان‌های تهران جا ندارد
امیدواری‌ها برای سریع شدن روند واکسیناسون در حالی است که متخصصان همچنان به رعایت پرتکل‌ها تاکید دارند. در این خصوص مینو محرز گفت: «از مردم خواهش می‌کنم رعایت کنند، وقتی کسی به فکرشان نیست خودشان باید رعایت کنند و بدانند که موج پنجم به مراتب از سایر موج‌ها مبتلایان و تلفات بیشتری دارد و خطرناک‌تر است».
مینو محرز، فوق‌ تخصص بیماری‌های عفونی در گفت‌وگو با خبرآنلاین گفت: از مردم خواهش می‌کنم رعایت کنند.
محرز ادامه داد: باید بیایید و ببینید که پشت بخش‌های آی‌سی‌یو چه خبر است، همراهان بیماران منتظرند تا تخت خالی شود و بتوانند بیمارشان را بستری کنند. مراجعه به بیمارستان‌ها خانوادگی شده و از کودک تا جوان و سالمند مبتلا به این سویه دلتای کرونا شده‌اند.
او افزود: در چهار موج قبلی شدت سرایت و گسترش بیماری تا این حد نبود، این سویه بسیار بدتر از موج‌های قبلی بیماران را مبتلا کرده و احتمالا شاهد افزایش مرگ و میرها بشویم.
محرز تاکید کرد: متاسفانه مردم رعایت پروتکل‌ها را فراموش کرده‌اند در حالی که هنوز ویروس به قدرت قبل وجود دارد و حتی کسانی که واکسن زده‌اند نیز به این سویه دلتا مبتلا می‌شوند.
او با تاکید بر اینکه بیمارستان‌های تهران دیگر جا ندارد و افزود: از مردم خواهش می‌کنم رعایت کنند، وقتی کسی به فکرشان نیست خودشان باید رعایت کنند و بدانند که موج پنجم به مراتب از سایر موج‌ها مبتلایان و تلفات بیشتری دارد و خطرناک‌تر است.
محرز در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود واکسن کووایران همان سینوفارم است، گفت: اصلا این‌طور نیست، پلتفرم و مکانیسم واکسن کووایران برکت و سینوفارم یکی است اما این واکسن کاملا در ایران ساخته شده است. ویروس برای تهیه این واکسن از یک بیمار اردبیلی مبتلا گرفته شده که مانند همان ویروس کشف شده در ووهان بود.
او گفت: نمی‌دانم چرا موفقیت‌های واکسن ساخت داخل دیده نمی‌شود، باید از تولید واکسن ایرانی خوشحال باشیم، اما واکنش‌ها این‌گونه نیست، درحالی که امکان ساخت واکسن در کشور مهیا شده و با کارآزمایی بالینی در حد استاندارهای جهانی واکسن داخلی ساخته‌ایم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام