سرمقاله

نتانیاهو عبوس و سیاه پوش با قبول شکست ‪/‬ سیف الرضا شهابی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • آمادگی ایرانسل برای همکاری با استارتاپ‌ها در حوزه هوش مصنوعی
 • برگزاری رویداد ایران‌هلث با حمایت همراه اول نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث با حمایت همراه اول به عنوان نخستین اپراتور سلامت کشور، برگزار می‌شود.
 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل ویژه روز جهانی ارتباطات
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 17854  |  صفحه ۳ | جامعه  |  تاریخ: 09 آبان 1402
  افزایش ۳۳ درصدی مصرف آب در ابتدای سال آبی جاری
  وضعیت حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور بیانگر آن است که در ۳۷ روز ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲ تا پایان ششم آبان) با رشد ۳۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه شده است. بنا بر گزارش ایرنا بخشی از تامین آب مورد نیاز کشور از منابع سطحی و سدها انجام و بخش دیگر که حدود ۶۵ درصد است از منابع زیرزمینی تامین می‌شود. سدها و منابع آب‌های سطحی ۴۵ درصد نیاز آبی کشور را تامین می‌کند.
  آب تامین شده در بخش‌های شرب و بهداشت، کشاورزی و بخش کوچکی هم توسط صنایع مصرف می‌شود.
  افزایش مصرف آب با وجود کاهش دما
  بررسی آخرین وضعیت خروجی آب از سدهای کشور نشان از آن دارد که میزان مصرف در ۳۷ روز ابتدایی سال آبی با وجود کاهش دمای هوا افزایشی بوده است.در همین زمینه، سخنگوی صنعت آب کشور درباره میزان خروجی آب از سدهای کشور گفت: خروجی سدهای کشور از ۲ میلیارد و ۳۲۰ میلیون مترمکعب در سال آبی گذشته به سه میلیارد و ۷۰ میلیون مترمکعب رسیده است که نشان می‌دهد میزان تامین مصارف از محل سدها نسبت به سال گذشته با ۳۳ درصد افزایش روبرو بوده است.
  بر اساس اعلام شرکت مدیریت منابع آب ایران، «فیروز قاسم‌زاده» با بیان اینکه حجم آب ورودی به سدهای کشور در روز ۶ آبان معادل یک میلیارد و ۴۶۰ میلیون مترمکعب بوده، ادامه‌داد: این میزان نشان‌دهنده رشد ۳۶ درصدی ورودی سدهای کشور است.
  وی افزود: ورودی سدهای کشور در سال گذشته در همین روز، یک میلیارد و ۸۰ میلیون مترمکعب بود.
  حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور
  سخنگوی صنعت آب کشور با بیان اینکه کل حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور در تاریخ ۶ آبان ۱۴۰۲ معادل ۲۰ میلیارد و ۹۰ میلیون مترمکعب بوده است، گفت: این میزان، در روز مشابه سال گذشته ۱۷ میلیارد و ۸۹۰ میلیون مترمکعب بوده است.سخنگوی صنعت آب کشور ادامه ‌داد: این میزان، معادل ۴۰ درصد پُرشدگی است و نشان می‌دهد که حجم آب موجود در سدهای کل کشور ۱۲ درصد نسبت به سال گذشته بیشتر است.چندی پیش گزارش‌های منتشر شده از وضعیت سدهای تهران نشان از وضعیت نامطلوب این سدها به‌ویژه در بخش شرقی استان داشت.